11 Temmuz 2021, 21:03
Mehmet Akif
Yönetici

5. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 162-163-164-165-166. Sayfa Cevapları2021-2022 Eğitim Yılı Anadol Yayıncılık 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 162, 163, 164, 165, 166 “YAŞADIĞIM YERİN YÖNETİMİ” Etkinlik Cevap Anahtarı

162. Sayfa

Yaşadığınız yerin bağlı olduğu muhtarlığın nerede olduğunu biliyor musunuz? Sizce muhtarlığın görevi nedir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Evet biliyorum.Muhtarın görevleri arasında mahallenin sorunlarını gidermek ve yetkililer ile halk arasında köprü olmak, seçmen kağıtlarını dağıtmak, mahalleye yeni gelenleri kaydetmek.165. Sayfa

Yaşadığınız yerde bulunan il veya ilçe müdürlüklerinden birini seçiniz. İmkânınız dâhilinde buraya giderek yetkili kişilerle, müdürlüğün görevi ve çalışmaları hakkında bir araştırma veya röportaj yapınız. Bu konuda aileniz ve öğretmenlerinizden yardım alabilirsiniz. Yaptığınız araştırma veya röportajı defterinize yazarak arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: İlçe Sağlık Müdürlüğü

166. SayfaVali, kaymakam, belediye başkanı ve muhtarın yapması gereken temel görevlerden üç tanesini defterinize yazınız.

Cevap:

Vali: İldeki kuralların ve devletin verdiği programların uygulanmasını denetler.

İl merkezinde yer alan devlete ait kuruluşları denetleyip düzenler.Devletin düzenli şekilde çalışması için gereken önlemleri almakla görevlidir.

Kaymakam: Halkın ihtiyaçlarını saptar ve gidermeye çalışır, gereken önlemleri alır. Ayrıca halk ile iyi iletişim kurup şikayetlerini dinler.
Valinin emirlerini uygulamak.
Yasaların ilçede uygulanmasını sağlamak.

Belediye Başkanı: Belediyeye bağlı alt birimlerin denetimini yapmak.
Başkanlık ettiği belediye meclisinde alınan kararların bizzat ya da görevlendirmeler ile uygulanmasını sağlamak.
Belediyenin ilerleyişi ve yeni gelişmeler için belediyenin bütçelerinin belirli düzeyde tutulmasını sağlamak ve gerekli kişileri görevlendirmek.

Muhtar: Bulaşıcı hastalık görüldüğünde yetkililere bildirme
Şüpheli durumları tespit edip polise bildirmek.
Seçmen listelerini kontrol edip asmak.Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 127-128-129-130. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

zvr
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE DEĞERLENDİR
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.