01 Ekim 2021, 19:13
Donatello
Yönetici

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı ATA Yayıncılık 47-48-49-50-51. Sayfa Cevapları2021-2022 Eğitim ve Öğretim Yılı 5. Sınıf ATA Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 2. Ünite GEÇMİŞE YOLCULUK Sayfa 47, 48, 49, 50, 51 “Zengin Kültürümüz” Cevapları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı ATA Yayıncılık 47. Sayfa Cevapları

Kültür kavramından ne anlıyorsunuz? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

CEVAP: Kültür bir toplumun maddi ve manevi değerlerinin tümüdür. Sanat, tarih, edebiyat ve dil kültürün en önemli unsurlarından birkaçıdır.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı ATA Yayıncılık 49. Sayfa Cevapları

Öğrendiklerimi UyguluyorumÇevrenizde hangi geleneksel el sanatları yapılmaktadır? Araştırınız.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler 49. Sayfa Cevapları

Minyatür: Genel olarak çok detaylı ve küçük işlenmiş resim bütününe deniliyor. Genellikle savaş, düğün, tören, destan, aşk ve felaket konularını ele alır. Bu sanatı icra edenlere Nakkaş denir.

Ebru: Ebru sanat tekniği diğer görsel sanat tekniklerinden tamamen farklıdır. Bu farklılığın ana unsuru, sanatçının tüm renklendirme ve tasarımını su yüzeyinde gerçekleştiriyor olmasıdır.Kanaviçe: Kare desenli etamin ismi verilen özel bir kumaşa işlenerek yapılır. Tamamlanmak istenen bir resmin renkli ipliklerle çarpı (X) şeklinde işlenmesiyle oluşturulur.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı ATA Yayıncılık 51. Sayfa Cevapları

Öğrendiklerimi Uyguluyorum

Aşağıda iki ayrı şehrimize ait kültürel unsurların özelliklerini araştırarak ulaştığınız bilgileri ilgili kutucuklara yazınız. Bu bilgileri benzerlik ve farklılıkları açısından arkadaşlarınızla paylaşınız.

İZMİR
Düğünler: Özellikle köylerde düğün olacak evin belli olması için damat evinin çatısına bayrak dikilirdi. Gelin ise evden çıkmadan önce kapı biri tarafından kilitlenir ve damadın para vermesinin ardından açılır. Gelin ve damadın gelin arabasına binmesi sırasında dualar edilir ve başlarına pirinç atılır.
El Sanatları: Çömlekçilik, Değerli Taş Kesimi, Ebru Sanatı, Halı Dokuma, İğne Oyası, Nazar Boncuğu.
Geleneksel Kıyafetler: Kadınlarda; oyalı yazma, gömlek, kuşak, çizme. Erkeklerde; fes, mintan, şal, potur, çizme.ARTVİN
Düğünler: Sabah kahvaltısı edildikten sonra geline makar tarafından verilen bahşiş toplanır. Bahşişe karşılık makara çeyiz dağıtılır (çorap seccade gibi). Kadın meclisinde ya da açık havada sağdıç tarafından gelinin yüzü açılır. Bu arada oğlan ve kızın yakınların tarafından yeni çiftlere para ve çeşitli takılar sunulur. Bundan sonra yine eğlenceye devam edilir. Eğlence faslı bittikten sonra genç çiftler ve yakınları tebrik edilerek düğün sona erer.
El Sanatları: Ağaç işçiliği,  çömlekçilik, dokumacılık
Geleneksel Kıyafetler: Erkeklerde; kabalak, şal, tozluk, fişeklik, çizme. Kadınlarda; dizlik, kuşak, fes, yemeni, şalvar.

Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Meb Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 114-115. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

zvr
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE DEĞERLENDİR
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.