Cevap Yaz
03 Ağustos 2021, 13:31
Mehmet Akif
Yönetici

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 81-82-83-84-85. Sayfa Cevapları Anadol Yayıncılık2021-2022 Eğitim ve Öğretim Yılı Anadol Yayıncılık 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 81, 82, 83, 84, 85 “AFETLER VE ÇEVRE SORUNLARI” Etkinlik Cevapları

81. Sayfa

Hazırlık Çalışması

Doğal afet kavramından ne anlıyorsunuz? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Doğal afet kavramından deprem,sel, tsunami, çığ, heyelan, erozyon gibi doğada kendiliğinden olan mal ve can kayıplarına neden olan olaylar gelmektedir.
82. Sayfa

Aşağıda Türkiye Deprem Bölgeleri haritası verilmiştir. Haritayı inceleyerek aşağıda verilen soruları cevaplayınız. Cevaplarınızı arkadaşlarınızla paylaşınız.

deprem haritası

Yaşadığınız il, kaçıncı derece deprem bölgesinde yer almaktadır?

Cevap: 1. Derece deprem bölgesinde yer almaktadır.
Ülkemizde deprem riski en fazla olan iller hangileridir?

Cevap: Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş, Adıyaman, Bingöl, Muş,Bitlis, Siirt, Hakkari, Tunceli, Erzincan, Tokat, Amasya, Samsun, Kastamonu, Çankırı, Karabük, Düzce, Bolu, İzmit, Sakarya, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, İzmir, Manisa, Muğla, Denizli, Aydın, Isparta, Burdur, Kırşehir, Kırıkkale.

Ülkemizde deprem riskinin en az olduğu iller hangileridir?Cevap: Aksaray, Karaman.

83. Sayfa
Yaşadığınız çevrede görülen doğal afetler ile ilgili bilgi toplayarak bir poster çalışması hazırlayınız. Hazırladığınız çalışmayı sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Yaşadığım çevrede genellikle sel olayı görülmektedir.Selin olma nedeni ani ve çok yağmur yağışlarının olması.

85. Sayfa

Doğal afetler ve çevre sorunlarının zararlarından korunmak için bizlere düşen görevler nelerdir? Düşüncelerinizi aşağıdaki boş bırakılan yerlere yazınız.

Cevap:
Deprem.:Depremden korunmak için ilk önce sağlam binalara yapmak gerekir.Binaların depreme dayanıklı olması deprem zararlarının ve can kayıplarının en aza inmesini sağlar.

Orman Yangınları: Orman yangınlarının çıkma nedenlerinin en başında insan faktörü gelmektedir.İnsanların bu konuda aydınlatılması gerekmektedir.kamu spotları, sosyal medyada fazlaca bilgi vermek gerekir.Ormanlarda mangal yakmamalı, izmarit ve cam şişeleri atmamalıyız.Ormanlarımızı korumalı ve çok dikkatli olmalıyız.
Hava Kirliliği: Hava kirliliğine neden olan faktörleri en aza indirmek gerekir.Araçların egzoz muayeneleri yapılmalı,fabrika bacalarına filtre konmalı, daha fazla ağaç ekilmeli ormanlar korunmalı,evde ısınmak için doğalgaz kullanılmalı.

Küresel Isınma: Küresel ısınmaya neden olan faktörleri ortadan kaldırmak için mücadele ermek gerekir.Sera gazı salınımı, fabrika bacaları, gibi etkenler için dünya çapında devletlerin ortak çalışma yapması gerekir.Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 75-76-77-78-79-80. Sayfa Cevapları Anadol Yayıncılık başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
Forum DirilişYasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.