Cevap Yaz
01 Ekim 2021, 08:47
Mehmet Akif
Yönetici

5. Sınıf Meb Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 81-82-83-84-85. Sayfa Cevapları2021-2022 Eğitim ve Öğretim Yılı 5. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 3. Ünite Yaşadığımız Yer “Afetler Ve Çevre Sorunları” Cevapları

5. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 81. Sayfa Cevapları

Çevrenizde hangi doğal afetler yaşanıyor?

Cevap: Deprem, sel, çığ düşmesi, toprak kayması

Yukarıda okuduğunuz haber başlıklarında söz edilen afetlerin bu yerlerde meydana gelmesi sizce bir rastlantımıdır? Neden?

Cevap: Hayır rastlantı değil. Çünkü o bölgelerin iklim ve coğrafi koşulları, deprem kuşağında yer alması bu afetlerin yaşanmasına neden olmaktadır.5. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 83. Sayfa Cevapları

Aşağıdaki haritayı inceleyiniz. Deprem riskinin en fazla ve en az olduğu yerler nerelerdir? Sizin yaşadığınız yer hangi deprem kuşağı içerisinde yer almaktadır?

Cevap: Hatay birinci derece deprem kuşağında yer almaktadır.

5. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 85. Sayfa Cevapları

Aşağıdaki soruları cevaplayınız.

Benim yaşadığım bölgede en çok görülen afetler: Deprem, sel ve erozyondur.

Bu afetlerin görülme sebepleri : Yaşadığım yerin 1. derece deprem kuşağında olması, ani ve baskın yağmurların yağması, buna bağlı olarak erozyon oluşması.

Yaşadığınız yerde görülen çevre sorunları: Hava kirliliği, gürültü kirliliğidir.

Nedenleri: Çok fazla araç olması bu araçların çıkarttıkları korna sesleri ve egzoz dumanları, fabrikaların çıkarttıkları dumanlar.

Sonuçları: Gürültü kirliliği insanların psikolojisini bozmakta, hava kirliliği sağlık sorunlarına yol açmaktadır.Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı ATA Yayıncılık 13-14-15-16. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
Forum DirilişYasal Uyarı
Site İsmi: Diriliş
Forum diriliş Diriliş | Diriliş Forumu
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.