09 Haziran 2021, 12:05
Mehmet Akif
Yönetici

5. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 180-181-182-183. Sayfa Cevapları2021-2022 Eğitim Yılı Anadol Yayıncılık 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 180, 181, 182, 183 “YAŞADIĞIM YERİN ÜLKE EKONOMİSİNE KATKISI” Etkinlik Cevap Anahtarı

180. Sayfa

Hazırlık Çalışması

Kullandığımız ürünlerin hepsi ülkemizde mi üretilmektedir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.Cevap: Hayır hepsi üretilmemektedir.Başka ülkelerde de üretilen malzemeler ülkemize gelmekte ve kullanılmaktadır.İthal ettiğimiz ürünler oldukça fazladır.

Sıra Sizde

Sizce Çin’de üretilen bazı ürünlerin ülkemizde kullanılmasının sebebi nedir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Daha ucuz olmasından dolayı ülkemizde kullanılmaktadır.183. Sayfa

Yaşadığınız yer ve çevresinin, ülkemiz ile diğer ülkeler arasındaki ekonomik ilişkilerdeki önemini araştırınız. Araştırma sürecinde yaşadığınız yer ve çevresinde yapılan ekonomik faaliyetleri göz önünde bulundurunuz. Araştırmanızda görsel unsurlardan yararlanabilirsiniz. Edindiğiniz bilgileri defterinize yazarak sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Ülkemiz ile diğer ülkeler arasında ekonomik faaliyetler oldukça fazladır.Ülkelerin en önemli gelir kaynakları arasında ürettikleri malların başka ülkelere ihraç edilmesi gelmektedir.Yaşadığım çevrede tarım ürünleri yetiştirilmektedir.Bu ürünlerin bir kısmı başka ülkelere ihraç edilmektedir.Bu da ülkemize ve yaşadığımız yere ekonomik getiri sağlamaktadır.

Turizm ve ulaşım faaliyetlerinin ülkeler arasındaki ekonomik ilişkilere katkıları nelerdir? Düşüncelerinizi defterinize yazarak sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.Cevap: Turizm ve ulaşım faaliyetleri ülkelere büyük döviz girdisi sağlamaktadır.Bacasız fabrika olarak adlandırılan turizm faaliyetleri çok büyük gelirlerin elde edilmesi yanında bölgenin ve ülkenin kalkınmasına da fayda sağlamaktadır.Ulaşım sektöründe de durum aynıdır.

Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 172-173-174. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

zvr
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE DEĞERLENDİR
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.