13 Temmuz 2021, 17:22
Mehmet Akif
Yönetici

5. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 144-145-146-147-148. Sayfa Cevapları2021-2022 Eğitim Ve Öğretim Yılı Anadol Yayıncılık 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 144, 145, 146, 147, 148 “BİLİNÇLİ TÜKETİCİ” Etkinlik Cevap Anahtarı

144. Sayfa

Hazırlık Çalışması

Ailenizle gıda alışverişine gittiğinizde satın aldığınız ürünlerde nelere dikkat edersiniz? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.Cevap: Taze olmasına, son kullanma tarihine, içinde nelerin olduğuna, paketin sağlam olup olmadığına, güvenilir bir firma olup olmadığına.

145. Sayfa

Filiz Hanım ve oğlu Mehmet arasında geçen diyalogla ilgili aşağıdaki soruları cevaplayınız. Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Alışverişe çıkmadan önce ihtiyaç listesi hazırlamanın başka ne gibi avantajları olabilir? Sizin de aile büyükleriniz alışverişe çıkmadan önce ihtiyaç listesi hazırlıyor mu?Cevap: Gereksiz harcama yapmayı önler, zamandan tasarruf sağlar.

Bilinçli tüketici kavramını daha önce duydunuz mu? Sizce bilinçli tüketiciler alışveriş esnasında nasıl davranır?

Cevap: İhtiyacı olan ürünleri alır, üretim ve son kullanma tarihlerine bakar, fiyatlarına bakar, içeriğini kontrol eder, tazeliğini kontrol eder, fiyat etiketi ile kasada ödediği fiyatları karşılaştırır.

148. SayfaAşağıda, satın alınan ürünlerle ilgili çeşitli durumlar verilmiştir. Öğrendiklerinizden yararlanarak bilinçli bir tüketicinin yapması gerekenleri defterinize yazınız.

1. Hatice Hanım satın aldığı bilgisayarı kutusundan çıkardığında ekranının kırık olduğunu görmüştür. Hatice Hanım’ın yerinde olsaydınız ne yapardınız?

Cevap: Satıcı firmaya durumu anlatır yenisi ile değiştirilmesini talep ederim.

2. Yasemin, okuldan eve geldiğinde annesinin kapıdan satış yöntemiyle ütü satın aldığını öğrenmiştir. Ancak annesi ütüyü aldığına pişman olmuştur. Yasemin’in yerinde olsaydınız ne yapardınız?Cevap: Ütüyü tekrar iade ederim.

3. Serkan Bey’in aldığı televizyon 6 ay sonra arızalanmıştır. Bunun üzerine Serkan Bey garanti belgesi ve faturayla birlikte ürünü satın aldığı yere gitmiştir. Ancak satıcı Serkan Bey’in sorunuyla ilgilenmemiştir. Serkan Bey’in yerinde olsaydınız ne yapardınız?

Cevap: Tüketici hakem heyetine başvururum.

4. Hakan Bey marketten etiket fiyatı 8 TL olan peynirden almıştır. Marketten aldığı fişi kontrol ettiğinde peynirin fiyatının fişte 10 TL yazdığını görmüştür. Hakan Bey’in yerinde olsaydınız ne yapardınız?Cevap: Durumu satıcıya bildirir durumun düzeltilmesi gerektiğini anlatırım.

Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 127-128-129-130. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

zvr
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE DEĞERLENDİR
04 Nisan 2022, 06:44

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3609

Teşekürler cevaplara çoook beğendim

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.