5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı ATA Yayıncılık 76-77-78-79. Sayfa Cevapları2021-2022 Eğitim ve Öğretim Yılı 5. Sınıf ATA Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 3. Ünite İNSAN VE ÇEVRE Sayfa 76, 77, 78, 79 “Neden Oldu?” Cevapları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı ATA Yayıncılık 76. Sayfa Cevapları

Çevremizde yaşanan doğal afetler ve çevre sorunları bir tesadüf müdür?

CEVAP: Tesadüf diyemeyiz. Doğal afetler Dünya’nın yer kabuğu, toprak yapısı ve iklim ile ilgilidir. Bu afetlere karşı alınan tedbirler felaketlerden alacağımız hasarın miktarında etkilidir.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı ATA Yayıncılık 77. Sayfa Cevapları

Aşağıdaki haberi okuyunuz. Haberle ilgili soruyu cevaplayınız.

Farklı doğal afetlerin yaşandığı ülkemizde, doğal afetlerin zararlarını azaltmak için neler yapılabilir?

CEVAP: Doğal afetlere karşı önlem alınmalıdır. Deprem çok görülen bir afet olduğu için depreme dayanıklı binalar inşa edilmelidir. Deprem sırasında insanların toplanacağı meydanlar oluşturulmalıdır. İnsanlar deprem çantası ve deprem sırasında yapılacaklar ile ilgili bilgilendirilmelidir. Erozyonun önlenmesi açısından ağaçlandırmaya öncelik verilmelidir. Selden korunmak için akarsu yataklarına ev yapılmamalıdır.5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı ATA Yayıncılık 78. Sayfa Cevapları

Aşağıda verilen görseldeki çevresel sorunların oluşumunda etkili olan unsurlar nelerdir? Düşüncelerinizi görselin yanındaki boşluğa yazınız.

CEVAP: Fabrikalaşmanın plansız yapılması sonucu fabrika atıkları denize dökülmektedir. Bu durum deniz kirliliğine nedne olmaktadır. Deniz kirliliği sonucu deniz canlıları ölmekte ve insanlar denizden uzaklaşmaktadır. Fabrika bacalarından çıkan dumanlar hava kirliliğine neden olur ve ciğerlerimizi kirletir. Çevrede biriken çöpler büyük bir kirlilik meydana getirir. Bu konularda daha duyarlı olmamız ve tedbirli davranmamız gerekmektedir.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı ATA Yayıncılık 79. Sayfa Cevapları

Öğrendiklerimi Uyguluyorum

Aşağıdaki soruların cevaplarını defterinize yazarak arkadaşlarınızla paylaşınız.

1. Yaşadığınız yerin özellikleri hangi doğal afetin ortaya çıkmasında etkili olmuştur?

CEVAP: Yaşadığım yerde aktif fay hatları bulunmaktadır. Bu nedenle burada sık sık küçük ve büyük depremler meydana gelmektedir.

2. Yaşadığınız yerde görülen çevre sorunları hangileridir? Bu sorunlara karşı ne gibi önlemler alınabilir?

CEVAP: Yaşadığım çevrede hava kirliliği vardır. Bunun en büyük nedeni fabrika bacalarından çıkan dumanlardır. Fabrika bacalarına filtre takarak çıkan dumanın daha az tehlikeli olmasını sağlayabiliriz.Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı ATA Yayıncılık 72-73-74-75. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Donatello