Cevap Yaz
06 Ekim 2021, 22:00
Donatello
Yönetici

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Yayınları 84-85-86-87-88. Sayfa Cevapları2021-2022 Eğitim ve Öğretim Yılı 4. Sınıf ÖZGÜN Yayınları Türkçe Ders Kitabı 3. Tema MİLLÎ MÜCADELE VE ATATÜRK Sayfa 84, 85, 86, 87, 88 “Atatürk, Çocuklar ve Çocuk Bayramı” Cevapları

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

1. Atatürk’ün TBMM’nin açıldığı tarihi çocuklara bayram olarak armağan etmesiyle ilgili görüşlerinizi açıklayınız.

CEVAP: Atatürk çocuklara karşı hep duyarlı olmuştur. Her zaman çocuklara vakit ayırmıştır. Demokrasi yolunda atılan adımlardan biri olan TBMM’nin açıldığı günü çocuklara armağan etmiştir. Biz de onu her 23 Nisan’da özlemle anarız ve ona minnet duyarız.

2. Görsellerden hareketle dinleyeceğiniz metnin konusunu tahmin ediniz.

CEVAP: Metinde Atatürk’ün çocuklara olan sevgisi anlatılıyor olabilir.

1. ETKİNLİK

Metinde geçen aşağıdaki kelimelerin anlamını tahmin ediniz. Bu kelimelerin eş anlamlılarını ilgili kutucuklara yazınız.

  • kıymetli ⟶ değerli
  • özgür ⟶ hür
  • çağdaş ⟶ modern
  • fikir ⟶ düşünce

2. ETKİNLİK

a. Metinle ilgili aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. Atatürk’ün kurmak istediği Türkiye, metinde nasıl anlatılmış?

CEVAP: İnsanlarının mutlu olduğu, özgür düşünebilen bireylerden oluşabilen güçlü bir ülke olarak anlatılmış.

2. Atatürk, çocukların nasıl yetişmesini istemiş?

CEVAP: Bilim ve sanatta ilerleyebilen, düşüncelerini söylemekten korkmayan, duygularını başka insanlarla paylaşabilen, çağdaş ülkelerin eşiti haline gelecek şekilde yetişmesini istemiş.

3. Atatürk’ün çocuklara emanet etmek istediği neymiş?

CEVAP: Geleceğin çağdaş ve güçlü Türkiye’sini çocuklara emanet etmek istemiş.

4. Atatürk, hangi tarihi çocuk bayramı olarak belirlemiş? Neden?

CEVAP: 23 Nisan 1923 tarihini çocuk bayramı olarak belirlemiş. Çünkü çocukları hatırlamış ve onlara bir bayram hediye etme fikri aklına gelmiş. Bu tarihte Türkiye Büyük Millet Meclisi kurulmuştur.

b. Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği bayramın adını aşağıya yazınız.

CEVAP: 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

c. Her yıl kutladığımız bu bayramın size hissettirdiklerini açıklayınız.

CEVAP: Bu bayram bana kendimi değerli hissettiriyor. Atamızın çocukları düşünerek böyle bir bayramı bize hediye etmesi beni gururlandırıyor.

3. ETKİNLİK

“Küçük hanımlar, küçük beyler… Kendinizin ne kadar kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız.” sözüyle Mustafa Kemal Atatürk’ün ne demek istediğini açıklayan bir konuşma yapınız. Konuşmanızı yaparken beden dilinizi etkin bir şekilde kullanmaya özen gösteriniz.

CEVAP: Mustafa Kemal Atatürk çocukların ve gençlerin Türkiye Cumhuriyetinin geleceği olduğunu düşünüyordu. Şu an çocuk olan herkes ilerleyen yıllarda yetişkin olacak ve ülkemiz için çalışacak. Bunun bilincinde olarak bilinçli, duyarlı, bilim ve sanattan anlayan insanlar olmamız gerekiyor. Bunun bilinciyle çalışırsak ülkemiz için faydalı vatandaşlar olabiliriz.

4. ETKİNLİK

Metinle ilgili görüşlerinizi yazınız.CEVAP: Atatürk’ün çocuklara verdiği değeri onlar için düşündüklerinden anlayabiliriz. Çocuklarla vakit geçirmeye, onlara rehberlik etmeye önem vermiştir. Çocukları ülkemizin geleceği olarak görmüştür.

