Cevap Yaz
05 Ağustos 2021, 08:48
Mehmet Akif
Yönetici

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 86-87-88-89-90. Sayfa Cevapları Anadol Yayıncılık2021-2022 Eğitim ve Öğretim Yılı  Anadol Yayıncılık 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 86, 87, 88, 89, 90 “DOĞAL AFETLERİN YAŞAMIMIZA ETKİSİ” Etkinlik Cevapları

86. Sayfa

Hazırlık Çalışması

Televizyonda doğal afetlerle ilgili bir haber izlediğinizde neler hissediyorsunuz? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: Üzüntü ve korku yaşıyorum.Doğal afet haberlerini izlerken gereken tedbirlerin alınmadığını görünce biraz kızıyorum.

Okuduğunuz gazete haberine göre deprem, toplum hayatı üzerinde nasıl bir etki oluşturmuştur? Düşüncelerinizi sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: İnsanların can, mal kayıplarına neden olmaktadır.İş yerleri yıkılmaktadır.Ekonomik etkileri, psikolojik etkileri olmaktadır.

87. Sayfa
Okuduğunuz gazete haberine göre selin toplum hayatı üzerindeki etkileri nelerdir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Sel felaketi olunca ürünler telef olmakta ve bu durum tüketiciye zam olarak yansımaktadır.Bu da bütün toplumu etkilemektedir.Üreticiler zarar etmekte ekonomik sıkıntı başlamaktadır.

88. SayfaYukarıdaki gazete haberinde okuduğunuz çığ olayı toplum hayatını nasıl etkilemiştir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Can ve mal kayıplarına neden olur, yollar kapanır ulaşım olmaz, hayatın akışı aksar, ekonomik zararları olur.

89. Sayfa
Yukarıdaki gazete haberinde okuduğunuz heyelan olayı toplum hayatını nasıl etkilemiştir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Can ve mal kayıplarına neden olur, ekonomik zararları olur, ulaşım aksar, tarım alanları zarar görür.

90. Sayfa

Yukarıda okuduğunuz gazete haberine göre orman yangınının toplum hayatı üzerindeki etkileri nelerdir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: Can ve mal kayıplarına neden olur, ekolojik dengenin bozulmasına neden olur, canlı türlerinin yok olmasına neden olur, oksijen azalır, hava kirliliği olur, tarım alanları zarar görür, erozyon ve sele neden olur.

Aşağıdaki doğal afetlerden birini seçiniz. Seçtiğiniz doğal afetin toplum hayatı üzerine
etkileriyle ilgili bir poster çalışması hazırlayınız. Çalışmayı görsel ögelerle zengileştiriniz.
Yaptığınız çalışmayı arkadaşlarınızla paylaşınız.
• Deprem
• Sel
• Çığ
• Heyelan
• Orman yangını

Cevap: Bu etkinlik için pastel boya kullanabilirsiniz.Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 75-76-77-78-79-80. Sayfa Cevapları Anadol Yayıncılık başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
Forum DirilişYasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.