24 Eylül 2023, 12:52
Mehmet Akif
Yönetici

5. Sınıf Matematik Ders Kitabı 54-55. Sayfa Cevapları Özgün Yayıncılık


1. Ünite Doğal Sayılar: Bölme İşleminde Kalanı Yorumlama Cevapları

5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 54-55 Cevapları Özgün Yayınları


5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 54 Cevapları ÖZGÜN Yayıncılık

Hazırlanalım

5. sınıf matematik ders kitabı sayfa 54 cevapları özgün yayınları

35 kişinin katıldığı bir satranç turnuvasının başlangıcında ilk maçlar aynı anda yapılacaktır. Turnuvanın başlangıcında;Kaç maç yapılacağını,

Kaç kişinin, niçin maç yapamayacağını söyleyiniz.

Cevap: 35/2= 17 Maç yapılacak ve 1 kişi maç yapamayacaktır. Çünkü satranç oynamak için iki kişi gerekmektedir. Bu nedenle 1 kişi kalan olmaktadır.


5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 55 Cevapları ÖZGÜN Yayıncılık

Öğrendiklerinizi Uygulayınız

1. 15 öğrenci, bir etkinlik için ikişer kişilik gruplara ayrılacaktır. Tüm öğrencilerin bu etkinliğe katılabilmesi için ne yapılmalıdır?

Cevap:İkişer kişilik grup olduğu zaman 14 öğrenci katılabilir ve 1 kişi dışarıda kalır. Bu nedenle 1 kişi daha eklenerek 16 kişi olurlarsa herkes katılabilir.

2. Bir sınıftaki 27 öğrenci ikişer kişilik sıralara oturacaklardır. Tüm öğrencilerin oturabilmesi için kaç tane sıraya ihtiyaç olduğunu bulunuz.

Cevap:

27/2 =13 sıra olur ve bir kişi artar. Bu nedenle onun da oturabilmesi için bir sıraya daha ihtiyaç vardır. Bu da toplam 14 sıraya ihtiyaç olduğunu göstermektedir.3. 17 tane el işi kâğıdı 2 arkadaş tarafından eşit olarak paylaşılmıştır. Her birine düşen el işi kâğıdı sayısını bulunuz.

Cevap:

17/2= 8 olarak paylaşırlar ve bir tane elişi kağıdı artar.

4. 62 öğrenci, 14 kişilik gruplar hâlinde minibüslerle tiyatroya götürülecektir. Bu öğrencileri taşımak için kaç tane minibüse ihtiyaç olduğunu bulunuz.Cevap:

62/14=4 minibüs gerekirken 6 öğrenci dışarıda kalır. Onlar için de ayrı bir minibüs gerekir. Yani toplam 5 minibüs gerekir.

Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Matematik Ders Kitabı 49-53. Sayfa Cevapları Özgün Yayıncılık başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.