Cevap Yaz
21 Kasım 2021, 14:18
Donatello
Yönetici

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı ATA Yayıncılık 153-154-155. Sayfa Cevapları5. Sınıf ATA Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 6. Ünite ETKİN VE SORUMLUYUM Sayfa 153, 154, 155 “Bizi Biz Yapan Semboller” Cevapları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı ATA Yayıncılık 153. Sayfa Cevapları

“Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım! ” Mehmet Âkif Ersoy tarafından yazılan İstiklâl Marşı’mızın bu dizesinde vurgulanmak istenen düşünce nedir? Yorumlayınız.

CEVAP: Milletimiz geçmişte birçok savaşa katılmıştır. Bu savaşlardaki amacı bağımsızlığını, özgürlüğünü kazanmak olmuştur. Geçmişinde bağımsızlık için bu kadar savaşan bir ulus gelecekte de bu özgürlüğünü bırakamaz. Çünkü artık bağımsızlık onun karakteri haline gelmiştir. Mehmet Akif de bu dizelerde milletimizin her zaman özgürlük arayışında olacağını vurgulamıştır.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı ATA Yayıncılık 154. Sayfa CevaplarıAnayasa’mızın 7. maddesinde yer alan “Türk Bayrağı Kanunu”nu araştırarak ulaştığınız bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız.

CEVAP: Bu Kanunun amacı Türk Bayrağının şekli, yapımı ve korunması ile ilgili esas ve usulleri belirlemektir. Kanun içeriği; bayrağın şekli ve yapımı, bayrağın çekilmesi ve indirilmesi, yarıya çekilmesi, bayrağın selamlanması, örtülebileceği yerler ve yasaklar ile ilgili konulardan oluşmaktadır.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı ATA Yayıncılık 155. Sayfa Cevapları

Öğrendiklerimi Uyguluyorum

Bayrağımız ya da İstiklâl Marşı’mızın sizde uyandırdığı duyguları aşağıdaki alana şiir ya da düzyazı şeklinde ifade ediniz.

CEVAP: İstiklal Marşı, ulusumuzun bağımsızlık ve demokrasi mücadelesini anlatmaktadır. Bu mücadele türlü zorluklarla doludur. Marşımızı her okuduğumda bu zorluklar aklıma gelir. Vatanımız için mücadele eden herkesle gurur duyarım. Marşımız oldukça coşkulu ve anlamlıdır. Her okuduğumda daha fazla anlam çıkartırım. Bu marşı bu kadar güzel yazdığı için Mehmet Akif’e sonsuz teşekkürler.Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı ATA Yayıncılık 149-150-151-152. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
Forum DirilişYasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.