02 Ekim 2021, 13:07
Donatello
Yönetici

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı ATA Yayıncılık 72-73-74-75. Sayfa Cevapları2021-2022 Eğitim ve Öğretim Yılı 5. Sınıf ATA Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 3. Ünite İNSAN VE ÇEVRE Sayfa 72, 73, 74, 75 “Nüfus ve Yerleşme” Cevapları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı ATA Yayıncılık 72. Sayfa Cevapları

İnsanlar, hangi özelliklere sahip alanlara yerleşmeyi tercih eder?

CEVAP: İnsanlar düzlük, su kaynaklarına yakın, toprakları tarıma elverişli ve iklimi güzel alanlara yerleşmeyi tercih eder.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı ATA Yayıncılık 74. Sayfa Cevapları

Öğrendiklerimi UyguluyorumYukarıda ülkemizdeki farklı iki şehir yerleşimi gösterilmiştir. İki şehir arasındaki bu farklılığın oluşma nedenleri nelerdir? Aşağıdaki boşluğa yazınız.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler 74. Sayfa Cevapları

CEVAP: Yüksek binaların olduğu bölgede nüfus daha kalabalıktır. Bu nedenle artık insanların yüksek binalarda yaşaması ve çalışması gerekmektedir. Diğer resimde ise nüfus diğeri kadar fazla değildir. Böylece daha az katlı binalar vardır ve yeşil ormanlar için alan bulunmaktadır.

Aşağıdaki soruları, Türkiye’nin illere göre nüfus dağılımı tablosuna göre (Görsel 3.33) cevaplayınız.5. Sınıf Sosyal Bilgiler İllere Göre Nüfus Dağılımı

1. Ülkemizde nüfusu 500.000’den fazla olan şehirlerin genel özellikleri neler olabilir?

CEVAP: Bu şehirlerde sanayi gelişmiştir. Çok sayıda fabrika bulunur. Bu durum çalışan insanların bu illere göç etmesine neden olmuştur. Ayrıca eğitim, sağlık, sanat gibi alanlardan daha fazla yararlanma imkanı bulunur.

2. Yaşadığınız şehrin nüfus aralığını tablodan bularak aşağıya yazınız.CEVAP: İstanbul’da yaşıyorum. Nüfus aralığı 1 milyon ile 15 milyon arasındadır.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı ATA Yayıncılık 75. Sayfa Cevapları

Doğal ortamı çevreye zarar vermeden değiştirmek mümkün müdür? Düşüncelerinizi örneklendirerek arkadaşlarınızla paylaşınız.

CEVAP: Mümkündür. Mesela denizleri ve deniz canlıları korumak için atıkları denize atmaktan ve plansız balıkçılık yapmaktan vazgeçilebilir. Ayrıca ormanların korunması için orman olmayan yerleşim yerleri kurulmalıdır. Mobilya yapımında kullanmak için yaşlı ağaçlar kesilmelidir.

Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı ATA Yayıncılık 64-65-66-67-68-69-70-71. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.zvr
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE DEĞERLENDİR
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.