01 Eylül 2023, 08:22
murat
Yönetici

5. Sınıf Sosyal Bilgiler 60-62-63-64-67-69-71. Sayfa Cevapları Ata Yayıncılık


3. Ünite İnsan Ve Çevre: Haritalar Ne Diyor? Cevapları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 60-61-62-63-64-65-66-67-68-69-70-71 Cevapları Ata Yayıncılık


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 60. Sayfa Cevapları Ata Yayınları

Kitabınızdaki 62 ve 63. sayfalarda bulunan haritayı inceleyiniz. Sizce bu haritada kullanılan renkler neleri ifade ediyor olabilir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Bu haritadaki renkler yüksekliği, suları ve sınırları ifade ediyor. Kırmızı renkler ülke sınırlarını, mavi renkler göl, akarsu ve denizleri gösterir. En yüksek yerler koyu kahverengi ile en alçak yerler ise açık yeşil ile gösterilir.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 62. Sayfa Cevapları Ata Yayınları

Öğrendiklerimi Uyguluyorum

Aşağıdaki soruları verilen haritaya göre defterinize cevaplayınız (Harita 3.1).1. Yaşadığınız yerdeki dağ, ova, plato, göl ve akarsuları yukarıdaki fiziki haritadan bulup defterinize yazınız.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 63. Sayfa Cevapları Ata Yayınları

Cevap: İstanbul’da yaşıyorum. Çevremizde Çatalca-Kocaeli Platosu, Sapanca Gölü, Yıldız Dağı ve Marmara Denizi bulunuyor.

2. Haritaya göre yükseltinin en fazla olduğu yerler nerelerdir? Bu yargıya nasıl ulaştınız?Cevap: Yükselti en fazla Doğu Anadolu Bölgesindedir. Hakkari Dağları, Kaçkar Dağları yüksektir. Bunu koyu kahverengi ile gösterilmelerinden anlıyoruz.

3. Haritaya göre yükseltinin en az olduğu yerler nerelerdir? Bu yargıya nasıl ulaştınız?

Cevap: Yükseltinin en az olduğu yerler denize kıyısı olan yerlerdir. Çünkü bu bölgeler açık yeşil ile gösterilmiştir. Antalya Ovası, Bafra Ovası gibi yerler buna örnektir.

4. Haritaya göre ülkemizde batıdan doğuya doğru gidildikçe yeryüzü şekillerinde nasıl bir değişim yaşanmaktadır? Bu yargıya nasıl ulaştınız?Cevap: Batıdan doğuya doğru gidildikçe yükselti artmaktadır. Çünkü haritada açık yeşil ile başlayan renkler sonra sarı, sonra kahverengi ve en son koyu kahverengi olmaktadır.


3. Ünite İnsan Ve Çevre: İklimin Yaşamımıza Etkisi Cevapları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 64. Sayfa Cevapları Ata Yayınları

İnsanların televizyon, gazete ya da genel ağdan hava durumu tahminlerine bakmalarının nedenleri ne olabilir?

Cevap:

Hava durumu insanların yaşamları açısından önemlidir. Dışarı çıkmadan önce hava durumuna bakarız. Havanın durumuna göre giyiniriz. Yolculuğa çıkmadan önce havayı bilmemiz gerekir. Uçak, tren, vapur gibi araçlar hava durumuna göre yolculuklarını erteleyebilir.
5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 67. Sayfa Cevapları Ata Yayınları

Öğrendiklerimi Uyguluyorum

Karasal iklimin hayvancılık faaliyetleri üzerindeki etkisini araştırarak ulaştığınız bilgileri aşağıdaki boşluğa yazınız.

Cevap:

İç Anadolu Bölgesinde bozkır yetişir. Burada küçükbaş hayvancılık faaliyetleri yapılır. Doğu Karadeniz Bölgesinde ise büyük çayırlar vardır. Bu bölgelerde ise büyükbaş hayvancılık yapılır. Ayrıca karasal iklimin hayvancılık üzerindeki etkileri oldukça olumludur. Çünkü, bu bölgeler denize uzak olduğu için hayvanlar kolayca beslenme kaynaklarına ulaşırlar.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 69. Sayfa Cevapları Ata Yayınları

Öğrendiklerimi Uyguluyorum

Akdeniz ikliminin tarım faaliyetleri üzerindeki etkisini araştırarak ulaştığınız bilgileri aşağıdaki boşluğa yazınız. Yazınızı görsellerle destekleyiniz.Cevap:

Akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerde kışların ılık geçmesi seracılık faaliyetlerini geliştirmiştir. Akdeniz bölgesinde kışlar ılık geçtiği için başka bölgelerde yetişmeyen çeşitli tarım ürünleri de Akdeniz bölgesinde yetişmektedir. Ülkemizdeki muzun %100’ü Akdeniz bölgesinde yetiştirilir. Turunçgillerin yaklaşık olarak %90’ı Akdeniz bölgesinde üretilir. Diğer tarım ürünleri arasında pamuk, sebze, yer fıstığı, anason ve susam yer almaktadır.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler 69. Sayfa Cevapları


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 71. Sayfa Cevapları Ata Yayınları

Öğrendiklerimi Uyguluyorum

Karadeniz ikliminin turizm faaliyetleri üzerindeki etkisini araştırarak ulaştığınız bilgileri aşağıdaki boşluğa yazınız. Yazınızı görsellerle destekleyiniz.Cevap:

Karadeniz Bölgesi’nin turizm potansiyellerinin başında doğal güzellikler gelir. Karadeniz kıyıları çok çeşitli bitki ve ağaçlar ile bunların oluşturduğu manzaralara sahiptir. Yaylacılık faaliyetleri son yıllarda gelişen turizm faaliyetlerinden biridir. Kıyı şeridinde rafting sporu gelişmiştir. Bazı dağlarına kar yağdığında kış turizmine elverişli hale gelir. Ayrıca kaplıcaları bulunur ve tarihi eserleri de turistlerin ilgisini çekmektedir.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler 71. Sayfa Cevapları

Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Sosyal Bilgiler 56-57. Sayfa Cevapları Ata Yayıncılık başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.