Cevap Yaz
06 Ağustos 2021, 11:32
Mehmet Akif
Yönetici

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 110-111-112. Sayfa Cevapları Anadol Yayıncılık2021-2022 Eğitim yılı Anadol Yayıncılık 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 110, 111, 112 “BİLİMSEL ETİK” Etkinlik Cevapları

110. Sayfa

Hazırlık Çalışması

Ders kitaplarınızın arka sayfalarında niçin kaynakça kısmı vardır? Sizce bu bölüm ne işe yarar? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Bu kitabı hazırlarken hangi kaynaklardan yararlanıldığını göstermek için kullanılmıştır.

111. Sayfa

CAHİT ARF

Selanik’te dünyaya gelen Cahit Arf, 1910-1997 yılları arasında yaşamış dünyaca ünlü bir matematikçidir. Beşinci sınıftayken öğretmeni, ona matematikle ilgilenmesini tavsiye etmiştir. Lisede okul arkadaşlarının çözemediği matematik sorularını kolaylıkla çözmeye başlamıştır. Yeteneği sayesinde ailesi ve öğretmenlerinin dikkatini çekmiştir. Öğrenimine Fransa’da devam etmiştir. Okulunu bitirip Türkiye’ye geri dönerek çalışmalarına devam etmiştir. Kendi adıyla anılan Arf Sabiti, Arf Halkaları ve Arf Kapanışları gibi terimleri bularak matematik ve bilim
dünyasına katkıda bulunmuştur. Matematiğe yapmış olduğu köklü katkılardan dolayı 1974’te TÜBİTAK Bilim Ödülü’ne layık görülmüştür.

112. Sayfa

Araştıralım PaylaşalımGünlük yaşamda merak ettiğiniz bir konu seçiniz. Seçtiğiniz konuyla ilgili bir araştırma yapınız. Bilimsel etiğe uygun davranarak hazırladığınız çalışmayı arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap:

PROF. DR. AZİZ SANCAR

Prof. Dr. Aziz Sancar, 1946 yılında Mardin’in Savur ilçesinde çiftçilikle uğraşan orta gelirli bir ailenin yedinci çocuğu olarak dünyaya geldi. Aziz Sancar, ilk ve orta öğrenimini Mardin’de tamamladı. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden birincilikle mezun oldu. TÜBİTAK bursuyla gittiği Amerika’da biyokimya eğitimi alan Sancar, ülkemize dönüp bir süre hekimlik yaptı. Ancak aklı hâlâ bilimsel çalışmalardaydı. Amerika’ya tekrar dönerek çeşitli üniversitelerde çalışmaya devam etti. Karşılaştığı tüm zorluklara rağmen sabır ve kararlılıkla mücadele etti. Onun için bilimde başarılı olmanın yolu çok çalışmak ve çok okumaktan geçiyordu. Hayatının önemli bir kısmını laboratuvarlarda geçirdi. Aziz Sancar’ın araştırma ve gözlem yapmayı çok seven, eleştiriye açık, planlı ve objektif bir kişiliği vardır. Sancar, başarılı bir bilim insanında üç temel özelliğin bulunması gerektiğini söylemiştir: Bilgiye dayalı yaratıcılık, sıkı çalışmak ve başarısızlık karşısında asla pes etmemek. Aziz Sancar, DNA onarım mekanizmaları konusunda yaptığı buluş sayesinde 2015 Nobel Kimya Ödülü’ne layık görüldü.

Kaynakça: Genel Ağ

Aşağıda verilen soruların cevaplarını defterinize yazınız.

Yapacağınız çalışmalarda kullanabileceğiniz bilgi kaynakları nelerdir?

Cevap:
Genel ağ, ansiklopedi,

Yapacağınız çalışmalarda yararlandığınız kaynakları göstermek ve kaynakların aslını korumak niçin önemlidir?

Cevap: Çünkü kaynaklar emek verilerek hazırlanmıştır.Bu kaynakların hazırlanması bilgilerin saklanması için önemlidir.Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 96-97-98. Sayfa Cevapları Anadol Yayıncılık başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
Forum DirilişYasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.