01 Eylül 2023, 11:56
murat
Yönetici

5. Sınıf Sosyal Bilgiler 145-146-148-149-150-152. Sayfa Cevapları Ata Yayıncılık


6. Ünite Etkin Ve Sorumluyum: Yaşadığımız Yerde Yönetim Cevapları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 145-146-147-148-149-150-151-152 Cevapları Ata Yayıncılık


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 145. Sayfa Cevapları Ata Yayınları

Evinizde faturaların ödenmesini takip eden, alışveriş listesini hazırlayan, evin iş ve işleyişiyle ilgili kararları alan birileri var mı? Bu kararlar alınıp uygulanmasaydı hayatınız nasıl olurdu? Düşüncelerinizi belirtiniz.

Cevap:

Bu işleri annem ve babam yapıyor. Eğer bu işler yapılmasaydı temel ihtiyaçlarımızı gidermekte bile zorluk yaşardık. Ödenmeyen faturalar yüzünden ceza alırdık. Yaşamımız çok zor bir hale gelirdi.
5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 146. Sayfa Cevapları Ata Yayınları

Öğrendiklerimi Uyguluyorum

Yaşadığınız yerdeki yöneticileri araştırarak isimlerini aşağıdaki tabloya yazınız.

Cevap:

5. Sınıf Sosyal Bilgiler 146. Sayfa Cevapları
5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 148. Sayfa Cevapları Ata Yayınları

Öğrendiklerimi Uyguluyorum

Yaşadığınız yerde bulunan İlçe Millî Eğitim Müdürlüğünün çalışmalarını araştırarak ulaştığınız bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap:

Bazı çalışmaları;

  • Bakanlığa bağlı resmî, özel okul ve kurumların verdikleri diploma ve belgeleri incelemek, onaylamak.
  • Sınıf ve okul kitaplıklarının kurulmasını, zenginleştirilmesini, öğretmen ve öğrencilerin faydalanmasını sağlamak.
  • Okul ve kurumlarda sağlık, beslenme, trafik ve benzeri hizmetlerle ilgili eğitim ve öğretim programlarının uygulanması için tedbirler almak.
  • Her öğretim yılı başında okullardan her birinin hangi semtlerin çocuklarını veya hangi okulların mezunlarını alacağını belirlemek.
  • Okul ve kurumlarda eğitici çalışmalar yönetmeliğine göre yapılan çalışmaları denetlemek, örnek çalışmaları çevreye duyurmak ve teşvik edici yarışmalar düzenlemek.

6. Ünite Etkin Ve Sorumluyum: Temel Haklarımız Cevapları


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 149. Sayfa Cevapları Ata Yayınları

Temel hak kavramından ne anlıyorsunuz? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.Cevap:

Temel haklar kişilerin doğumundan ölümüne kadar süren ve insanca yaşayabilmesi için gerekli olan haklardır. Bir ülkede yaşayan herkesin, eşit olarak faydalanması gereken haklara temel hak denir. Bu haklar devlet ve anayasa tarafından güvence altına alınmıştır.

Aşağıdaki gazete haberini okuyunuz. Haberle ilgili soruyu cevaplayınız.

Antalya’da ilk kez hayata geçirilen proje ile 5-13 yaş arasındaki çocuklara çeşitli oyun, resim veetkinliklerle kendi hakları öğretiliyor (Görsel 6.11). Böylelikle çocukların kendileriyle ilgili

konularda doğru karar alma becerileri geliştiriliyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından

gerçekleştirilen projeyle çocuklar için bilinçlendirme programı başlatıldı. Bilinçli bir toplum

yetiştirmek amacı taşıyan program Büyükşehir Belediyesi Aile Eğitim Merkezlerinde yürütülüyor.Eğitime katılan çocuklar kendi haklarını daha küçükken oyun ve etkinliklerle öğreniyor.

proje

Böyle bir projede yer alsanız çocuklara öncelikle hangi haklarından bahsedersiniz? Neden?

Cevap:Benim en çok bahsedeceğim hak eğitim hakkı olurdu. Çünkü, günümüzde hala çocuklar eğitim konusunda eksik bırakılmaktadır. Çok sayıda çocuk ailesinin isteği ile iyi okula gönderilmemekte veya hiç okutulmamaktadır. Ancak bir çocuğun en iyi eğitimi görmeye hakkı vardır. Çocukların eğitimden uzaklaştırılması beni çok üzüyor.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 150. Sayfa Cevapları Ata Yayınları

Hakkımızı ve hak arama yollarını bilmek, sorunlarımızı hukuk kuralları çerçevesinde çözmek neden önemlidir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap:

Bireylerin birbirleri ile ve devlet ile olan sorunlarını çözmek yargının görevidir. Yargı görevi bağımsız mahkemelere aittir. Yargıçlar insan hakları konusunda uluslararası hukuka uygun kararlar vermek zorundadırlar. Hukukun özelliği herkes için aynı şekilde işlemesidir. Hukukta insanlara ayrıcalık verilemez. Kanunlara uyulur ve adalet sağlanır. En doğru kararların verilmesi için herkesin karşısında eşit olduğu hukuk yolları kullanılmalıdır.
5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 152. Sayfa Cevapları Ata Yayınları

Öğrendiklerimi Uyguluyorum

Katılım ve düşünce özgürlüğü hakkının önemini anlatan bir yazı yazınız. Yazdığınız yazıyı arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap:

Katılım ve düşünce özgürlüğü; insanın kendisini ilgilendiren konularda fikir belirtmesidir. Bu hak anayasa ile güvence altına alınmıştır. Demokrasinin ve çağdaş yaşamın zorunluluğu olan bu özgürlük toplumda çok önemlidir. Çünkü gelişme ve yenileşmenin temelinde özgür düşünce vardır. Baskı altında kalmadan düşünen insanlar ifade ettikleri yeni ve faydalı fikirlerle topluma ışık tutarlar. Hepimiz bu konuda haklarımızı bilmeli ve korunmasına yardımcı olmalıyız.

Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Sosyal Bilgiler 140-141-143-144. Sayfa Cevapları Ata Yayıncılık başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.