01 Eylül 2023, 12:42
murat
Yönetici

5. Sınıf Sosyal Bilgiler 160-162-163-164-166. Sayfa Cevapları Ata Yayıncılık


7. Ünite Bu Dünya Hepimizin: Ekonomiye Katkımız Cevapları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 160-161-162-163-164-165-166 Cevapları Ata Yayıncılık


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 160. Sayfa Cevapları Ata Yayınları

Çikolatanın ham maddesi olan kakao ağacı Türkiye’de yetişmez. O hâlde, ülkemizde çikolata nasıl üretilebiliyor?

Cevap:

Ülkemizde kakao ağacı yetişmiyor. Bu nedenle kakao tohumlarını başka ülkelerden satın alıyoruz. Kakaoları işleyerek, fabrikalarda çeşitli işlemlerden geçirerek çikolata üretiyoruz.Yukarıdaki listeyi inceleyerek yaşadığınız yerde, adı geçen sanayi ve tarım sektörü alanlarında faaliyetlerin olup olmadığını araştırınız. Bunun üzerinde etkili olan unsurları arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap:

Yaşadığım yerde mobilyacılık gelişmiştir. Bunun nedeni ormanların çok olmasıdır. Ayrıca pek çok meyve yetişmektedir. Bunun nedeni yaşadığım yerde Akdeniz ikliminin etkili olması ve kışların güneşli geçmesidir.
5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 162. Sayfa Cevapları Ata Yayınları

Aşağıdaki haberi okuyunuz. Haberle ilgili soruları cevaplayınız.

1. Kocaeli’nin gelişmesinde ulaşımın etkisi olmuş mudur?

Cevap:

Kocaeli’nde ulaşım ağının gelişmiş olması, önemli şehirler arasında bulunması ve coğrafi konumu gelişimini olumlu etkilemiştir.2. Sizin yaşadığınız yer ulaşım açısından nasıldır? Bu durum yaşadığınız yerdeki ekonomik hayatı nasıl etkiliyor?

Cevap:

Yaşadığım yerde ulaşım gelişmiştir. Bu nedenle pek çok ekonomik faaliyet yapılmaktadır.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 163. Sayfa Cevapları Ata Yayınları

Siz de https://www.kulturportali.gov.tr/ adresinden, yaşadığınız şehrin kültürel zenginliklerini araştırınız. Yaşadığınız şehrin kültürel zenginlikleri ekonomik yaşamı nasıl etkiliyor? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.Cevap:

İstanbul’da yaşıyorum. Yaşadığım şehirde o kadar çok kültürel zenginlik var ki her sene çok sayıda turist bu zenginlikleri görmeye geliyor. Bu kültürel zenginliklerin varlığı turizm sektörünün gelişmesine çok yardımcı oluyor. Başka alanlar da geliştiğinden ekonomik yaşam hep canlı kalıyor.

Öğrendiklerimi Uyguluyorum

Yaşadığınız ilin ülkeler arası ekonomik ilişkilerde ön plana çıkan yönleri ile ilgili bir araştırma yapınız. Araştırmanızın sonuçlarını aşağıdaki boşluğa yazınız.

Cevap:Yaşadığım il her yıl çok sayıda turist ağırlamaktadır. Dünyanın tüm ülkelerinden insanlar çeşitli yollarla İstanbul’a gelmektedir. Bu durum havayolu ulaşımının canlanmasına neden olmaktadır. Ayrıca İstanbul coğrafi konumu nedeniyle bir ticaret yoludur. Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan bir şehir olması nedeniyle önemlidir.


7. Ünite Bu Dünya Hepimizin: İletişim ve Ulaşımın Ticarete Etkisi Cevapları


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 164. Sayfa Cevapları Ata Yayınları

Sizce tekerleğin icadı hayatımızı hangi alanlarda kolaylaştırmıştır?

Cevap:

Tekerlek ulaşım ve taşımacılık alanlarında hayatımızı kolaylaştırmıştır. Tekerlek sayesinde pek çok taşıt yapılmıştır ve ulaşım kolaylaştırmıştır. Tekerlek sayesinde ağır eşyaların taşınması da kolaylaşmıştır.Aşağıdaki gazete haberini okuyunuz. Haberle ilgili verilen soruları cevaplayınız.

teslim edilemeyen ürün ve kaza

Bursa’nın Orhangazi ilçesinde, domates yüklü kamyon, otomobile çarptıktan sonra kontrolden çıkarak kaldırıma devrildi . Kazada kamyon sürücüsü yaralanırken tonlarca domates yola saçıldı. Uzun uğraşlardan sonra yol temizlenerek yeniden trafiğe açıldı.

1. Ürünün teslim edilmesini bekleyen firmanın yöneticisi yerinde siz olsanız ne yapardınız?Cevap:

Ben olsaydım ürünü gönderen firmayı arar, durumu öğrenirdim. Ardından yapmam gereken bir şeyin olup olmadığını sorardım. Teslim edilemeyen ürünün yerine yeni ürün talep ederdim.

2. Haberden yola çıkarak ulaşım faaliyetlerinin ekonomiye etkisini yorumlayınız.

Cevap:Ulaşım faaliyeti ekonomiyi doğrudan etkiler. Ekonomik faaliyetler sonucu ürünler pek çok alana ulaştırılır. Eğer ulaşım olmazsa elde edilen ürünler sadece üretildiği bölgede kullanılır.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 166. Sayfa Cevapları Ata Yayınları

Öğrendiklerimi Uyguluyorum

Aşağıdaki soruların cevaplarını verilen boşluklara yazınız.

1. Geçmişte insanlar ulaşım ve ticarette hangi araçları kullanıyordu?

Cevap:Geçmişte insanlar ulaşım ve ticaret için bir yerden bir yere yürüyordu veya bir hayvanın sırtına biniyordu. Tekerleğin bulunmasıyla bazı basit araçlar yapılarak ulaşım ve ticaret kolaylaşmıştır.

2. Tarihsel süreçte, hangi nedenler ulaşımda gelişmelerin yaşanmasını sağlamıştır?

Cevap:

Ham maddelerin üretim merkezlerine, orada üretilen ürünlerin de tüketiciye teslimi için ulaştırmaya gereksinim duyulmuştur. Bu gereksinim ulaşımın gelişmesini sağlamıştır.

3. İletişim alanındaki gelişmeler ülkeler arası ticareti nasıl etkilemiştir?

Cevap:

İletişim sektöründeki gelişmeler sayesinde herhangi bir alıcı dünyanın farklı bir bölgesindeki bir satıcının ürünlerini görüp, beğenip sipariş verebiliyor. İletişim araçları sayesinde ihtiyacımız olan ürünün hangi ülkede ve kim tarafından üretildiğini anında öğrenebiliyoruz. Farklı ülkelerdeki üreticilere dilediğimiz an ulaşabiliyor, onlarla ekonomik ilişkiler kurup kolayca ticaret yapabiliyoruz.

Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Sosyal Bilgiler 153-154-155-156-157. Sayfa Cevapları Ata Yayıncılık başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.