Cevap Yaz
05 Ağustos 2021, 08:19
Mehmet Akif
Yönetici

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 75-76-77-78-79-80. Sayfa Cevapları Anadol Yayıncılık2021-2022 Eğitim ve Öğretim Yılı Anadol Yayıncılık 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 75, 76, 77, 78, 79, 80 “NÜFUS VE YERLEŞME” Etkinlik Cevapları

75. Sayfa

Hazırlık Çalışması

Ülkemizde nüfus neden her yere eşit dağılmamış olabilir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: Sanayi, tarımsal faaliyetler, turizm, ulaşım kolaylığı, iklimsel şartlar, coğrafi konum, madencilik, su kaynakları gibi etkenler nüfus dağılışını etkilemektedir.Bu nedenle eşit değildir.

Düşünelim Tartışalım

Aşağıdaki soruları haritaya göre cevaplayınız. Cevaplarınızı arkadaşlarınızla paylaşınız.

Nüfusu fazla olan iller hangileridir? Sizce bu durumun sebebi nelerdir?
Cevap: İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Antalya. İllerinin nüfusu fazla olması ticaret, iklim, ulaşım, turizm, su kaynakları ve ekonomik faaliyetlerin fazla olması nedeni ile yoğundur.

Nüfusu az olan iller hangileridir? Sizce bu durumun sebebi nelerdir?Cevap: Tunceli, Ağrı, Bitlis, Şırnak, Hakkari.İklimsel nedenler, ekonomik faaliyetlerin az olması, ulaşım zorluğu, coğrafi nedenler.

79. Sayfa
Araştıralım Paylaşalım

Kitabınızdaki fiziki haritadan ve nüfus miktarı haritasından yararlanarak doğal ve beşerî özelliklerin yaşadığınız çevrenin nüfusu üzerindeki etkilerini araştırınız. Edindiğiniz bilgileri sınıf arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Yaşadığım il Hatay’dır.Akdeniz iklimi görülmektedir.Yaz ayları çok sıcak ve kurak kış ayları ise ılık ve yağmur yağışlı olmaktadır.Hatay tarımın çok fazla yapıldığı bir ildir.İklimin elverişli olması bir çok tarım ürünün yetişmesini sağlamaktadır.En çok zeytincilik, sebzecilik ve meyvecilik yapılmaktadır.İskenderun limanı ve deniz ticaretin olması bölgenin sanayisinin de gelişmesini sağlamıştır.Yaz ve inanç turizmi yapılmaktadır.
80. Sayfa

Sıra Sizde

Aşağıdaki tabloya doğal ve beşerî özelliklerin nüfus ve yerleşme üzerindeki etkilerine örnek yazınız.

Cevap:

doğal ve beşerî özelliklerin nüfus ve yerleşme üzerindeki etkileriBir önceki yazımız olan 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 71-72-73-74. Sayfa Cevapları Anadol Yayıncılık başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
Forum DirilişYasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.