01 Eylül 2023, 11:22
murat
Yönetici

5. Sınıf Sosyal Bilgiler 140-141-143-144. Sayfa Cevapları Ata Yayıncılık


6. Ünite Etkin Ve Sorumluyum: Topluma Hizmet Edenler Cevapları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 140-141-142-143-144 Cevapları Ata Yayıncılık


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 140. Sayfa Cevapları Ata Yayınları

Aşağıdaki görsellerin altına hangi alandaki ihtiyacımızı karşıladığını örnekteki gibi yazınız.

Cevap:

5. Sınıf Sosyal Bilgiler 140. Sayfa CevaplarıSizce toplumun bu ihtiyaçları nasıl karşılanır? Bu ihtiyaçları karşılamak kimin görevidir?

Cevap:

Toplumun ihtiyaçlarının karşılanması için devlete bağlı bakanlıklar kurulur. Her bakanlığın kendi alanı vardır. Milli Eğirim Bakanlığı eğitim konularında, Sağlık Bakanlığı sağlık konularında hizmet verir. Böylece her alanda gelişme ve yenileşme mümkün olur.
5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 141. Sayfa Cevapları Ata Yayınları

Yukarıdaki ihtiyaçlarınızın karşılanması neden önemlidir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap:

Sağlık, eğitim ve adalet bir toplumun temel ihtiyaçlarıdır. Sağlıklı insanlar çalışıp üretebilir. Toplumu ayakta tutmak için sağlık şarttır. Ayrıca eğitim toplumun gelişmesini diret belirleyen bir unsurdur. Bilinçli, duyarlı, akıllı vatandaşlar yetiştirmek için eğitim ihtiyacının karşılanması gerekir. Kanunların işe yaraması, hak ve hukukun iyi işlemesi adalet ile mümkündür.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 143. Sayfa Cevapları Ata Yayınları

Öğrendiklerimi Uyguluyorum

1. Aşağıda logosu ve genel ağ adresleri verilmiş olan kurumların çalışma alanlarını araştırarak bulduğunuz bilgileri yazınız.Cevap:

Türkiye Cumhuriyet Gençlik ve Spor Bakanlığı: Spor alanında uygulanacak politikaların tespit edilmesi amacıyla gerekli çalışmaları yapmak, teşkilatlanma, federasyonların bağımsızlığı, spor tesisleri, eğitim, sponsorluk, sporcu sağlığının korunması, uluslararası organizasyonlarla ilgili çalışmaları koordine etmek, değerlendirmek ve denetlemek.

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı: Tarihi ve kültürel varlıkları korumak, toplumsal bilincin oluşmasında bilgiye erişimi kolaylaştırmak ve ülkemizin dünya turizminden alacağı payı artırmak, kültür ve turizm konuları ile ilgili kamu kurum ve kuruluşlarını yönlendirmek.

2. e-Devlet Kapısı’nın https://www.turkiye.gov.tr/hizmetler genel ağ adresini inceleyip hangi kurumlardan ne tür hizmetler alabileceğinizi araştırınız ve araştırma sonuçlarını arkadaşlarınızla paylaşınız.Cevap:

Resmi kurumların sunduğu bazı hizmetler;

  • Adalet
  • Eğitim
  • Sağlık
  • Güvenlik
  • İş ve Kariyer
  • Trafik ve Ulaşım
  • Sosyal Güvenlik ve Sigorta
  • Çevre, Tarım ve Hayvancılık
  • Vergi, Harç ve Cezalar

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 144. Sayfa Cevapları Ata Yayınları

Aşağıdaki haber metnini okuyunuz. Metinle ilgili soruyu cevaplayınız.

ÇEKÜL ülkemizin doğal, tarihsel ve kültürel varlıklarını korumak amacıyla 1990 yılında vakıf statüsünde kuruldu. Kuruluşundan itibaren doğa, kültür, insan arasındaki yaşamsal uyumun savunucusu olan ÇEKÜL “Doğa ve Kültürle Varız” sloganıyla yaşama geçirdiği proje ve programlarla, en küçük yerleşme birimlerinden başlayıp tüm ülkeye açılan bir yaklaşımı benimsedi.
ÇEKÜL, kültürel dokunun korunarak geleceğe aktarılması amacıyla, koruma amaçlı kent planları hazırlanmasını, kentlerin eski mahallelerinde sağlıklaştırma çalışmaları ve geleneksel evlerde cephe düzenlemesi yapılmasını, tarihî yapı ve çarşıların onarılmasını, kent meydanlarının yeniden düzenlenmesini sağladı. Vakıf ayrıca toprağı, yeşili, doğayı korumak amacıyla çeşitli faaliyetler sürdürmektedir.ÇEKÜL hangi alandaki toplumsal ihtiyacın karşılanmasına yönelik çalışmalar yapmaktadır?

Cevap:

ÇEKÜL; kültür, turizm, çevre ve şehircilik alanlarının ihtiyaçlarına yönelik çalışmalar yapmaktadır.

Aşağıdaki haberi okuyup verilen soruyu cevaplayınız.Türkiye’nin eğitim alanındaki ilk sivil toplum kuruluşu olan Darüşşafaka Cemiyeti 1863 yılından beri faaliyetlerini sürdürüyor. Şefkat yuvası anlamına gelen Darrüşşafaka; günümüzde annesi ya da babası hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz, yetenekli çocukları ailelerinden alıp 5. sınıftan liseyi bitirinceye kadar burslu ve yatılı eğitim veriyor. Darüşşafaka, üniversiteyi kazanan mezunlarına da burs desteğini sürdürüyor.

Darüşşafaka Cemiyeti yaptığı çalışmalar ile hangi kurumun faaliyetlerine destek olmaktadır?

Cevap:

Milli Eğitim Bakanlığı’nın faaliyetlerine destek olmaktadır.Öğrendiklerimi Uyguluyorum

Aşağıda logosu ve genel ağ adresi verilen sivil toplum kuruluşunu araştırarak çalışma alanını ve faaliyetlerini karşısında verilen boşluğa yazınız.

Cevap:

Altınokta Körler Derneği: Görme engellilerin kendine yeterli, üretken ve toplumla kaynaşabilen bireyler olarak yetişmelerini sağlamak, sosyal, eğitsel, kültürel ve mesleki sorunlarına çözüm yolları üretmek amacıyla kurulmuştur. Mesleki eğitim kursları, günlük yaşam becerileri kazandırma eğitimleri, üniversite sınavlarına hazırlık kursları, seminer, panel, çalıştay gibi yararlı faaliyetler düzenlemekte olup, sağlayabildiği destek ve kaynaklar ölçüsünde bu hizmetlerini sürdürmektedir.

Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Sosyal Bilgiler 133-135-136-137. Sayfa Cevapları Ata Yayıncılık başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.