5. Sınıf Meb Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 135-136-137-138-139. Sayfa Cevapları2021-2022 Eğitim ve Öğretim Yılı 5. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 5. Ünite Üretimden Tüketime “Ekonomi İçin Yeni Fikirler” Metni Cevapları

5. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 135. Sayfa Cevapları

Girişimcilik kavramından ne anlıyorsunuz? Açıklayınız.

Cevap: Girişimcilik demek yeni iş kolları sağlamak, bilinmeyen ve yeni iş imkanları yaratmak.

5. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 136. Sayfa Cevapları

Nuri Demirağ hangi alanlarda çalışmalar yapmıştır?

Cevap: Demir yolları, uçak fabrikaları, paraşüt, pilot okulları.

Yaptığı çalışmalar ülke ekonomisine ne tür katkılar sağlamıştır?

Cevap: Demir yolu taşımacılığında önemli rol oynamıştır, sanayi ve girişimcilik ruhunu aşılamıştır. Ülkemizin dışarıdan almak zorunda olduğu ürünleri kendisi yapmak istemiştir.

Nuri Demirağ hangi kişilik özelliklere sahiptir?

Cevap: Cesur, yenilikçi, girişimci, vatansever, çalışkan ve azimli.

5. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 137. Sayfa Cevapları

Dağıtımda drone kullanımı ne gibi kolaylıklar sağlayabilir?

Cevap: Daha hızlı teslimat olur, daha ekonomik olur, trafik azalır, çevre kirliliği azalır, daha güvenli olur.5. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 138. Sayfa Cevapları

Haberdeki öğrencilerin yaptığı proje ülke ekonomisine nasıl bir katkı sağlayacaktır? Haberdeki öğrencilerin projelerinde işbirliği yapmalarının önemi nedir?

Cevap: Üretilen yumurtalar daha fazla taze olarak saklanacak ve ihraç edilen yumurtalar daha sağlıklı kalacak. İş birliği yapmak fikir alış verişinde bulunmak insanların verimlerini arttırmaktadır.

İçinde yaşadığınız toplumun ne gibi ihtiyaçları vardır, bu ihtiyaçların karşılanması konusunda neler
yapabilirsiniz? Tartışınız.

Cevap: Trafik yoğunlu, hava ve çevre kirliliği sorunları var. Yani insanların daha temiz bir çevreye, havaya ve daha az trafiğe ihtiyaçları var. Bu ihtiyaçları karşılamak için insanların bilinçli olması gerekmektedir. Sosyal medyada bu sorunları dile getirmek ve çözüm önerilerine kulak vermek gerekir.

5. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 139. Sayfa Cevapları

Haberde adı geçen buluş engellilerin hayatını ne kadar kolaylaştırabilir? Tartışınız. Siz engellilerin hayatını kolaylaştırmak için neler yapmayı düşünürsünüz? Anlatınız.

Cevap: Özellikle boyun felçli olan ellerini kullanamayan engelliler için oldukça faydalı bir buluş olmuş. Artık kendi başlarına televizyon kanallarını değiştirip, bilgisayar kullanıp cep telefonları ile konuşabilecekler.

Bence engellilerin engel durumuna göre çözümler üretmek gerekir. Bu gibi durumlar için engelli ar-ge projeleri yapmak gerekir.

Savaş ve afet durumlarında zor şartlar altında yaşayan insanlar için neler yapılabilir? Fikirlerinizi söyleyiniz.

Cevap: Onlara yardım etmeliyiz. Afet konusunda eğitimli insanlar yetiştirmeli, savaştan göç edenler için ise göç şehirleri kurulmalıdır.Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı ATA Yayıncılık 76-77-78-79. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Mehmet Akif