02 Ekim 2021, 12:36
Donatello
Yönetici

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı ATA Yayıncılık 64-65-66-67-68-69-70-71. Sayfa Cevapları2021-2022 Eğitim ve Öğretim Yılı 5. Sınıf ATA Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 3. Ünite İNSAN VE ÇEVRE Sayfa 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71 “İklimin Yaşamımıza Etkisi” Cevapları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı ATA Yayıncılık 64. Sayfa Cevapları

İnsanların televizyon, gazete ya da genel ağdan hava durumu tahminlerine bakmalarının nedenleri ne olabilir?

CEVAP: Hava durumu insanların yaşamları açısından önemlidir. Dışarı çıkmadan önce hava durumuna bakarız. Havanın durumuna göre giyiniriz. Yolculuğa çıkmadan önce havayı bilmemiz gerekir. Uçak, tren, vapur gibi araçlar hava durumuna göre yolculuklarını erteleyebilir.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı ATA Yayıncılık 67. Sayfa Cevapları

Öğrendiklerimi UyguluyorumKarasal iklimin hayvancılık faaliyetleri üzerindeki etkisini araştırarak ulaştığınız bilgileri aşağıdaki boşluğa yazınız.

CEVAP: İç Anadolu Bölgesinde bozkır yetişir. Burada küçükbaş hayvancılık faaliyetleri yapılır. Doğu Karadeniz Bölgesinde ise büyük çayırlar vardır. Bu bölgelerde ise büyükbaş hayvancılık yapılır. Ayrıca karasal iklimin hayvancılık üzerindeki etkileri oldukça olumludur. Çünkü, bu bölgeler denize uzak olduğu için hayvanlar kolayca beslenme kaynaklarına ulaşırlar.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı ATA Yayıncılık 69. Sayfa Cevapları

Öğrendiklerimi Uyguluyorum

Akdeniz ikliminin tarım faaliyetleri üzerindeki etkisini araştırarak ulaştığınız bilgileri aşağıdaki boşluğa yazınız. Yazınızı görsellerle destekleyiniz.CEVAP: Akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerde kışların ılık geçmesi seracılık faaliyetlerini geliştirmiştir. Akdeniz bölgesinde kışlar ılık geçtiği için başka bölgelerde yetişmeyen çeşitli tarım ürünleri de Akdeniz bölgesinde yetişmektedir. Ülkemizdeki muzun %100’ü Akdeniz bölgesinde yetiştirilir. Turunçgillerin yaklaşık olarak %90’ı Akdeniz bölgesinde üretilir. Diğer tarım ürünleri arasında pamuk, sebze, yer fıstığı, anason ve susam yer almaktadır.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler 69. Sayfa Cevapları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı ATA Yayıncılık 71. Sayfa Cevapları

Öğrendiklerimi Uyguluyorum

Karadeniz ikliminin turizm faaliyetleri üzerindeki etkisini araştırarak ulaştığınız bilgileri aşağıdaki boşluğa yazınız. Yazınızı görsellerle destekleyiniz.CEVAP: Karadeniz Bölgesi’nin turizm potansiyellerinin başında doğal güzellikler gelir. Karadeniz kıyıları çok çeşitli bitki ve ağaçlar ile bunların oluşturduğu manzaralara sahiptir. Yaylacılık faaliyetleri son yıllarda gelişen turizm faaliyetlerinden biridir. Kıyı şeridinde rafting sporu gelişmiştir. Bazı dağlarına kar yağdığında kış turizmine elverişli hale gelir. Ayrıca kaplıcaları bulunur ve tarihi eserleri de turistlerin ilgisini çekmektedir.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler 71. Sayfa Cevapları

Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı ATA Yayıncılık 60-61-62-63. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

zvr
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE DEĞERLENDİR
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.