11 Ekim 2023, 09:17 |
5. Sınıf Matematik Ders Kitabı 67-68. Sayfa Cevapları Özgün Yayıncılık1. Ünite Doğal Sayılar: Dört İşlem İçeren Problemler Cevaplarıİçindekiler 5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 64-65-66-67-68 Cevapları Özgün Yayınları5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 67 Cevapları ÖZGÜN YayıncılıkÖğrendiklerinizi Uygulayınız 1. Okul basketbol takımının oyuncularından Ayça’nın, maçların birinde 2 sayılık atışlarından 9’u; 3 sayılık atışlarından ise 5’i basket oldu. Ayça, bu maçta takımına kaç sayı kazandırmıştır? Cevap: 2×9=18 3×5=15 18+15=33 Sayı 2. Bursa’da üretilen 1464 otomobil, tırlarla çeşitli illere götürülecektir. Bir tır 6 otomobil taşıyabildiğine göre bu iş için kaç tır kullanılacaktır? Cevap: 1464/6=244 Tır 3. Ergün, okul kütüphanesinden ödünç aldığı 248 sayfalık bir romanı 7 günde iade edecektir. İlk dört günün her birinde romanın 32 sayfasını okuyan Ergün, kitabı zamanında iade edebilmek için geriye kalan günlerde eşit sayıda sayfa okumayı planladı. Geriye kalan günlerde Ergün, romanın kaçar sayfasını okumalıdır? Cevap: 4×32=128 248-128=120 7-4=3 120/3=40 Sayfa 4. Vildan’ın yaşı, 5 yıl önceki yaşı 45 olan babasının yaşından 37 yaş eksiktir. Vildan’ın şimdiki yaşı kaçtır? Cevap: 45+5=50 50-37=13 5. Ailesiyle kırtasiyeye giden iki kardeşten Gamze, tanesi 2 TL olan kalemlerden 6 tane ve fiyatı 24 TL olan pastel boya aldı. Ağabeyi Hayati ise fiyatı 18 TL olan bir öykü kitabı aldı. İki kardeş, kırtasiyeden toplam kaç Türk liralık alışveriş yaptı? Cevap: 2×6=12 12+24=36 36+18=54 TL 5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 68 Cevapları ÖZGÜN Yayıncılık6. Bir çiftlikten bir haftada elde edilen yumurtalar, her biri 30 yumurta alan kolilere konulduğunda 48 koli doldu ve 14 yumurta arttı. Bu çiftlikte, bir haftada kaç tane yumurta elde edilmiştir? Cevap: 30×48=1440 1440+14=1454 7. Bir bahçedeki kiraz ağaçlarından 2250 kg kiraz toplandı. Toplanan kirazlar, on beşer kilogramlık kasalara konuldu. Bir kasa kiraz 60 TL’ye satıldığına göre tüm kirazların satışından kaç Türk lirası elde edilmiştir? Cevap: 2250/15=150 150×60=9000TL 8. Özden ailesi 3 420 TL’ye fırın aldı, peşinat olarak 920 TL ödedi. Geriye kalan borcunu her ay eşit miktarda ve 5 ayda ödemek üzere satıcı ile anlaştı. Özden ailesi 5 ayın her birinde kaç Türk lirası ödeyecektir? Cevap: 3420-920=2500 2500/5=500 TL 9. Can, Seda ve Emre isimli üç kardeşin birikimlerinin toplamı 190 TL’dir. Seda’nın parası, Can’ın parasının 2 katı kadardır. Emre’nin parası ise Seda’nın parasından 10 TL eksiktir. Seda’nın parası kaç Türk lirasıdır? Cevap: Can x2=Sedanın parası Emre-10 Sedanın parası 1 birim Can, 2 birim Seda, 2 birim Emre olduğu için toplam 5 birim olmaktadır. 5 birim-10=190 190+10=200 200/5=40 Tl 1 birim olmaktadır. 40×2=80 TL Sedanın parası 80-10=70 Emrenin parası 80+70=150 TL Seda ve Emre’nin parsı 190-150= 40 Can’ın parası 10. Aşağıda verilen tablodaki verilerden yararlanarak en çok üç işlem ile çözülebilecek bir problem kurunuz. Kurduğunuz problemi çözünüz. Cevap: Ayşe bir mağazadan tanesi 45 TL olan kazaklardan 2 tane, 89 TL olan etekten 1 tane satın almıştır. Kardeşi Hasan ise 69 TL olan gömlekten 1 tane, 45 TL olan kazaktan ise 2 tane satın almıştır. Hasan ve Ayşe toplam ne kadar para harcamışlardır? 45×2=90 90+89=179 TL Ayşe 45×2=90 90+69=159 TL Hasan 179+159=338 TL Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Matematik Ders Kitabı 63. Sayfa Cevapları Özgün Yayıncılık başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz. |
HIZLI CEVAP YAZ |
Yasal Uyarı | |
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. |