02 Ekim 2021, 00:55
Donatello
Yönetici

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı ATA Yayıncılık 54-55. Sayfa Cevapları2021-2022 Eğitim ve Öğretim Yılı 5. Sınıf ATA Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 2. Ünite GEÇMİŞE YOLCULUK Sayfa 54, 55 “Geçmişten Günümüze Kültürümüz” Cevapları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı ATA Yayıncılık 54. Sayfa Cevapları

Ankara Etnografya Müzesinin genel ağ sayfasını ziyaret ederek sitedeki görselleri inceleyiniz. Verilen görselleri günümüzle karşılaştırınız. Karşılaştırdığınız görsellerin günümüzle bir farklılık oluşturup oluşturmadığını söyleyiniz.

CEVAP: Görsellerde eski tarz mobilyalar ve kıyafetler giyen bam mumu heykeller bulunmaktadır. Günümüzde giyim ve eşya anlayışı oldukça farklıdır. Eskiden işlemeli mobilyalar varken şimdi daha sade tasarımlar vardır. Eskiden pullu ve renkli kıyafetler, yelek, şalvar ve uzun etekler gibi giysiler varken şimdi tek renk, sade ve spor giyim yaygındır.Günümüzde bu geleneklerden hangileri devam etmektedir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

CEVAP: Günümüzde düğün yemeği ve ölü yemeği gelenekleri devam etmektedir. Bazı insanlar düğünlerini yemekli olarak düzenler. Aynı zamanda birinin öldüğü evlerde ölümün yedinci gününde yemek dağıtma geleneği vardır.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı ATA Yayıncılık 55. Sayfa Cevapları

Öğrendiklerimi UyguluyorumKültürümüzü yansıtan bir konuda, sözlü tarih çalışması yaparak değişen veya aynı kalan unsurları tespit edip arkadaşlarınızla paylaşınız.

CEVAP: Kültürümüzde aynı kalan unsurların başında misafir ağırlama anlayışı gelmektedir. Toplumumuzdaki herkes eve gelen misafire kahve ikram eder. Bir diğer benzer unsur da yiyecek saklama biçimidir. Yıllardan beri millet olarak konserve yiyecek hazırlama alışkanlığımız vardır. Hatta et konservesi yapmayı eski Türk topluluklarından biri olan Avarlar bulmuştur.

Değişen unsurlardan birisi kıyafetlerdir. Eskiden insanlar yaşadıkları yerin özelliklerini taşıyan kıyafetler giyerdi. Şimdi ise herkes popüler moda anlayışına göre giyinmektedir.

Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı ATA Yayıncılık 52-53. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.zvr
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE DEĞERLENDİR
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.