06 Ekim 2021, 14:17
Donatello
Yönetici

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Yayınları 64-65-66-67. Sayfa Cevapları2021-2022 Eğitim ve Öğretim Yılı 4. Sınıf ÖZGÜN Yayınları Türkçe Ders Kitabı 3. Tema MİLLÎ MÜCADELE VE ATATÜRK Sayfa 64, 65, 66, 67 “Çanakkale Türküsü” Cevapları

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Yayınları 64. Sayfa Cevapları

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

Çanakkale Savaşı’yla ilgili edindiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız.

CEVAP: Çanakkale Savaşı, I. Dünya Savaşı sırasında 1915-1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası’nda Osmanlı Devleti ile İtilaf Devletleri arasında yapılan deniz ve kara muharebeleridir. Çanakkale Savaşı; Osmanlı Devleti’nin başkenti konumundaki İstanbul’u alarak boğazların kontrolünü ele geçirmek için yapılan savaştır. Ancak saldırıları başarısız olmuş, iki tarafın da çok ağır kayıplar vermesiyle İtilaf Devletleri geri çekilmiştir.4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Yayınları 65. Sayfa Cevapları

1. ETKİNLİK

Aşağıdaki kelimelerin ve kelime grubunun anlamını önce tahmin ediniz. Daha sonra bu kelimeleri sözlükten bularak tahminlerinizin doğruluğunu kontrol ediniz.

SELVİ
Tahminim: Uzun bitki.
Anlamı: Akdeniz çevresinde bol yetişen, çok uzun boylu, uzun ömürlü bir ağaç.

TESTİ
Tahminim: Toprak sürahi.
Anlamı: Geniş gövdeli, dar boğazlı su kabıÜMİDİ KESMEK
Tahminim: Beklemeyi bırakmak.
Anlamı: Artık ummaz olmak, olacağını beklememek, kavuşamayacağını anlamak.

2. ETKİNLİK

Çanakkale Türküsü’nü ezgisiyle dinleyiniz. Türkünün size neler hissettirdiğini aşağıya yazınız.

CEVAP: Bu türküyü dinlerken cephede şehit olan askerlerimizi düşündüm. Onların hissettiklerini anlamaya çalıştım. Bunları düşünmek beni çok duygulandırdı.3. ETKİNLİK

Sizce şiirde her kıtanın sonunda neden “Of, gençliğim eyvah!” denilmiştir? Düşüncelerinizi yazınız.

CEVAP: Çanakkale Savaşı’nda çok küçük yaşta gençler hatta çocuklar vardı. Bu kadar gencin şehit olması nedeniyle böyle denilmiştir.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Yayınları 66. Sayfa Cevapları

4. ETKİNLİKŞiirden hareketle, Çanakkale Savaşı’na giden askerlerin özelliklerini açıklayınız.

CEVAP: Askerler vatansever ve cesurdur. Ayrıca ailelerini, sevdiklerini düşünmektedirler.

5. ETKİNLİK

Çanakkale Türküsü’nün konusunu yazınız.CEVAP: Konusu, Çanakkale Savaşı sırasında savaşan askerlerimizin duygularıdır.

6. ETKİNLİK

Aşağıdaki haritada Çanakkale ilimizi boyayıp Çanakkale Boğazı’nı gösteriniz. Haritadaki şekil ve işaretlerin anlamı hakkında arkadaşlarınızla konuşunuz.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 66. Sayfa CevaplarıCEVAP: Haritadaki gemi şekli İtilaf Devletlerini, kesik çizgiler de geçmek istedikleri yolu göstermektedir.

7. ETKİNLİK

Çanakkale Savaşı’nın tarihimizdeki önemini arkadaşlarınızla tartışınız. Tartışma sırasında;
• Kendi düşüncelerinizi uygun şekilde ifade ediniz.
• Farklı bakış açılarını ayırt ediniz ve farklı bakış açılarına anlayışla yaklaşınız.

CEVAP: Çanakkale Savaşı Birinci Dünya Savaşı’nın dönüm noktalarından biri olmuştur. Bu savaş, zafere garanti gözüyle bakan İtilaf Devletleri’nin yenilgisiyle sonuçlanmıştır. Çanakkale’de kazanılan bu zafer tarihimizdeki en büyük gurur kaynaklarından biridir. Bu savaş Anadolu halkının kararlılığını ve azmini gözler önüne sermiştir. Dünya tarihinin sayfalarına “Çanakkale Geçilmez!” yazdırmıştır.4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Yayınları 67. Sayfa Cevapları

8. ETKİNLİK

a. Aşağıdaki metni noktalama işaretlerine ve büyük harflerin kullanım yerlerine dikkat ederek okuyunuz.

b. Metinde büyük harflerin kullanılma nedenlerini arkadaşlarınızla tartışarak belirleyiniz.

CEVAP: Metindeki büyük harfler cümle başlarında ve özel isimlerin başında kulanılmıştır.c. Siz de büyük harfleri uygun yerlerde kullanarak 57. Alay ve Mustafa Kemal’in Çanakkale Savaşı’ndaki rolüyle ilgili duygu ve düşüncelerinizi anlatan bilgilendirici bir paragraf yazınız.

CEVAP: Mustafa Kemal Çanakkale Savaşı’nda çok önemli görevler üstlenmiştir. Buradaki görevlerini başarıyla tamamlaması sonucunda savaşın kazanılması kolaylaşmıştır. Herkes Mustafa Kemal’in ismini bu savaş ile öğrenmiştir. Adeta Türkiye Cumhuriyet kurucusu olmanın ilk adımını burada atmıştır. Ona minnettarız.

SONRAKİ METNE HAZIRLIK

1. Atatürk’ün çocuk sevgisi hakkında görsellerle destekleyeceğiniz kısa bir sunum hazırlayınız. Sunumunuzun provasını yapınız.4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 67. Sayfa Cevapları

CEVAP: Atatürk, yaşamı boyunca tüm sevdiklerine hangi yaşta olursa olsun “çocuk” diye seslenmiştir. Onun sözlüğünde çocuksevgi demekti, etrafında hep çocukları görmek istemiştir; çocuk onun gözünde saflığı ve dürüstlüğü, temizliği temsil etmiştir. Atatürk, çocuklara olan sevgisinin en büyük tecellisi olarak, 23 Nisan 1920 de TBMM’yi açmış, bu mutlu ve önemli günü Cumhuriyetimizin geleceği ve teminatı olan çocuklarımıza Milli Hakimiyet ve Çocuk Bayramı adıyla armağan etmiştir. Dünyada ilk kez bizim ülkemizde, bir çocuk bayramı kutlanmaya başlanmıştır.

2. İstiklâl Marşı’mızın on kıtasını dikkatle okuyup ezberlemeye çalışınız.

Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Yayınları 61-62. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

zvr
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE DEĞERLENDİR
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.