14 Eylül 2019, 18:01
Bushra
Yönetici

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı 124-125-126-127. Sayfa Cevapları 5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Sayfa 124, 125, 126, 127 “4. TEMA BİLİM VE TEKNOLOJİ” “Sanki Caminin Bakım Kılavuzu” Etkinlik Cevapları

SANKİ CAMİNİN BAKIM KILAVUZU

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

1. Çevrenizde ilgi gören ve tarihî değeri olan mimari yapılar var mı? Varsa bunlarla ilgili neler biliyorsunuz?

CEVAP: Yaşadığım yerde St. Pierre Kilisesi bulunmaktadır. Bu kilise dünyadaki ilk Hristiyanlar tarafından kullanılmıştır. Yanında da mağaralar yer almaktadır. (NOT: Siz de yaşadığınız şehirdeki yapılardan bahsediniz.)2. Mimar Sinan hakkında neler biliyorsunuz?

CEVAP: Mimar Sinan Osmanlı’nın en ünlü mimarı olarak bilinmektedir. En ünlü eserleri Selimiye Camii ve Süleymaniye Camii’dir.

1.ETKİNLİK

Öğretmeniniz size “Sanki Caminin Bakım Kılavuzu” adlı metni dinletirken anlamını bilmediğiniz kelimeleri not alınız. Daha sonra not aldığınız kelimelerin anlamlarını tahmin ediniz. Tahminlerinizin doğruluğunu sözlük kullanarak kontrol ediniz. Daha sonra kelimeleri cümle içinde kullanınız.RESTORASYON
Tahminim: Güzel bir hale getirme.
Anlamı: Yenileme.
Cümlem: Yandaki eski hamamda restorasyon çalışması var.

KEMER
Tahminim: Binalarda ince uzun şeritli beton.
Anlamı: ki sütun veya ayağı birbirine üstten yarım çember, basık eğri, yonca yaprağı vb. biçimlerde bağlayan ve üzerine gelen duvar ağırlıklarını, iki yanındaki ayaklara bindiren tonoz bağlantı.
Cümlem: Caminin kemeri yıkılmak üzere.

2. ETKİNLİK

Dinlediğiniz metinde geçen bazı cümleler aşağıda verilmiştir. Metni ikinci defa dinlerken boş bırakılan yerleri doldurunuz.– Büyük ustanın …1543…… yılında yaptığı İstanbul’daki ……Şehzadebaşı…….. Camisi’nin 1990’lı yıllardaki restorasyonunda yaşananlar, tüm dünyayı şoke etti.
– Mimarlar ……restore….. konusunda karar veremedi.
– Mimarlar incelemeler sırasında caminin ……kemerlerinde……. bir …oyuk…. fark etti.
– Mektubun ………Mimar Sinan……… tarafından yazıldığı anlaşıldı.
– Mektubun devamında kemerin nasıl onarılacağını anlatan ……Mimar Sinan……., ……469……. yıl sonrasına da ışık tutmuş oldu.
– Süleymaniye Camisi’ni kurtaran bu mektup şu anda …Topkapı…… Sarayı’nda saklanıyor.

3. ETKİNLİK

Aşağıdaki soruları dinlediğiniz metinden hareketle cevaplayınız.

1. Mimar Sinan mektubu niçin yazmıştır?CEVAP: Mimar Sinan Şehzadebaşı Camii’nin kemerlerindeki kilit taşının bir gün değiştirilmesi gerekeceğini tahmin ederek bir mektup bırakmıştır.

2. Mimar Sinan Şehzadebaşı Camisi için “Çıraklık eserim” diyor. Bunun sebebi nedir?

CEVAP: Mimar Sinan’ın mimari gelişimi üç devirdir. Çıraklık döneminin ilk basamağı olarak bu camiyi yapmıştır. Bu nednele Şehzadebaşı Camisi için çıraklık eserim demektedir.

3. Camiyi restore etmek için bir araya gelen mimarlar restore konusunda niçin karar verememiş olabilirler?CEVAP: Kemerdeki kilit taşını nasıl değiştirmeleri gerektiğinden emin olamadıkları için karar verememiş olabilirler. Çünkü restorasyonun amacı caminin yapısını bozmadan onarmaktır.

4. Mimar Sinan’ın geleceğe mektup bırakmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

CEVAP: Mimar Sinan hem zeki hem de ileri görüşlü olması sonucu mektup bırakmıştır. Caminin kilit taşını farklı bir yöntemle yerleştirmiştir. Aynı zamanda bu yöntemin ileride başka mimarlar tarafından düşünülemeyeceğini de tahmin etmiştir. Eserinin onarılması için mektup bırakmıştır.

