11 Şubat 2020, 10:53
necla
Yönetici

5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 31-32-33-34 Sayfa Cevapları Ada Yayıncılık 5. Sınıf Fen bilimleri Ders Kitabı Ada Yayıncılık 2. Ünite Canlıların Dünyası Sayfa 31, 32, 33, 34 Canlıların Sınıflandırılması Etkinlik Cevapları

Sayfa 30

Bitkileri çiçekli ve çiçeksiz olarak gruplandırabilir miyiz acaba?

Cevap: Ayırabiliriz. Çünkü bazı bitkiler çiçekli bazıları da çiçeksizdir.Bu kadar çeşitli olmamızın nedenini biliyor musunuz?

Cevap: Bilinen veya bilinmeyen bir çok bitki çeşidi vardır. Biline bitki türleri yaklaşık 400 bindir.

Gözle göremediğimiz canlılar da var mıdır?

Cevap: Gözle görülmeyen canlılarda vardır. Bunlar, mikroorganizmalar, bakteriler ve amipler olarak örnek verilebilir. Bunlar mercek, mikroskoplar ve bazı gelişmiş cihazlar sayesinde görülebilmektedir.Sayfa 32

Yukarıdaki konuşma hangi canlılar arasında geçiyor? Bu canlıların adlarını söyleyebilir misiniz?

Cevap: Ağaç, kuş ve gözle görülmeyen canlı.

Ağaç ile kuşun dostluğu gibi sizin de güven duyduğunuz, yardımlaştığınız, her şeyi konuşabildiğiniz dostlarınız, arkadaşlarınız var mı? Bu arkadaşlarınızla neleri paylaşıyorsunuz?Cevap: Benimde güven duyduğu bir kaç arkadaşım var. Onlarla birlikte sevinçlerimizi ve üzüntülerimizi paylaşıyoruz.

Yandaki resmi incelediğinizde hangi canlıları görüyorsunuz? Bu canlıların hangileri birbirine benzemektedir? Bu canlılar hangi yönleri ile birbirinden farklıdır? Resimde, yakın çevrenizde göremediğiniz canlılar var mı?

Cevap: Burada bir çok canlı görüyoruz. hayvanlar, bitkiler ve gözle görülmeyen canlılar. Bu canlılar renk, yapı, hareket yaşam alanları farklılıklar gösterir. Zürafa ve su aygırı yakın çevremizde göremeyiz.

Sayfa 33Resimde göremediğiniz çok küçük canlıların da olduğunu biliyor musunuz? Resimde gördüğünüz ve göremediğiniz canlıları listeler misiniz?
Cevap: Resimde göremediğimiz çok küçük canlılar bulunmaktadır.
Resimde gördüğümüz canlılar Zürafa, Köpek at, su aygırı, Leylek
Resimde gözle göremediğimiz canlılar, Virüsler, bakteriler ve mantarlar gibi

Çevrenizden örnek verdiğiniz canlıların benzerlik ve farklılıkları neler olabilir? Örneğin canlıların hangisinin hareket ettiğini, hangisinin hangi tür besinle beslendiğini söyleyebilir misiniz? Bütün canlıların büyüklüğü vücut şekli aynı mıdır?

Cevap: Canlıların bezerlikleri ve farklılıkları vardır. Bazıları hareketli bazıları da hareketsizdir. Canlılarda beslenme türleri de değişiklik gösterir.

Canlıları benzerlik ve farklılıklarına göre sınıflandırmak isterseniz nasıl bir sınıflandırma yaparsınız?
Cevap: Canlıları yapılarına, hareketlerine, türlerine, beslenme şekillerine göre sınıflandırma yapardım.Sınıflandırmayı yaparken canlıların hangi özelliklerini dikkate aldınız?
Cevap: Sınıflandırmayı yaparken, yapısal özelliklerini ve türlerini dikkate aldım.

Canlıları sınıflandırmak ne gibi kolaylıklar sağlayabilir?
Cevap: Canlıları sınıflandırmak onları incelemede ve tanımada kolaylık tanımaktadır.

Sayfa 34

Canlıların genellikle bitki ya da hayvan olduğunu mu düşünürsünüz? Bu iki grup içinde tüm canlılara yer bulabilir misiniz? Böcekler, kurbağalar, gözle göremediğiniz bazı canlılar ve ekmeğin üzerindeki küfleri oluşturanlar hakkında ne düşünürsünüz? Bu canlıları farklı gruplarda incelemek gerekmez mi?Canlıları sınıflandırma
Hayvanlar
Bitkiler
Mikroskobik canlılar
Mantarlar

Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 25-26-27-28-29 Sayfa Cevapları Ada Yayıncılık başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

zvr
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE DEĞERLENDİR
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.