Cevap Yaz
02 Ocak 2022, 08:56
Mehmet Akif
Yönetici

5. Sınıf Din Kültürü 81-82. Sayfa Cevapları Anka Yayınları5. Sınıf Anka Kuşu Yayınevi Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı “4. Hz. Muhammed (S.A.V) Ve Aile Hayatı” 81, 82. Sayfa Cevapları

5. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi 81. Sayfa Cevapları Anka Kuşu Yayınları

Hz. Muhammed (s.a.v.) şöyle buyuruyor:
“Komşusu şerrinden (kötülüğünden) emin olmayan kimse cennete giremez.”
Buhârî, Edeb, 29.
“Kim Allah’a ve ahiret gününe iman ediyorsa misafirlerine ikramda bulunsun. Kim Allah’a ve ahiret gününe iman ediyorsa komşusuna ikramda bulunsun. Kim Allah’a ve ahiret gününe iman ediyorsa ya hayır konuşsun ya sussun.”
Buhârî, Edeb, 31.
“Allah katında arkadaşların en hayırlısı, arkadaşına faydalı olandır. Allah katında komşuların en hayırlısı da komşularına karşı en iyi olanlarıdır.”
Buhârî, İman, 31.

Yukarıdaki hadislerin vermek istediği mesajı arkadaşlarınızla değerlendiriniz. Siz, komşularınızla ilişkilerinizde nelere özen gösteriyorsunuz? Söyleyiniz.Cevap: Yukarıdaki hadisler insan ilişkilerinden bahsetmektedir. Komşular, arkadaşlar, misafirler hakkında nasıl davranılması gerektiği, nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında bilgiler vermektedir. Biz komşularımızı rahatsız etmemeye, onlarla iyi ilişkiler kurmaya dikkat ediyoruz.Komşularımız ile bir çok şeyi paylaşabiliyoruz. Onların üzüntülü ve sevinçli zamanlarında yanlarında olmaya çalışıyoruz. Yemek ikramında bulunuyoruz, oturmaya gidiyoruz, etkinlikler yapıyoruz.

5. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi 82. Sayfa Cevapları Anka Kuşu Yayınları

Peygamberimizin (s.a.v.) ailesini örnek almak, hangi davranışlarda bulunmayı gerektirir?
Verilen örnekten de yararlanarak aşağıdaki şemada boş bırakılan bölümlere yazınız.

Cevap:

din 82. sayfa

Hz. Hasan (r.a.) ve Hz. Hüseyin (r.a.) hakkında neler biliyorsunuz?

Cevap: Her ikisi de peygamber efendimizin torunlarıdır. Hz. Ali ve Hz. Fatıma’nın çocuklarıdır. İkisi de peygamber efendimizin yanında yetişmiş ve İslam dini terbiyesi almıştır. Peygamber efendimiz iki torununu da çok sevmiş onlarla oynamıştır. Hz. Hasan’ın soyundan gelenlere Şerif, Hz. Hüseyin’in soyundan gelenlere ise Seyyid denmektedir.Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Din Kültürü 78-79. Sayfa Cevapları Anka Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
Forum DirilişYasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.