13 Temmuz 2021, 11:09
murat
Yönetici

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 26-27-28-29. Sayfa Cevapları Anadol Yayıncılık2021-2022  Eğitim yılı Anadol Yayıncılık 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 26, 27, 28, 29 “ÇOCUK HAKLARI” Etkinlik Cevapları

26. Sayfa

Hazırlık Çalışması

Çocuk hakları kavramından ne anlıyorsunuz? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.Cevap: Çocukların da bir çok hakları olduğu ve çocukların oyun hakkı, eğitim hakkı, sağlıktan faydalanma hakkı, barınma, beslenme hakkı gibi haklarının olduğunu biliyorum.

28. Sayfa

Araştıralım Paylaşalım

Çocuk olarak haklarınızdan yararlandığınız durumlara örnekler veriniz.Cevap: Okula giderek eğitim hakkından faydalanıyorum, barınma ve beslenme hakkımdan yararlanıyorum, oyun hakkımdan faydalanıyorum.

Çocuk haklarının ihlal edildiği örnek bir olay bulunuz. Bu ihlalin giderilmesi için hangi çalışmaların yapıldığını veya yapılabileceğini araştırınız.

Cevap: Küçük çocukların bazıları çalışmakta çöpten malzeme toplamakta ve okula gitmemektedir.Bu durum eğitim hakkından, sağlıklı şartlarda yaşama hakkından ve oyun hakkından mahrum olmak demektir.

29. SayfaAşağıda verilen durumları inceleyerek cevaplarınızı noktalı yerlere yazınız.

Yusuf, annesine karnının ağrıdığını söyler. Annesi, Yusuf’u evlerinin yakınlarında bulunan aile sağlığı merkezine götürür. Buna göre Yusuf hangi haktan yararlanır?

Cevap: Sağlıktan faydalanma hakkından.

Sevgi, ailesiyle beraber akşam evde sohbet etmektedir. Babası, Sevgi’ye “Yarın sinemaya gitmek ister misin kızım?” diye sorar. Sevgi de babasına “Evet babacığım gidebiliriz. Çok mutlu olurum.” diye cevap vererek düşüncesini söyler. Buna göre Sevgi hangi hakkını kullanır?Cevap: Oyun ve eğlence hakkı.

11 yaşındaki Mehmet, okulunu yarım bırakarak babasının işlettiği markette çalışmaya başlar. Bu durumu çocuk hakları açısından nasıl yorumlarsınız?

Cevap: Eğitim hakkından mahrum kalma, sağlıklı beden ve ruhsal gelişmeye engel.

Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 14-15-16-17. Sayfa Cevapları Anadol yayıncılık başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.zvr
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE DEĞERLENDİR
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.