Cevap Yaz
06 Kasım 2021, 14:07
Donatello
Yönetici

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı ATA Yayıncılık 110-111-112-113-114-115. Sayfa Cevapları2021-2022 Eğitim ve Öğretim Yılı 5. Sınıf ATA Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 5. Ünite EKONOMİ VE İNSAN YAŞAMI Sayfa 110, 111, 112, 113, 114, 115 “Yaşadığımız Yer ve Çevremizdeki Ekonomik Faaliyetler” Cevapları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı ATA Yayıncılık 110. Sayfa Cevapları

Aşağıdaki fotoğraflarda verilen ekonomik faaliyetlerden bildiklerinizin isimlerini altlarına yazınız.

Ülkemizdeki Ekonomik Faaliyetler Nelerdir

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı ATA Yayıncılık 111. Sayfa Cevapları

Yukarıdaki bilgilerden hareketle ülkemizde tarım ürünü çeşitliliğinin fazla olmasının sebepleri nelerdir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

CEVAP: Ülkemizde verimli ve çeşitli toprakların olması, sulama imkanları, dört mevsimin yaşanması ve iklimin elverişliliği tarım ürünleri çeşitliliğinin fazla olmasına etkilidir.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı ATA Yayıncılık 113. Sayfa Cevapları

Aşağıdaki haber metnini okuyunuz. Metinle ilgili soruları cevaplayınız.

1. Konya’da ekonomik faaliyetler hangi alanda yoğunluk göstermektedir? 

CEVAP: Tarım, hayvancılık ve ulaşım alanlarında yoğunluk göstermektedir.

2. Konya’da ekonomik faaliyetlerin yoğun olmasına ortam hazırlayan unsurlar nelerdir? 

CEVAP: Yüz ölçümünün geniş olması, mera alanlarına sahip olması, karayolu ile bağlanan kavşak niteliğinde olması, yüksek hızlı tren imkânı, uluslararası hava alanının oluşu, tarım alet ve makine sektörünün %65’ine sahip olması, üretici ve firmalar için uygun bir bölge olması bu ekonomik faaliyetlerinin gelişmesinde rol oynamıştır.

3. Bir yatırımcı olsanız Konya’da hangi alanda fabrika açardınız? Neden?

CEVAP: Un fabrikası açardım. Çünkü buğday tarımı için uygun bir bölgedir ve tarım arazileri fazladır.5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı ATA Yayıncılık 114. Sayfa Cevapları

Yaşadığınız çevrede hizmet sektörünün hangi dalları gelişmiştir? Çevrenizin hangi özellikleri bu durum üzerinde etkili olmuştur? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

CEVAP: İstanbul’da yaşıyorum. Burada sanayi, hizmet, turizm, balıkçılık ve ulaşım sektörü gelişmiştir. Doğal ve tarihi güzellikleri nedeniyle turizm sektörü çok gelişmiştir. Boğazları ve denizi nedeniyle balıkçılık gelişmiştir. Avrupa ve Asya arasında bulunduğu için ulaşım gelişmiştir. Büyük bir şehir olması ve pek çok imanı nedeniyle sanayi ve hizmet gelişmiştir.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı ATA Yayıncılık 115. Sayfa Cevapları

Öğrendiklerimi Uyguluyorum

1. Yaşadığınız şehirde yaygın olarak yapılan ekonomik faaliyetleri, şehrinizin coğrafi özellikleriyle ilişkilendirerek boş bırakılan alana yazınız.

CEVAP: Turizm sekötür doğal güzellikler nedeniyle gelişmiştir. Boğazlar ve Marmara denizi etkisiyle balıkçılık gelişmiştir. Avrupa ve Asya arasında köptü görevi görmesi ulaşımın gelişmesinde etkili olmuştur. İstanbul Boğazı denizyolu ulaşımının gelişmesinde etkilidir.

2. Sınıfınızdaki arkadaşlarınızın ailelerinin ve çevrenizdeki diğer çalışanların hangi ekonomik faaliyetleri yürüttüğünü not alın. Yaşadığınız yerde yaygın olarak yapılan ekonomik faaliyetleri aşağıdaki tabloda göstererek verilen soruları yanıtlayın.

İStanbul'da Ekonomik Faaliyetlerin Dağılışı

● Yaşadığınız yerde en çok ve en az hangi ekonomik faaliyet yürütülüyor? Yazınız.

CEVAP: En çok hizmet ve sanayi, en az tarım ve madencilik faaliyetleri yürütülmektedir. (İstanbul)

● Yaşadığınız yerde yaygın olan ekonomik faaliyetlerin nüfusun dağılışına ve yerleşmeye katkısı nedir? Yazınız.

CEVAP: İnsanlar ekonomik faaliyetlerin yaygın olduğu alanlara yerleşmektedir. İş imkanı ve hizmet sektörünün gelişmiş olduğu bölgeler kalabalıktır.

● Tabloda oluşturduğunuz verileri, matematik dersinde öğrendiğiniz sütun grafiği ile gösteriniz.

Ekonomik Faaliyetler Sütun GrafiğiBir önceki yazımız olan 5. Sınıf Meb Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 187-188. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
Forum DirilişYasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.