12 Temmuz 2021, 20:07
Mehmet Akif
Yönetici

5. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 138-139-140-141-142-143. Sayfa Cevapları2021-2022 Eğitim yılı Anadol Yayıncılık 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 138, 139, 140, 141, 142, 143 “YENİ FİKİRLER GELİŞTİRELİM” Etkinlik Cevap Anahtarı

138. Sayfa

Hazırlık Çalışması

Girişimci kavramını daha önce duydunuz mu? Sizce bu kavramın anlamı nedir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.Cevap: Yeni şeyler düşünerek iş yapan, yapılanların dışında yeni ihtiyaçlara yönelik yapılan çalışmalar anlamına gelmektedir.

139. Sayfa

Okuduğunuz haberden yararlanarak aşağıdaki soruları cevaplayınız. Cevaplarınızı arkadaşlarınızla paylaşınız.

Yasin Sert ve Faize Yoldaş iş birliği içinde olmasaydı bu iş fikri hayata geçebilir miydi? Neden?Cevap: Hayır geçiremezdi.Çünkü Faize Yoldaş ona ilham kaynağı olmuştur.

Yasin Sert’in iş fikri insanlar tarafından neden bu kadar ilgi görmüştür?

Cevap: Farklı ve güzel bir iş olduğu için.Yapılanların dışında ve ihtiyaçlara uygun.

Yasin Sert’in geliştirdiği iş fikrindeki yenilikler nelerdir? Bu iş fikrinin Sarıbeyler köyündeki kadınlara sağladığı yararlar nelerdir?Cevap: Bu sayede Sarıbeyler köyünde kadınlar yeniden kilim tezgahlarının başına geçmiş ve gelir elde etmeye başlamışlardır.Bu işin yenilikleri günümüz ihtiyaçlarına uygun olması, tablet kılıfları, çanta ve yastık yapımında kullanılmasıdır.

140. Sayfa

Özlü Sözleri Yorumlayalım

Aşağıdaki atasözleri sizce ne anlama gelmektedir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
• Bir elin nesi var, iki elin sesi var.
• Birlikten kuvvet doğar.Cevap: Bu atasözleri insanların birlik ve beraberlik içinde dayanışma içinde olduğu zaman daha güçlü, daha yaratıcı ve daha dayanıklı olması anlamı taşımaktadır.

141. Sayfa

Bir ekonomik faaliyet seçiniz. Seçtiğiniz ekonomik faaliyetle ilgili üretim, dağıtım ve tüketime yönelik yeni fikirler geliştiriniz. Fikir geliştirme sürecinde arkadaşlarınız, aileniz, akrabalarınız ve öğretmenlerinizle iş birliği yapınız. Belirlediğiniz fikirleri defterinize yazarak sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Tarım sektöründe organik tohumlardan elde edilen meyvelerin dikilmesi, toplanması ve fabrikalarda konserve haline getirilmesi ve konserve meyve yapılmasının ardından satış noktalarına gönderilmesi ve tüketiciyle buluşması.143. Sayfa

Değişen toplumsal ilgi ve ihtiyaçları araştırarak bunları karşılamaya yönelik yenilikçi fikirler geliştiriniz. Bunu yaparken yukarıda verilen proje hazırlama döngüsünden yararlanabilirsiniz. Hazırladığınız projeyi sınıfta arkadaşlarınıza sununuz.

Cevap: İnsanların telefon şarjları sürekli bitmekte ve bunu ancak bir harici güç kaynağı yada elektrik ile şarj edebilmektedir.Ben telefonu sallayınca kendini şarj eden bir telefon tasarlamayı düşünüyorum.

Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 127-128-129-130. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.zvr
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE DEĞERLENDİR
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.