02 Ekim 2021, 00:19
Donatello
Yönetici

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı ATA Yayıncılık 52-53. Sayfa Cevapları2021-2022 Eğitim ve Öğretim Yılı 5. Sınıf ATA Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 2. Ünite GEÇMİŞE YOLCULUK Sayfa 52, 53 “Ortak Değerlerimiz” Cevapları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı ATA Yayıncılık 52. Sayfa Cevapları

“Mutluluklar paylaşıldıkça çoğalır, acılar paylaşıldıkça azalır.” sözünden ne anlıyorsunuz?

CEVAP: Mutluluğumuzu bir yakınımızla paylaştığımızda o da bizim adımıza mutlu olur. Acımızı paylaştığımızda ise sevdiklerimiz bizi teselli eder. Böylece iyi hisler çoğalır, kötü olanlar azalır.Aşağıdaki gazete haberini okuyunuz. Haberin altındaki soruları cevaplayınız.

1. Taziye evlerinin toplumdaki birlik, beraberlik ve dayanışma ruhu üzerindeki etkileri neler olabilir?

CEVAP: Taziye evleri hayattaki en büyük acı olan ölümü hatırladığımız yerlerdir. Bir yakınımızı kaybettiğimizde tüm sevdiklerimizi bizi teselli etmek, acımızı paylaşmak için gelir. Bizler de çevremizdeki insanlar yakınlarını kaybettiğinde onları ziyarete gideriz. Bu acılı günleri paylaşmak bizlere dayanışma ruhunu hatırlatır. Yalnız olmadığımızı bilmemizi sağlar.

2. Kültürel ögelerimizdeki başka hangi unsurlar toplumun birlik ve beraberlik ruhunu güçlendirir?CEVAP: Milli ve dini bayramlar, milli maçlar, asker uğurlamaları, düğünler toplumun birlik ve beraberlik ruhunu güçlendirir.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı ATA Yayıncılık 53. Sayfa Cevapları

Öğrendiklerimi Uyguluyorum

Siz de Çanakkale Türküsü’nü araştırarak bu türküyü millî birlik ve beraberliğimiz açısından değerlendirip yazınız.CEVAP: Çanakkale Savaşı, ülkemizin tarihi açısından çok önemlidir. Bu savaş için söylenen Çanakkale Türküsü vatanseverliğin ve beraberliğin bir simgesi olmuştur. Ülkeyi kurtarmak için birlik içinde hareket etmek gerekir. Savaş sırasında askerlerimiz aynen bunu yapmış ve bize zaferi getirmişlerdir.

Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı ATA Yayıncılık 47-48-49-50-51. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

zvr
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE DEĞERLENDİR
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.