5. ETKİNLİK

Anıtkabir Komutanlığı tarafından hazırlanan “Atatürk ve Çocuk” kitabını edinebilirseniz okuyunuz. Bu kitabın içindekiler sayfasını inceleyiniz. III. Bölümde yer alan başlıklardan hangisinin ilginizi çektiğini belirleyip kitabın ilgili sayfalarında neler anlatılmış olabileceği hakkında arkadaşlarınızla konuşunuz.

CEVAP: Dikkatimi en çok “Türk Ulusunu Kim Kurtardı?” başlıklı metin çekti. Bu metinde Atatürk’ün Türk halkına ve gençlere olan güveninden bahsedilmiş olabilir.

6. ETKİNLİK

a. Aşağıdaki kelimelerin Türkçe karşılıklarını aşağıya yazınız. Konuşmalarınızda bu kelimelerin Türkçe karşılıklarını kullanmaya özen gösteriniz.

  • internet ⟶ sanal ağ
  • e-mail ⟶ elektronik posta
  • mouse ⟶ fare
  • printer ⟶ yazıcı

b. Aşağıdaki elektronik postayı okuyunuz. Bu elektronik postayla iletilen mesaj hakkındaki düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

CEVAP: Dünyadaki tek çocuklar bayramı Atamızın bize hediye ettiği bayramdır. Dünya’nın çeşitli ülkelerinden çocuklar b bayramı bizlerle beraber kutlamaya gelmektedir.

7. ETKİNLİK

Aşağıdaki grafik, 2014 – 2019 yılları arasında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için Ankara’daki okullarda gösterilere katılan çocukların sayısını göstermektedir. Grafiği inceleyip soruları cevaplandırınız.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 87. Sayfa Cevapları

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için;

1. Gösterilere en fazla katılım hangi yılda olmuştur?

CEVAP: 2017 yılında olmuştur.

2. Gösterilere en az katılım hangi yılda olmuştur?

CEVAP: 2014 yılında olmuştur.

3. Hangi yıllarda gösterilere katılan çocuk sayılarında artış olmuştur?

CEVAP: 2015, 2017 ve 2019 yılında artış olmuştur.

4. Hangi yıllarda gösterilere katılan çocuk sayısı 800’den fazla olmuştur?

CEVAP: 2015, 2017 ve 2019 yılında olmuştur.

5. 2017 yılında gösterilere katılan çocuk sayısı 2019 yılında gösterilere katılan çocuk sayısından kaç fazladır?

CEVAP: 221 fazladır.

8. ETKİNLİK

Kurtuluş Savaşı yıllarıyla ilgili izlediğiniz filmi arkadaşlarınıza tanıtınız. Filmle ilgili düşüncelerinizi belirtiniz.

CEVAP: DERSİMİZ: ATATÜRK

İlkokul 5. sınıfta okuyan bir grup çocuğa Atatürk’ü tanımaları için ödev verilir. Bu ödevde onlara içlerinden birisi dedesi yardımcı olur. Çocuklara Mustafa Kemal’in çocukluğunu, okul hayatını, askerlik kariyerini anlatır. Cumhuriyetin kuruluşunu ve Ata’nın özelliklerini bazen canlandırmalar, bazen de tarihten gelen fotoğraf ve videolarla öğretir.

9. ETKİNLİK

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile ilgili derlediğiniz haberlerin kaynağı hakkında arkadaşlarınızla konuşunuz. Araştırma yaptığınız kaynağın güvenilirliğini sorgulayınız. Güvenilir kaynaklardan derlediğiniz haberlerin görsellerini aşağıya yapıştırınız. Görsellerin içeriği hakkındaki görüşlerinizi kısaca yazınız.

23 Nisan Çocuk Bayramı ile İlgili Haber

CEVAP: Bu haber bir gazeteden kesittir. Gazete olduğu için güvenilirliği yüksektir. Haberde 23 Nisan Çocuk Bayramı kutlanmaktadır. Atatürk’ün çocuklarla olan bir resmi vardır ve onun çocuklara söylediği sözlere yer verilmiştir.Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Yayınları 76-77-78-79-80-81-82-83. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
Forum DirilişYasal Uyarı
Site İsmi: Diriliş
Forum diriliş Diriliş | Diriliş Forumu
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.