Cevap Yaz
11 Temmuz 2021, 19:55
Mehmet Akif
Yönetici

5. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 154-155-156-157-158-159-160-161. Sayfa Cevapları5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161 “HALKA HİZMET VEREN KURUMLAR” Etkinlik Cevap Anahtarı

154. Sayfa

Hazırlık Çalışması

Bireysel ihtiyaçlarımız nelerdir? Bu ihtiyaçlarımız nasıl karşılanmaktadır? Düşün­celerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Eğitim, sağlık, barınma, beslenme, haberleşme, ulaşım, güvenlik, adalet.

158. Sayfa

Düşünelim Tartışalım

Toplumsal ihtiyaçlarımızın karşılanması için hizmet veren kurumlar olmasaydı ne gibi sorunlar yaşardık? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Salgın hastalıklar olur ve sağlığımız tehlikeye girerdi, adalet olmazdı herkes kendi adaletini sağlamaya çalışırdı, eğitim alamazdık, güvenliğimiz olmazdı, haberleşemezdik, ulaşımı sağlayamazdık.

Araştıralım Paylaşalım

Yaşadığınız yerdeki belediye yetkililerine “Sokakta yaşamak zorunda kalan kişilerin kış mevsiminde barınma ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik bir hizmetiniz var mı?” sorusunu sorunuz. Böyle bir hizmetleri varsa sokakta kalan kişileri barınma mekânına yönlendirmek için neler yapılması gerektiğini öğreniniz. Öğrendiklerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız. Eğer yaşadığınız yerdeki belediyenin böyle bir hizmeti yoksa belediyeye dilekçe yazarak bu hizmeti vermelerini talep ediniz. Dilekçe yazma sürecinde Türkçe öğretmeninizden yardım alabilirsiniz.Cevap: Kış aylarında çok soğuklarda kapalı spor salonu gibi yerlerde hizmet vermektedirler.Onlara yiyecek, giyecek ve barınmalarına yardım edecek çözümler üretmektedir.

161. Sayfa

Çevrenizde bulunan resmî kurumların ve sivil toplum kuruluşlarının faaliyetleri hakkında çeşitli kaynaklardan araştırma yapınız. Araştırmanız sonucunda seçeceğiniz bir resmî kurum ve bir sivil toplum kuruluşu hakkında elde ettiğiniz bilgilerle bir poster çalışması yapınız. Yaptığınız çalışmayı sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap:

lösev

Sıra Sizde

Aşağıda verilen soruların cevaplarını araştırarak düşüncelerinizi defterinize yazınız.

1. Mahallenizden geçmekte olan belediye otobüsü son zamanlarda saatinde gelmemektedir. Bu sorunun giderilmesi için ne yapılması gerekmektedir?

Cevap: Belediye yetkililerine haber verip durumun düzeltilmesini isterim.

2. Komşunuz Ayşe Teyze uzun zamandır tek başına yaşamaktadır. Kimsesi olmayan Ayşe teyze artık evinde ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma gelmiştir. Bu konuda Ayşe teyzeye nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Cevap: Sosyal Yardımlaşma Kurumlarına haber veririm.

3. İlkokulu aynı sınıfta okuduğunuz bir arkadaşınızın ailesi onu ortaokula kayıt yaptırmamıştır. Bu arkadaşınızın eğitim ihtiyacının karşılanması için neler yapılmalıdır?

Cevap: İlk önce ailesi ile görüşüp ikna etmek gerekir.Bu olmadığı zaman yetkililere haber veririm.Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 127-128-129-130. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
Forum DirilişYasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.