01 Ekim 2021, 13:58
Donatello
Yönetici

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı ATA Yayıncılık 13-14-15-16. Sayfa Cevapları2021-2022 Eğitim ve Öğretim Yılı 5. Sınıf ATA Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 1. Ünite BİR BÜTÜNÜN PARÇASIYIZ Sayfa 13, 14, 15, 16 “Olayların Çok Boyutluluğu” Cevapları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı ATA Yayıncılık 13. Sayfa Cevapları

“Herhangi bir olayın ortaya çıkması tek bir nedenle açıklanamaz.” ifadesinden ne anlıyorsunuz? Açıklayınız.

CEVAP: Bazı olaylar onu etkileyen son durumun sonucu gibi görünür. Ancak o son duruma kadar pek çok şey meydana gelir. Her olay birbirini zincirleme şekilde etkiler. Yani bir olayın bir nedeni değil, pek çok nedeni vardır.Öğrendiklerimi Uyguluyorum

Yandaki görseli inceleyerek trafik kazalarının nedenlerini ve sonuçlarını aşağıya yazınız.

Nedenleri: Trafik kurallarına uyulmaması, trafik lambalarına dikkat edilmemesi, dikkatsizlik.

Sonuçları: Mal kayıpları, yaralanma, trafik cezaları.5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı ATA Yayıncılık 14. Sayfa Cevapları

Aşağıdaki metni okuyunuz. Metnin altındaki soruları cevaplayınız.

1. Plastik torba kullanımının yaygınlaşmasının nedenleri nelerdir?

CEVAP: Bunun nedeni, üretiminin kolay ve ucuz olmasıdır.2. Plastik torba kullanımının yaygınlaşması diğer canlıların yaşamlarını nasıl etkiler?

CEVAP: Çöpe atılan plastik torbalar akarsu ve denizlere karışıyor. Böylece burada yaşayan canlıların hayatını tehdit ediyor.

3. Çevre kirliliği sorununa duyarlı davranan insanlar, bu sorunu gidermek için ne gibi çözüm önerileri getirmişlerdir?

CEVAP: Ülkelerin bazılarında plastik torba kullanımı yasaklanmış, bazılarındaysa bu konuda ağır vergiler getirilmiş.5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı ATA Yayıncılık 15 ve 16. Sayfa Cevapları

TEMA’nın (Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı) resmî genel ağ adresinden alınan aşağıdaki metni okuyunuz. Metinle ilgili olarak 16. sayfadaki soruları cevaplayınız.

TEMA’nın kuruluş amaçları nelerdir?

CEVAP: Erozyon ve çölleşme tehlikesiyle mücadele etmek, doğal varlıkları korunması, ormanları korumak, ağaçlandırma çalışmaları yapmak, tarım alanları, çayır ve meraları korumak.TEMA’nın çalışmaları, diğer canlı türlerinin yaşamını nasıl etkiler?

CEVAP: TEMA doğal ormanları ve toprakları korumayı amaçlar. Burada yaşayan pek çok bitki ve hayvan türü bulunur. Böylece bu canlılar yaşamını sürdürme imkanı bulur.

TEMA’nın çalışmaları, insan yaşamını hangi alanlarda etkiler?

CEVAP: TEMA çalışmaları insan yaşamını tarım, ormancılık, iklim, turizm, kültür gibi alanlarda olumlu biçimde etkiler.TEMA’nın çalışmaları, çevre bilincinin gelişmesi açısından ne gibi sonuçlar doğurur?

CEVAP: Çevre sorunlarına karşı duyarlı ve bilinçli insanlardan oluşan bir toplum meydana gelir.

Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı ATA Yayıncılık 11-12. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

zvr
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE DEĞERLENDİR
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.