5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı ATA Yayıncılık 21-22-23-24-25-26-27-28. Sayfa Cevapları2021-2022 Eğitim ve Öğretim Yılı 5. Sınıf ATA Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 1. Ünite BİR BÜTÜNÜN PARÇASIYIZ Sayfa 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 “Haklarımla Varım” Cevapları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı ATA Yayıncılık 21. Sayfa Cevapları

“Çocuk hakları” kavramından ne anlıyorsunuz? Sizce bu kavram neden ortaya çıkmış olabilir?

CEVAP: Çocuk hakları deyince aklıma çocukların sahip olduğu haklar geliyor. Bu kavramın ortaya çıkmasının nedeni çocukların küçük olması olabilir. Pek çok çocuk fiziksel ve zihinsel olarak tam gelişmediği için kendi haklarını savunmakta zorlanır. Bu nedenle toplum olarak çocuk haklarını koruma altına almamız gerekir.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı ATA Yayıncılık 22. Sayfa Cevapları

“Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne neden ihtiyaç duyuldu?” sorusuna siz nasıl bir cevap verirdiniz? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

CEVAP: Çocuklar zihinsel ve fiziksel gelişimini tamamlamış sayılmazlar. Bu nedenle haklarını bilmekte ve kullanmakta zorlanabilirler. Onların haklarını koruma altına almak toplumun görevidir.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı ATA Yayıncılık 24. Sayfa Cevapları

Dünya’nın farklı bölgelerinde, çalışan çocuklar hangi haklarını kullanamamaktadırlar? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

CEVAP: Çocuklar eğitim görme ve oyun oynama hakkını kullanamamaktadır. Aynı zamanda küçük yaşta çalışmaları onların sağlığını olumsuz etkileyebilir. Çocukların hiçbir şekilde çalışmaması gerekiyor. Her çocuk oyun oynamayı, okula gitmeyi hak eder. Bu durum karşısında birlik olmalı ve çocukları korumalıyız.5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı ATA Yayıncılık 26. Sayfa Cevapları

Açlık sorunu ile etkili bir mücadele için neler yapılabilir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız?

CEVAP: Açlık sorunu ile mücadele için her ülkede çeşitli birlikler oluşturulmalıdır. Her ülkenin bir kardeş ülkesi olabilir. Her ülke kendi kardeş ülkesine yardım ederse bu sorun daha kısa sürede sona erer.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı ATA Yayıncılık 27. Sayfa Cevapları

Aşağıdaki gazete haberini okuyunuz. Haberin altındaki soruları cevaplayınız.

1. Yapılan bu çalışma çocukların hangi haklarını korumaya yöneliktir?

CEVAP: Bu çalışma çocukların yaşama, eğitim, sağlık, fiziksel ve psikolojik haklarını korumaya yöneliktir.

2. Bu çalışmanın çocuklara ne gibi faydaları olabilir?

CEVAP: Bu çalışma ile çocuklar sokakta çalışmak yerine okulda eğitim görebilir. Ayrıca sokaktaki tehlikelerden uzak kalırlar.

3. Sizin yaşadığınız bölgede çocuk haklarının korunmasına yönelik ne gibi çalışmalar yapılıyor?

CEVAP: Yaşadığım yerde çocukların çalışması uygun değil. Çalışan bir çocuk gördüğümüzde polise veya belediyeye haber veriyoruz. Onlar gelerek çocukla ilgileniyorlar.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı ATA Yayıncılık 28. Sayfa Cevapları

Öğrendiklerimi Uyguluyorum

Aşağıdaki görsellerin yanına çocukların sahip olduğu haklardan hangisiyle ilişkili olduğunu yazınız.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler 28. Sayfa CevaplarıBir önceki yazımız olan 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı ATA Yayıncılık 17-18-19-20. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Donatello