Cevap Yaz
03 Ocak 2022, 22:01
Mehmet Akif
Yönetici

5. Sınıf Din Kültürü 98-99-100. Sayfa Cevapları Anka Yayınları5. Sınıf Anka Kuşu Yayınevi Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı “5. Ünite Çevremizde Dinin İzleri” 98, 99, 100. Sayfa Cevapları

5. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi 98. Sayfa Cevapları Anka Kuşu Yayınları

“Gelin tanış olalım,
İşi kolay kılalım,
Sevelim, sevilelim,
Dünya kimseye kalmaz.”
Yunus Emre Divanı, s. 17.

Yunus Emre, yukarıdaki dörtlüğünde ne anlatmak istemektedir?

Cevap: Dünyanın geçici bir yer olduğu bu nedenle kimseyle kötü olmamak, darılmamak, küsmemek gerekmektedir. Birlik olalım, iyilikler olsun, kötülük olmasın herkes mutlu ve huzurlu yaşasın demek istemektedir.

5. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi 100. Sayfa Cevapları Anka Kuşu YayınlarıAdamın biri, yolun kenarına dikenler ekti. Dikenler büyüyüp gelişince yoldan geçenleri rahatsız etmeye başladı. Oradan gelip geçenler, “Bu dikenleri sök, insanları rahatsız etmesin.” demeye başladılar. Adam bunları dinliyor fakat söylenenlere aldırmıyordu. Durumdan haberdar olan vali, bir gün adama, “Mutlaka bu dikenleri sök.” dedi. Adam itiraz etmeden “Tamam, bir gün mutlaka sökeceğim.” dedi.
Adam “Dikenleri sökeceğim.” diye diye uzun zaman geçti. Bu arada dikenler iyice büyüdü ve insanları daha çok rahatsız etmeye başladı. Vali, bir gün yine dikenleri sökmeyen adama, “Ey sözünde durmayan adam! Sök şu dikenleri. Bu işi sürüncemede bırakma.” dedi. Adam ise “Aceleye gerek yok. Daha çok zaman var. Bugün olmazsa yarın mutlaka bu dikenleri sökeceğim.” dedi. Bunun üzerine vali, o adama şunları söyledi: “Sen hep ‘yarın, yarın’ diyerek bu işi erteliyorsun. Fakat şunu bil ki her geçen gün o dikenler büyüyüp güçleniyor. Dikenleri sökecek olan sen ise güç kuvvet kaybediyorsun. Dikenler gün geçtikçe gençleşiyor, sen ise ihtiyarlıyorsun.” diye uyardı. Bu hikâyeyi anlatan Mevlânâ şöyle der:
“Her kötü huyunu bir diken bil. Dikenler kaç keredir senin ayağını zedelemekte ve seni
defalarca kötü huydan perişan hâle düşürmektedir. Fakat duygun yok ki! Pek duygusuzlaştın.
Çirkin huylarından dolayı başkalarına zarar verdiğinin farkında değilsin. Kendine verdiğin
zararı da görmüyorsun. Sen hem kendine zarar veriyorsun hem de başkalarına.”
Mevlânâ, Mesnevî, C 2, s. 94-95.

Yukarıdaki hikâyenin bize vermek istediği mesajlar nelerdir? Arkadaşlarınızla konuşup belirleyiniz.

Cevap: İnsanlar kötü huylarını kabullenmekte zorlanırlar. Fakat kötü huylarından ne kadar çabuk vaz geçer ve kendilerini düzeltirlerse o kadar iyi olur. Kötü huylar hem kendine hem de başkalarına zarar verir.Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Din Kültürü 94-95. Sayfa Cevapları Anka Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
Forum DirilişYasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.