Cevap Yaz
02 Ağustos 2021, 12:07
Mehmet Akif
Yönetici

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 106-107-108-109. Sayfa Cevapları Anadol Yayıncılık



2021-2022 Eğitim yılı Anadol Yayıncılık 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 106, 107, 108, 109 “BİLİM İNSANLARININ ORTAK ÖZELLİKLERİ” Etkinlik Cevapları

106. Sayfa

Hangi bilim insanlarının isimlerini biliyorsunuz? Bu bilim insanlarının yaptığı çalışmaların insanlığa katkıları nelerdir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Edison ampulu bulmuş ve tüm insanlara büyük bir iyilik yapmıştır.Graham Bell telefonu bularak tüm insanların iletişimini sağlamış ve bugünkü cep telefonlarının temelini atmıştır.

Özlü Sözleri Yorumlayalım

Aşağıdaki söz size neler çağrıştırmaktadır? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
“İhtiyaç, bütün icatların anasıdır.”

Cevap: Bütün icatlar aslında insanların bir ihtiyacından doğmuştur.İnsanlar bir icat yaparken insanların bir ihtiyacını belirlemiş ve bu alanda çalışmalar yapmıştır.

107. Sayfa



Buluş yapan kişilerden veya bilim insanlarından birinin hayatını araştırınız. Araştırdığınız kişinin özelliklerinin neler olduğunu defterinize yazınız. Birbirinden farklı dönemlerde
buluş yapan kişilerin veya bilim insanlarının ortak özelliklerini belirlemeye çalışınız. Araştırma sonucunda elde ettiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Leonardo Da Vinci (1452 – 1519) İtalyan ünlü sanatçı, ressam ve Rönesans adamıdır. Da Vinci birçok bilimsel buluş, yöntem ve icat yapmıştır. Leonardo Da Vinci yaşadığı zamanın çok ötesinde olan çizimleri ve icatları o günün imkanları dolayısı ile gerçekleştirilememiştir.

Tüm bilim adamlarının ortak özellikleri arasında hayal dünyaları geniş, meraklı, çalışkan, umutsuzluğa kapılmayan, disiplinli çalışmaları vardır.

109. Sayfa

Okuduklarınızdan yararlanarak aşağıdaki sorunun cevabını defterinize yazınız. Yazdıklarınızı sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

Albert Einstein, Isaac Newton ve Prof. Dr. Aziz Sancar’ın ortak özellikleri nelerdir?

Cevap: Kararlı, sabırlı, çalışkan, meraklı, hayal gücü yüksek, zeki.

Aşağıda verilen özellikleri inceleyiniz. Buluş yapanlara ve bilim insanlarına ait olan ortak özellikleri tespit ederek işaretleyiniz.

Cevap:

109.sayfa cevapları



Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 96-97-98. Sayfa Cevapları Anadol Yayıncılık başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
Forum DirilişYasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.