Cevap Yaz
09 Ağustos 2021, 10:51
Mehmet Akif
Yönetici

5. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 172-173-174. Sayfa Cevapları2021-2022 Eğitim Yılı Anadol Yayıncılık 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 172, 173, 174 “BAYRAĞIMIZ VE İSTİKLÂL MARŞI” Etkinlik Cevap Anahtarı

172. Sayfa

Hazırlık Çalışması

İstiklâl Marşı’nı söylemek size hangi duyguları yaşatıyor? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Bana gurur veriyor. İstiklal Marşını söylerken şehitlerimizi ve vatanımızı düşünüyorum.

174. Sayfa

Sıra Sizde

İstiklâl Marşı’nın ilk iki kıtasında anlatılmak istenen nedir? Düşüncelerinizi sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Bayrağımız ve dolayısı ile bağımsızlığımız anlatılmaktadır.

Özlü Sözleri Yorumlayalım

Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı için aşağıdaki sözü hangi amaçla söylemiş olabilir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
“Bu şiir bana değil, milletime aittir.”
Mehmet Âkif ErsoyCevap: İstiklal Marşı’ milletimizin vatanımızın bağımsızlık marşıdır.Bu nedenle şiir milletimize aittir.

Sıra Sizde

Bayrağımızın ve İstiklâl Marşımızın önemiyle ilgili bir kompozisyon yazınız.

Cevap:

BAYRAK

Bayrak bir devletin milletin özgürlüğünü bağımsızlığını temsil eder.İstiklal marşı ülkelerin bağımsızlık simgelerindendir.Her ülke için bayrak ve milli marş çok önemlidir.İnsanlar milli marşlarını dinlerken gurur içinde olurlar.Bizim bayrağımız ve İstiklal Marşımız’da bizim bağımsızlık simgelerimizdir.
Bayrağımızın rengi şehitlerin kanından alınmıştır.Bayrağımız için bugüne kadar çok şehit verdik ve halen de vermeye devam ediyoruz.Bayrağımızı dalgalandırmak için millet olarak ne gerekirse yapmaya hazırız.Çünkü bayrağı olmayan bir milletin özgürlüğü de yok demektir.İstiklal Marşımız bizim için çok önemlidir.Marşın sözleri ve anlamı çok güzel etkileyici her duyguyu barındırmaktadır.Bu marşın yazılma sürecindeki ülkemizin durumu göz önüne alındığında marşın değer ve önemi daha da çok artmaktadır.
Biz millet olarak Bayrağımıza ve İstiklal Marşımıza her sahip çıkacağız.Bayrağımız yere inmeyecek, marşımız semalarda yankılanacaktır.Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 127-128-129-130. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
Forum DirilişYasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.