04 Ekim 2022, 12:27
murat
Yönetici

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları 108-109-110. Sayfa


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları 108-109-110. Sayfa

Güvenli Genel Ağ Cevapları


5. Sınıf Sosyal Bilgiler E Kare Yayınları Ders Kitabı Sayfa 108 Cevapları

Çocuklar için özel olarak hazırlanmış bir genel ağ sitesine güvenli çocuk adresine girerek ulaşabilirsiniz (Görsel: 4.2). Sizce böyle bir genel ağ sayfasının oluşturulma nedeni ne olabilir?

Cevap: Çocukların kendi yaş grubuna göre güvenli şekilde vakit geçirmeleri için oluşturulmuştur.


Bu kılavuzdaki maddelerin hangileri hakkında daha önceden bilginiz vardı? Açıklayınız. Genel ağı güvenli kullanmanın önemini açıklayınız.

Cevap: Bir çoğu hakkında bilgilerim var. Ailem ve okulda öğretmenlerim bu konuda bilgiler vermektedir. Güvenli kullanım bilgilerin doğru olmasına, zararlı yazılımlardan kurtulmamıza vesile olur.
5. Sınıf Sosyal Bilgiler E Kare Yayınları Ders Kitabı Sayfa 109 Cevapları

Evinizde genel ağ kullanılıyorsa hangi tür profil kullanıldığını ailenizden öğreniniz. Niçin bu profilin seçildiği hakkında bilgi alınız.

Cevap: Evimizde aile profili kullanıyoruz. Bu profilde çocuk profiline ek olarak yararlı genel ağ siteleri var.

SIRA SİZDEGüvenli genel ağ kullanımıyla ilgili yapılan açıklamalardan sonra şimdi de sanal ortamın günlük yaşantıda kullanımıyla ilgili iki olayı inceleyiniz ve soruları cevaplayınız.

Merhaba arkadaşlar, Ben Aylin. Bursa’da özel bir şirkette çalışıyorum. Sizlere geçen haftaki mesafeli alışveriş tecrübemden bahsetmek istiyorum. Çok önemli bir toplantımdan dolayı İstanbul’da oturan bir arkadaşımın nikâh törenine katılamadım. Bunu telafi edebilmek için bir çiçek göndermeye karar verdim. Bu işlemi genel ağ üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde yapmak üzere hemen çiçek satışı yapan genel ağ sitelerine girdim. Ürünler çeşit çeşitti. Üstelik karşılaştırma yapma imkânım da vardı. Ayrıca indirim ve kampanya haberleri boldu. Bir sitenin giriş sayfasında “Her Yerden Her Saatte Alışveriş İmkânı” şeklinde bir slogan vardı. Gerçekten de bu mesafeli alışveriş sayesinde hem zamandan tasarruf sağladım hem de işimi kolayca hallettim. Ben bu işlemleri genel ağ üzerinden yaptıktan sonra bir arkadaşım yanıma gelerek “Dikkatli ol! Mesafeli alışveriş sitelerinden alışveriş yapan bazı kişiler zor durumda kalıyorlar. Bilinen ve güvenilir genel ağ adreslerinden sanal kart ya da aylık limiti düşük bir kart ile alışveriş yapmalısın. Çünkü alınan ürünün ücreti sanal ortamda ödeniyor. Bunun için de hesap numarası kullanılıyor. İsim ve telefon numarası da yazıldığında aslında riskli bir durum oluşuyor. Bu yüzden mesafeli alışveriş sitelerinden alışveriş yaparken güvenliğe çok dikkat etmeliyiz.” dedi. Ben de hemen aynı siteye tekrar girdim ve sitede yer alan sabit telefon numarasını aradım. Müşteri yorumlarını okudum. Hem çiçek mağazasının gerçekten var olduğunu hem de çiçeğimin gidip gitmediğini öğrendim.

Sizce Aylin Hanım, iş arkadaşıyla mesafeli alışverişi öncesinde konuşsaydı ne yapardı?

Cevap: Daha dikkatli davranırdı ve içi rahat ederdi.Bu olaydan yola çıkarak mesafeli alışveriş hakkındaki düşüncelerinizi belirtiniz.

Cevap: Güvenilir firmalar tercih edilmeli, sanal kredi kartı kullanılmalı, kart bilgilerini kayıt etmemeli.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler E Kare Yayınları Ders Kitabı Sayfa 110 Cevapları

Sizce, Serhat Bey’in başına niçin bunlar geldi?

Cevap: Güvenilir olmayan yere kimlik bilgilerini eklediği için.Kimlik hırsızlığı yapanların tuzağına düşmemek için neler yapılmalıdır? Söyleyiniz.

Cevap: Kimlik bilgilerini her yerde paylaşmamak gerekir. Şifre, anne kızlık soyadının tamamı gibi bilgiler asla paylaşılmamalıdır.


NELER ÖĞRENDİK?

GÖZDEN GEÇİRME1. Sanal ortamı güvenli kullanmada bilinçli olmanın önemini açıklayınız.

Cevap: Sanal ortamda bilinçli olmak bizi dolandırmak isteyenlerin tuzaklarına düşmememizi sağlar. Bilinçli bir kullanıcı olarak kendimizi emniyete almamız gerekir.

2. Sanal ortamı güvenli kullanan bir kişi nelere dikkat eder?

Cevap:Güvenli profil kullanır.

https// ibaresine dikkat eder.

Güvenilir sitelere girer.

Kimlik bilgilerini paylaşmaz.Kişisel bilgilerini korur.


ÖZ DEĞERLENDİRME

1. Mesafeli alışveriş yaparken genel ağı güvenli kullanmak gerektiğini bilirim. X
2. Gerekli tedbirleri almamanın, sanal ortamda kimlik hırsızlığına uğramaya neden olabileceğini bilirim. X
3. Sanal ortamın güvenli kullanılabilmesi için yapılması gerekenleri açıklayabilirim. X

DİĞER KONUYA HAZIRLIKSınıfa, son yıllarda yapılan önemli buluşlarla ilgili yazılı ve görsel kaynak getiriniz.

Cevap:

5. sınıf sosyal bilgiler e kare yayınları 110. sayfa


Ders Ve Çalışma Kitabı Cevapları5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı E Kare Yayınları 108-109-110. Sayfa Cevapları ile ilgili fikir, düşünce ve önerilerinizi aşağıda bulunan yorum kısmından yazabilirsiniz. Dilerseniz sosyal medyada paylaşım yapıp bize katkı verebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları 104-105-106-107. Sayfa başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


30 Aralık 2022, 23:48

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2776

Cevaplarınızın kısa olmasını sevdim çünkü kitapta bunları yazacak çok az yer var çok teşekkür ederim elinize sağlık.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.