Cevap Yaz
06 Ağustos 2021, 10:52
Mehmet Akif
Yönetici

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 96-97-98. Sayfa Cevapları Anadol Yayıncılık2021-2022 Eğitim ve Öğretim Yılı Anadol Yayıncılık 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 96, 97, 98 “TEKNOLOJİ VE TOPLUM” Etkinlik Cevapları

96. Sayfa

Kullandığınız teknolojik aletler hayatınızı nasıl etkilemektedir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Hayatımızı kolaylaştırmakta, zamandan tasarruf sağlamakta, sağlık alanında büyük faydalar sağlamaktadır.

97. Sayfa

Düşünelim Tartışalım

Aşağıdaki soruların cevaplarını arkadaşlarınızla sınıfta paylaşınız.

İnsanların Genel Ağ’a bağlandıkları yerden çok uzakta yaşayan kişilerle iletişim kurması, sosyalleşme ve toplumsal ilişkileri nasıl etkilemektedir?

Cevap: Olumlu yönde etkiler.İnsanlar uzaktaki insanlar ile iletişim kurarak daha fazla sosyalleşme imkanı bulurlar.Bu da ilişkilerin artmasına sebep olur.

Teknolojinin aile, komşuluk, akrabalık ve misafirlik ilişkilerine etkisi nedir?

Cevap: Olumlu ve olumsuz etkileri vardır.Haberleşme açısından, sevinçli ve üzüntülü haberleri paylaşmak ve birlik ve beraberlik açısından olumludur.Fakat sohbet komşuluk ve aile içi iletişimde olumsuz etkileri olmaktadır.

Devlet hizmetlerinde teknoloji kullanımının insanların yaşam kalitesi ve toplumsal ilişkiler üzerindeki etkisi nedir?Cevap: İnsanların zamanları çok önemlidir.Teknoloji insanların zamanlarından tasarruf etmelerini sağlamaktadır.Bu da çok önemlidir.İşlemler çok hızlı ve güvenli şekilde yapılmaktadır.İnsanlar resmi kurumlara gidip sıra beklemek zorunda kalmıyorlar.

98. Sayfa

Teknoloji kullanımının, toplumun devletle ilişkisi bakımından önemi nedir? Düşüncelerinizi sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Teknoloji toplumun devletle olan ilişkisini olumlu yönde etkilemektedir.Çünkü devletin sağladığı bu kolaylıklar insanların devlete olan güven ve sevgisini arttırmaktadır.

Aşağıda verilen soruların cevaplarını kutucuklara yazınız.

Cevap:

Teknoloji kullanımının sosyalleşme ve toplumsal ilişkiler üzerindeki olumlu etkileri nelerdir?

Cevap: İnsanlar uzaklarda olan yakınları il haberleşme konusunda teknolojiden faydalanırlar.Toplumsal gelişmeleri anında haber alır ve ona göre hareket edebilirler.Örneğim 15 Temmuz darbe girişimi sırasında insanlar sosyal medyadan ve televizyondan aldıkları haberler ile birlik ve bütünlük sağlayarak darbeyi önlemişlerdir.

Teknoloji kullanımının sosyalleşme ve toplumsal ilişkiler üzerindeki olumsuz etkileri nelerdir?

Cevap: İnsanlar teknolojik aletlerin çoğalması ve gelişmesi ile birlikte birbirleri ile sohbet etmeyi azalttılar.Komşuluk ilişkileri iyice azaldı.Yüz yüze yapılan iletişimlerin azalması insanların birbirlerine olan samimiyetleri ve güven duygularının azalmasına neden olmaktadır.Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 91-92-93-94. Sayfa Cevapları Anadol Yayıncılık başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
Forum DirilişYasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.