5. Mimar Sinan’ın yerinde siz olsaydınız caminin restorasyonunu sağlamak için başka nasıl bir yol izlerdiniz?CEVAP: Caminin bazı bölümlerini değiştirebilirdim.

4. ETKİNLİK

a) Dinlediğiniz metinden hareketle bir haber metninin niteliklerinden hangileri aşağıda bulunmaktadır? İşaretleyiniz.

4. ETKİNLİKb) Dinlediğiniz haber metninden hareketle 5N 1K sorularına cevap veriniz.

SORULAR ———– CEVAPLAR

Ne? ——–> Mimar Sinan restorasyon önerisi sundu
Neden? ——–> Caminin kemerleri zedelendiği için
Nerede? ——–> İstanbul-Şehzadebaşı Camii’nde
Nasıl? ——–> Cam şişede bıraktığı mektup ile
Ne zaman? ——–> 1990’lı yıllarda
Kim? ——–> Mimar Sinan

c) Yaşadığınız ya da gözlemlediğiniz bir olaydan hareketle haber metni yazınız. Haber metninizde 5N 1K sorularının cevaplarını vermeyi unutmayınız.CEVAP: 2019 yılının Nisan ayında İstanbul Halk Kütüphanesi’nde düzenlenen “Okuma Günleri” etkinliği kapsamında tam bin ortaokul öğrencisi kitap okudu. Öğrencilere okuma ve kütüphaneye gitme alışkanlığı kazandırmak amacıyla düzenlenen etkinlik oldukça ilgi çekti. Etkinlik günler öncesinde gönüllü öğrencilerin doldurduğu formlar dikkate alınarak oluşturuldu. Daha sonra etkinlik üzerinde yapılan toplantılarda öğretmenlerin ve velilerin görüşleri alındı.

Ne? ——–> Okuma Günleri etkinliği yapıldı.
Neden? ——–> Öğrencilere okuma ve kütüphaneye gitme alışkanlığı kazandırmak için
Nerede? ——–>İstanbul Halk Kütüphanesi’nde
Nasıl? ——–> Gönüllü öğrencilerin  doldurduğu formlar dikkate alınarak
Ne zaman? ——–> 2019 yılının Nisan ayında
Kim? ——–> Bin ortaokul öğrencisi

5. ETKİNLİK

Siz de Mimar Sinan’a cevap olarak bir ileti göndereceğinizi hayal ediniz.a) İletinizde nelerden bahsederdiniz? Arkadaşlarınızla tartışınız. Öğretmeninizin yönlendirmesi ile beyin fırtınası yapınız.

CEVAP: İletimde Mimar Sinan’ın eserlerinin günümüzde nasıl değerli olduğundan bahsetmek isterim.

b) İletinizi aşağıya e-posta şeklinde yazınız.

CEVAP: Sevgili Mimar Sinan Bey,
Bugün dersimizde Şehzadebaşı Camii’nin kemerlerinin nasıl onarılması gerektiğini anlatan mektubunuzdan bahsettik. Ayrıca Türkçe ve Tarih derslerinde sizin eserlerinizden zaman zaman bahsederiz. Çünkü bu eserler yıllar geçtikçe değeri artan eserlerden. Eserlerinizin güzelliği ve yapılış biçimleri hâlâ bizim övgüyle bahsettiğimiz bir konu. Ayrıca onları korumamız adına bıraktığınız mektuplar da çok önemli. Yaptığınız eserlerde sizin herhangi bir mimar gibi olmadığınız çok belli. Üstün çalışmalarınız ve güzel eserleriniz için teşekkür ederiz.

c) Yukarıda yazdığınız e-postayı en fazla 140 karakter kullanarak tekrar yazınız.

CEVAP: Mimar Sinan Bey,
Derslerimizde zaman zaman sizden bahsediyoruz. Eserlerinizin güzelliği ve yapılış biçimi bizi daima etkiliyor. Gittikçe değerli hale gelen bu güzel yapılar için teşekkür ederiz.

6. ETKİNLİK

a) Aşağıdaki örneği inceleyiniz. Örnekten hareketle noktalı virgülün niçin kullanıldığını yazınız.

Mimar Sinan Şehzadebaşı, Süleymaniye, Selimiye Camilerini; Büyük Çekmece, Silivri ve Sokollu Mehmet Paşa Köprülerini yapmıştır.

CEVAP: Noktalı virgül, virgülle ayrılmış örnekleri farklı örneklerden ayırmak için kullanılmıştır.

b) Noktalı virgülün yukarıdaki görevini örneklendiren iki cümle yazınız.

CEVAP:

  • Onun için kitap, defter, kalem; ayakkabı, elbise satın aldım.
  • Pazarda elma, karpuz, vişne; ıspanak, kabak, patates vardı.

Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı 88-89-90-91-92-93. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

zvr
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE DEĞERLENDİR
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.