01 Eylül 2023, 09:40
murat
Yönetici

5. Sınıf Sosyal Bilgiler 97-100-101-103. Sayfa Cevapları Ata Yayıncılık


4. Ünite Yaşamımızda Bilim Ve Teknoloji: Önce Güvenlik Cevapları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 97-98-99-100-101-102-103 Cevapları Ata Yayıncılık


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 97. Sayfa Cevapları Ata Yayınları

Sizce görselde anlatılmak istenen nedir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap:

Genel ağda tanıştığımız insanlara güvenmemiz doğru olmaz. Çünkü bu insanları tanımamız mümkün değildir. Kendileri hakkında söyledikleri tamamen yalan olabilir. Bu nedenle genel ağda tanımadığımız insanlarla konuşmamalı, konuşsak bile kişisel bilgilerimizi paylaşmamalıyız.

Öğrendiklerimi Uyguluyorum

Yukarıdaki görsellerden hareketle bilinçsiz genel ağ kullanımının neden olabileceği tehlikeleri sıralayınız.Cevap:

Bilinçsiz genel ağ kullanımı bağımlılık yapabilir. Böylece zamanımızın büyük bölümünü işgal eder. Ayrıca yaşımıza uygun olmayan içerikleri görme ihtimalimiz olur. Genel ağda fazla ve bilinçsiz zaman geçirmek gözlerimizin bozulmasına, başımızın ağrımasına neden olur.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 100. Sayfa Cevapları Ata Yayınları

Öğrendiklerimi Uyguluyorum

Aşağıdaki haber metnini okuyunuz. Metinle ilgili soruları cevaplayınız.Genel ağdan telefon aldı kulaklık geldi.

Zonguldak’a bağlı Kilimli ilçesinde çiçek, parfüm ve oyuncak satarak geçimini sağlayan M.K, piyasa değeri yaklaşık iki bin lira olan bir cep telefonunun genel ağdaki bir alışveriş sitesinde yüz liraya satıldığını görüp sipariş verdi. M.K, Kilimli PTT şubesine gelen kargosunu yüz lira ödeyerek teslim aldı. Bu tür alışverişlerde bazen başka ürünlerin gönderildiğini okuyan ve aynı durumla karşılaşabileceğini düşünen M.K, kutuyu video kaydı eşliğinde açtı. Kutuyu açtığında ise telefon yerine bilgisayar kulaklığı ile karşılaştı. M.K, polise gidip dolandırıldığını söyleyerek şikâyette bulundu. Cumhuriyet Savcılığının 1,5 yıl süren soruşturması sonucunda site sahibine “basın ve yayın araçlarının sağladığı kolaylıktan yararlanmak suretiyle dolandırıcılık” suçlamasıyla 2 yıldan 7 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. M.K, birçok kişinin kendisine “Bundan bir şey çıkmaz, bir şey olmaz. Yüz lira için uğraşmaya değmez.” dediğini fakat kendisinin bundan vazgeçmediğini ifade edip “Ben şikâyetçi olmazsam, sen şikayetçi olmazsan bu tür kişiler, birçok vatandaşı bu şekilde dolandırır.” dedi.

1. M.K’nin mesafeli alışverişte yaptığı hatalar nelerdir?

Cevap:Güvenirliğinden emin olmadığı bir İnternet sitesinden alışveriş yapması ve ürünün olduğundan çok daha ucuz bir fiyata satılmasından şüphe etmemesi.

2. Ürünü aldıktan sonra M.K’nin izlediği yolu “bilinçli vatandaş” kavramına göre değerlendiriniz.

Cevap:

Kendisi çözüm bulmak yerine doğru makamlara başvurmuştur. Yasalardan faydalanarak hakkını araması doğru bir bilinçli vatandaş örneğidir.3. Basın yayın kuruluşlarının mesafeli alışveriş üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri nelerdir?

Cevap:

Basın yayın kuruluşları tüketici hakları ve güvenilir alışveriş konusunda insanların bilinçlenmesini sağlar. Ancak insanları güvenilir olmayan yerlerden alışveriş yapmaya teşvik etmesi doğru olmaz.


4. Ünite Yaşamımızda Bilim Ve Teknoloji: Bilim İnsanları ve Ortak Özellikleri Cevapları


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 101. Sayfa Cevapları Ata Yayınları

Bir bilim insanı olsanız hangi alanda çalışmak isterdiniz? Neden?Cevap:

Bilim insanı olsaydım biyoloji alanında çalışmak isterdim. İnsanların ve diğer canlıların değişimi, doğayla uyumu gibi konularda araştırma yapmayı çok isterdim.

Aşağıdaki metni okuyunuz. Metinle ilgili aşağıdaki soruyu cevaplayınız.

Prof. Dr. Aziz Sancar’ın bu anlatımına göre, bilim insanlarını çalışmaya yönelten unsurlar nelerdir? Yazınız.Cevap:

Bilim insanlarını çalışmaya yönelten en önemli unsur meraktır. Merak ettikleri konu hakkında durmadan araştırma ve deney yaparlar. Bunun dışında insanlık ve yaşadıkları ülke adına faydalı işler yapmak isterler. Bu düşünceler onları motive eder.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 103. Sayfa Cevapları Ata Yayınları

Öğrendiklerimi Uyguluyorum

Okuduğunuz bilgilerden hareketle, buluş yapanların ve bilim insanlarının ortak özelliklerini tespit ederek “✓” ile işaretleyiniz.

Cevap:5. Sınıf Sosyal Bilgiler 103. Sayfa Cevapları

Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Sosyal Bilgiler 88-89-90-92-93-94-96. Sayfa Cevapları Ata Yayıncılık başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.