02 Ekim 2021, 11:38
Donatello
Yönetici

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı ATA Yayıncılık 60-61-62-63. Sayfa Cevapları2021-2022 Eğitim ve Öğretim Yılı 5. Sınıf ATA Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 3. Ünite İNSAN VE ÇEVRE Sayfa 60, 61, 62, 63 “Haritalar Ne Diyor?” Cevapları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı ATA Yayıncılık 60. Sayfa Cevapları

Kitabınızdaki 62 ve 63. sayfalarda bulunan haritayı inceleyiniz. Sizce bu haritada kullanılan renkler neleri ifade ediyor olabilir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

CEVAP: Bu haritadaki renkler yüksekliği, suları ve sınırları ifade ediyor. Kırmızı renkler ülke sınırlarını, mavi renkler göl, akarsu ve denizleri gösterir. En yüksek yerler koyu kahverengi ile en alçak yerler ise açık yeşil ile gösterilir.5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı ATA Yayıncılık 62-63. Sayfa Cevapları

Öğrendiklerimi Uyguluyorum

Aşağıdaki soruları verilen haritaya göre defterinize cevaplayınız (Harita 3.1).

1. Yaşadığınız yerdeki dağ, ova, plato, göl ve akarsuları yukarıdaki fiziki haritadan bulup defterinize yazınız.CEVAP: İstanbul’da yaşıyorum. Çevremizde Çatalca-Kocaeli Platosu, Sapanca Gölü, Yıldız Dağı ve Marmara Denizi bulunuyor.

2. Haritaya göre yükseltinin en fazla olduğu yerler nerelerdir? Bu yargıya nasıl ulaştınız?

CEVAP: Yükselti en fazla Doğu Anadolu Bölgesindedir. Hakkari Dağları, Kaçkar Dağları yüksektir. Bunu koyu kahverengi ile gösterilmelerinden anlıyoruz.

3. Haritaya göre yükseltinin en az olduğu yerler nerelerdir? Bu yargıya nasıl ulaştınız?CEVAP: Yükseltinin en az olduğu yerler denize kıyısı olan yerlerdir. Çünkü bu bölgeler açık yeşil ile gösterilmiştir. Antalya Ovası, Bafra Ovası gibi yerler buna örnektir.

4. Haritaya göre ülkemizde batıdan doğuya doğru gidildikçe yeryüzü şekillerinde nasıl bir değişim yaşanmaktadır? Bu yargıya nasıl ulaştınız?

CEVAP: Batıdan doğuya doğru gidildikçe yükselti artmaktadır. Çünkü haritada açık yeşil ile başlayan renkler sonra sarı, sonra kahverengi ve en son koyu kahverengi olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı ATA Yayıncılık 56-57. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.zvr
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE DEĞERLENDİR
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.