5. Sınıf Meb Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 130-131-132-133-134. Sayfa Cevapları

2021-2022 Eğitim ve Öğretim Yılı 5. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 5. Ünite Üretimden Tüketime “Üretim Serüveni” Metni Cevapları

5. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 130. Sayfa Cevapları

Kullandığınız bir ürün size ulaşıncaya kadar hangi aşamalardan geçmiş olabilir? Söyleyiniz.

Cevap: Ekmek bize gelene kadar çeşitli aşamalardan geçmiştir.Buğdaylar toplanıp un fabrikasına gider ve un olur.Unlar toptancılar yada direk fırınlara gider burada hamur yapılır ekmek pişer ve bakkal ve marketlere gider bizler de bunları alıp tüketiriz.

Aşağıda süt ve işlenmiş hali olan peynir örnek olarak verilmiştir. Siz de ürünlerin işlenmemiş ve işlenmiş haline örnekler veriniz.Cevap: Süt- yoğurt, buğday-un, et-sosis, susam-tahin, ağaç-kağıt.

5. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 131. Sayfa Cevapları

Metinde anlatıldığı gibi ekmek soframıza gelene kadar pek çok aşamadan geçer. Yandaki görselleri inceleyerek ekmeğin üretim dağıtım tüketim aşamalarını söyleyiniz.

Cevap:

Üretim aşamaları: Buğdayın ekilmesi ve olgunlaşınca toplanması.Un fabrikasında un haline gelmesi,fırınlarda ekmek olması.Dağıtım Aşamaları: Buğdayın taşınması, unun taşınması, ekmeğin taşınması

Tüketim aşamaları: Ekmeklerin marketlerden bakkallardan alınması.

5. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 134. Sayfa Cevapları

Aşağıda verilen ürünlerden birini seçip üretim, dağıtım, tüketim aşamalarını araştırıp yazarak veya çizerek gösteriniz. Gerekirse yeni kutucuklar çiziniz.

Cevap: Ayakkabıİlk önce hayvan derileri işlenerek ayakkabı atölyelerine gelir. Burada çeşitli dikim ve kalıp aşamalarından sonra ayakkabılar şekillenir. Ayakkabılar numaralarına göre ayrılarak toptancılara gönderilir. Toptancılar bunları ayakkabı mağazalarına satarlar. İnsanlarda ayakkabı ihtiyaçlarını bu dükkanlardan alırlar.

Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı ATA Yayıncılık 76-77-78-79. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Mehmet Akif