Cevap Yaz
21 Kasım 2021, 13:20
Donatello
Yönetici

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı ATA Yayıncılık 149-150-151-152. Sayfa Cevapları5. Sınıf ATA Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 6. Ünite ETKİN VE SORUMLUYUM Sayfa 149, 150, 151, 152 “Temel Haklarımız” Cevapları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı ATA Yayıncılık 149. Sayfa Cevapları

Temel hak kavramından ne anlıyorsunuz? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

CEVAP: Temel haklar kişilerin doğumundan ölümüne kadar süren ve insanca yaşayabilmesi için gerekli olan haklardır. Bir ülkede yaşayan herkesin, eşit olarak faydalanması gereken haklara temel hak denir. Bu haklar devlet ve anayasa tarafından güvence altına alınmıştır.

Aşağıdaki gazete haberini okuyunuz. Haberle ilgili soruyu cevaplayınız.

Böyle bir projede yer alsanız çocuklara öncelikle hangi haklarından bahsedersiniz? Neden?

CEVAP: Benim en çok bahsedeceğim hak eğitim hakkı olurdu. Çünkü, günümüzde hala çocuklar eğitim konusunda eksik bırakılmaktadır. Çok sayıda çocuk ailesinin isteği ile iyi okula gönderilmemekte veya hiç okutulmamaktadır. Ancak bir çocuğun en iyi eğitimi görmeye hakkı vardır. Çocukların eğitimden uzaklaştırılması beni çok üzüyor.5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı ATA Yayıncılık 150. Sayfa Cevapları

Hakkımızı ve hak arama yollarını bilmek, sorunlarımızı hukuk kuralları çerçevesinde çözmek neden önemlidir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

CEVAP: Bireylerin birbirleri ile ve devlet ile olan sorunlarını çözmek yargının görevidir. Yargı görevi bağımsız mahkemelere aittir. Yargıçlar insan hakları konusunda uluslararası hukuka uygun kararlar vermek zorundadırlar. Hukukun özelliği herkes için aynı şekilde işlemesidir. Hukukta insanlara ayrıcalık verilemez. Kanunlara uyulur ve adalet sağlanır. En doğru kararların verilmesi için herkesin karşısında eşit olduğu hukuk yolları kullanılmalıdır.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı ATA Yayıncılık 152. Sayfa Cevapları

Öğrendiklerimi Uyguluyorum

Katılım ve düşünce özgürlüğü hakkının önemini anlatan bir yazı yazınız. Yazdığınız yazıyı arkadaşlarınızla paylaşınız.

CEVAP: Katılım ve düşünce özgürlüğü; insanın kendisini ilgilendiren konularda fikir belirtmesidir. Bu hak anayasa ile güvence altına alınmıştır. Demokrasinin ve çağdaş yaşamın zorunluluğu olan bu özgürlük toplumda çok önemlidir. Çünkü gelişme ve yenileşmenin temelinde özgür düşünce vardır. Baskı altında kalmadan düşünen insanlar ifade ettikleri yeni ve faydalı fikirlerle topluma ışık tutarlar. Hepimiz bu konuda haklarımızı bilmeli ve korunmasına yardımcı olmalıyız.Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı ATA Yayıncılık 145-146-147-148. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
Forum DirilişYasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.