Cevap Yaz
27 Kasım 2021, 12:49
murat
Yönetici

5. Sınıf Fen Bilimleri 222-223-224-225. Sayfa Cevapları MEB Yayınları2021-2022 Eğitim ve Öğretim Yılı 5. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 222, 223, 224, 225 Etkinlik Cevapları

İnsan ve Çevre İlişkisi

5. Sınıf Fen Bilimleri 222. Sayfa Cevapları

“Havada bir tuhaflık, yanan meyveler, dalında çürüyen domatesler, fakirleşen sofralar…”

Geçen ilkbaharda dalları bembeyaz çiçeklerle dolu kiraz ağaçlarında, yaz başında sadece sayılı meyve olması şaşırtıcıydı. Çiçeklerin çoğu meyveye dönerken yanmıştı. Don vurmadığı halde küçücük meyvelerin yanmasına bir anlam veremedik. Nedenini, yıllardır kiraz ağaçlarının bakımını yapan yaşlı bir çiftçiden, tesadüf eseri öğrendik. Anlattıkları, iklimlerdeki değişikliğin gıda üretimini nasıl etkileyeceğinin işaretlerini taşıyordu: ‘Çiçekler tam meyveye dönerken aniden sağanak yağmur bastırdı. Hemen ardından da kızgın güneş çıktı. Yağmur damlaları mercek oldu, güneş vurunca minicik meyveleri yaktı.’İzmir’in güneydoğusunda yaşadığım dağ köyünün çevresinde tarımla uğraşanlar, bu yıl meyve ve sebzelerin çoğunun erken olgunlaşıp dalında çürüdüğünü anlatıyorlar günlük sohbetlerimizde. Sonra da ekliyorlar: ‘Bu yıl havada bir şey var.’ Bu yıl elma da, ceviz de, üzüm de 15-20 gün erken oldu, Küçük Menderes Havzası’nda. Hem Küçük Menderes Ovası’nda hem de çevresindeki dağlarda, toprağa dayalı üretimle ilgilenen kimle konuştuysam, mevsimlerin 20 gün ilâ 1 ay erken geldiğini söylüyor…”

Metinde anlatılan durumun sebebi ne olabilir?

Cevap: İklim değişikliği.

5. Sınıf Fen Bilimleri 223. Sayfa Cevapları

Gerekli Malzemeler

Cam kavanoz
A4 kâğıdı
Şeffaf bant
Büyüteç

Nasıl Yapalım

Cam kavanozun kapağını çıkarıp kavanozun ağzını beyaz kâğıtla kapatalım.
Kâğıdı açılmayacak şekilde bantla kavanoza sabitleyelim.
Kavanozu pencerenin dışına bırakıp 1 hafta bekletelim.
Bir hafta sonunda kâğıdı cam kavanozdan çıkarıp kavanozun içine bakan tarafını büyüteçle inceleyelim.

Kâğıdı incelediğinizde ne gördünüz? Bu durumun sebebi ne olabilir?

Cevap: Kağıdın iç kısmı temizken dış kısmı sararmıştı.Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Fen Bilimleri 217-218-219-220-221. Sayfa Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
Forum DirilişYasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.