04 Ekim 2021, 08:34
Mehmet Akif
Yönetici

5. Sınıf Meb Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 170-171-172-173. Sayfa Cevapları2021-2022 Eğitim ve Öğretim Yılı 5. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 7. Ünite Küresel Etkileşim “Yaşadığım Yerin Ekonomiye Katkısı” Cevapları

5. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 170. Sayfa Cevapları

Günlük hayatımızda çeşitli ürünler satın alırız. Satın aldığınız ürünleri inceleyiniz, hepsi ülkemizde mi üretilmiştir? Söyleyiniz.

Cevap: Hayır hepsi ülkemizde üretilmemiştir.Bir kısmı yurt dışından gelmektedir.

İthalat ve ihracatın ne olduğunu örnek vererek açıklayınız.Cevap: İhracat demek kendi ülkemizde üretilen ürünlerin yurt dışına satılması anlamına gelir.İthalat ise yurt dışında üretilen ürünlerin ülkemiz tarafından satın alınmasıdır. Örneğin buğdayı Almanya’ya satmak ihracat, Almanya’dan otomobil almak ithalat demektir.

5. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 171. Sayfa Cevapları

Denizli de üretilen peştamalın ülke ve Denizli’nin ekonomisine katkısı ne olabilir?

Cevap: Ülkemize döviz girmesini sağlamaktadır.Bölge halkı iş imkanı bulmaktadır.Bölgede ticaret daha canlı olmaktadır.Bu ürünleri üretmediğimiz zaman başka ülkelerden almak zorunda kalırdık.

Edirne’nin Yunanistan sınırında olması kentin ekonomisini nasıl etkilemiştir?Cevap: Olumlu şekilde etkilemiştir.Çünkü sınırdan geçen insanlar şehirden alışveriş yapar, oto yedek parçası, sanayisi, satış çok fazla olur.

5. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 172. Sayfa Cevapları

Köylüler Adana’nın hangi ürününü ekonomiye kazandırmıştır? Bunu yaparken Adana’nın hangi coğrafi özelliğinden faydalanmışlardır?

Cevap: Defne ağacını ekonomiye kazandırmışlardır.Çok çeşitli bitki türlerinin ve ağaç türlerinin olması ve iklimsel özelliklerinden faydalanılmıştır.

Sizce Arap turistler neden Karadeniz’i tercih etmiş olabilirler?Cevap: Karadeniz iklimin serin olması, ormanlık alanların, şelalelerin, yürüyüş parkurlarının olması, göllerin olması, akarsuların olması bol bitki çeşitleri olması.

5. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 173. Sayfa Cevapları

Ispartalılar gül ürünlerinin ihracatını arttırmak için ne tür çalışmalar yapabilirler?

Cevap: Daha fazla reklam yapılması, başka ülkelerde gül ürünlerinin daha fazla tanıtılması, turistlere ikramlar verilmesi gerekir.

Aşağıdaki soruları okuyarak cevaplarını yazınız.1. Yaşadığınız yerin ülke ihracatına katkısı nedir? Araştırarak yazınız.

Cevap: En fazla turizm geliri sağlamaktadır.Bunun yanında demir çelik ürünleri ve tarım ürünleri olarak katkı sağlamaktadır.

2. Yukarıda okuduğunuz örneklerde olduğu gibi sizin yaşadığınız ilde ihracat gelirlerimize katkı sağlayacak çeşitli ürünler ve imkânlar vardır. Bu konuda bir araştırma yapınız. İhracatı arttırmak için başka neler yapılabileceğini düşünerek fikirlerinizi yazınız.

Cevap: Başka ülkelerden gelecek turistler için çeşitli hediyeler hazırlamak, onların aile bireylerinden birine bedava konaklama imkanı sağlamak, tarımsal ürünlerin tanıtımını arttırmak, organik tarıma ağırlık vermek.Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Meb Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 166-167. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

zvr
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE DEĞERLENDİR
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.