09 Temmuz 2021, 11:20
murat
Yönetici

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 45-46-47-48-49. Sayfa Cevapları Anadol Yayıncılık2021-2022 Eğitim yılı Anadol Yayıncılık 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 45, 46, 47, 48, 49 “KÜLTÜREL ZENGİNLİĞİMİZ” Etkinlik Cevapları

45. Sayfa

Yaşadığınız yerin kültürel özellikleri nelerdir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla pay­laşınız.

Cevap: Yöresel yemekler, bayramlaşma, asker uğurlama, kına geceleri, nişan ve düğün merasimleri.46. Sayfa

Yaşadığınız çevrenin meşhur yemeklerini araştırınız. Yaşadığınız çevrenin yemek kültürüyle ülkemizin diğer yerlerindeki yemek kültürlerini benzerlikler ve farklılıklar yönünden karşılaştırınız. Edindiğiniz bilgileri sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Yaşadığım yerde humus, kebap, kaytaz böreği, künefe tatlısı, ve zeytinyağlı sebze yemekleri vardır.Başka yerlere oranla daha fazla baharat ve acı kullanılmaktadır.Künefe tatlısı için özel bir peynir çeşidi sadece bu bölgede vardır.

47. SayfaYaşadığınız çevrede oynanan halk oyunlarını araştırınız. Yaşadığınız çevrenin halk oyunlarıyla ülkemizin diğer yerlerinin halk oyunlarını benzerlikler ve farklılıklar yönünden karşılaştırınız. Edindiğiniz bilgileri sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Daha çok davul zurna ile oynanan ve yöresel kıyafetler giyilen bir halk oyunudur.Başka bölgedekilere benzer bir durum vardır.Şalvar ortak kıyafettir.

48. Sayfa

Yaşadığınız çevreye ait olan gelenek ve görenekler hakkında bilgi toplayınız. Edindiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla sınıfta paylaşınız.Cevap: Bayramlaşma, nişan, düğün ve kına geceleri, asker uğurlama, yardımlaşarak ekmek yapma, cami temizliği.

49. Sayfa

Yaşadığınız çevrede yapılan geleneksel el sanatlarını araştırınız. Yaşadığınız çevrenin geleneksel el sanatlarıyla ülkemizin diğer yerlerinin geleneksel el sanatlarını benzerlikler ve farklılıklar yönünden karşılaştırınız. Edindiğiniz bilgileri sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Kilimcilik, sepetçilik, çömlekçilik, süpürgecilik, geleneksel el sanatlarımızdır.Diğer bölgeler ile benzerlikler taşımaktadır.Sıra Sizde

Ülkemiz kültürel özellikleri bakımından zengin bir ülkedir. Aşağıda verilen kültürel özelliklerin ülkemizin hangi şehrinde yaygın olduğunu yazınız. Yaygın olduğu şehir

Cevap:

iller ve kültürel özellikleriBir önceki yazımız olan 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 34-35-36-37-38-39. Sayfa Cevapları Anadol Yayıncılık başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

zvr
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE DEĞERLENDİR
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.