04 Ekim 2022, 20:38
murat
Yönetici

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları 111-112-113-114. Sayfa


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları 111-112-113-114. Sayfa

Bir Fikrim Var Cevapları


5. Sınıf Sosyal Bilgiler E Kare Yayınları Ders Kitabı Sayfa 111 Cevapları

Buluş yapanları diğer insanlardan ayıran özellikler nelerdir?

Cevap: En başta çalışkan olmaları, meraklı olmaları, insanlara faydalı şeyler bulma isteği, araştırmacı olmaları.


Sizce buluş yapanlarda ve bilim insanlarında bu özelliklerden bir veya birden fazlasının eksik olması durumunda neler olabilir? Örneklerle açıklayınız.Cevap: O zaman başarılı olması mümkün olmaz. Çünkü buluş yapmak için ya da bilimsel çalışmaları yapabilmek için bir çok özelliğin bir arada olması gerekir.


Bu özelliklere, yeni bir özellik eklemek isteseydiniz bu ne olurdu? Neden?

Cevap: İnsanlığa hizmet etme ve insanların faydalanabilecekleri ölümsüz bir eder bırakma isteği.
Bu özelliklerden hangilerinin kendinizde veya bir arkadaşınızda olduğunu düşünüyorsunuz?

Cevap: Bende bazı özellikler olmasına rağmen hepsi yok: Arkadaşlarım arasında da farklı özellikleri olanlar var ama tüm özellikleri taşıdığından emin değilim.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler E Kare Yayınları Ders Kitabı Sayfa 112 Cevapları

“Her hastalığı yapan bir kurttur. Yazık ki elimizde onu görecek alet yoktur.” İbni Sina’nın bu sözünden ve aşağıdaki açıklamadan yola çıkarak onda, bilim insanlarına ait hangi özelliklerin olduğunu söyleyebilirsiniz? İBNİ SİNA (980-1037)

Tıp, felsefe, fizik, kimya, matematik, müzik gibi farklı alanlarda 200’ün üzerinde kitap yazmıştır. Tıp alanında yazdığı El-Kanun fi’t-Tıb (Tıbbın Kanunu) adlı eseri Avrupa üniversitelerinde 17. yüzyılın ortalarına kadar okutulmuştur. Emir Çelik, Dünyayı Değiştiren Müslüman ve Türk Bilim Adamları, s. 131-132Cevap: Çalışkan, araştırmacı, sabırlı, ileri görüşlü, zeki özellikleri vardır.


Prof. Dr. Aziz Sancar, 2015 yılında Kimya dalında Nobel Ödülü kazandı (Görsel: 4.16). Acaba bu başarısını nasıl gerçekleştirdi? Aşağıdaki haberi inceleyelim ve soruları cevaplandıralım.

Aziz Sancar’ın Örnek Yaşamı

Sancar, 1963’te tıp okumaya karar verir. İstanbul Tıp Fakültesi’ne kaydolur. İkinci sınıfta kimyaya olan ilgisi, bilimsel merakı ve biyokimya hocasının etkisiyle bu alanda araştırma yapma kararı alır. Genç yaşta bir hedef seçmesi onun takdir edilecek ve örnek alınacak özelliklerinden bazılarıdır.Aziz Sancar, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir bilim insanının yanında doktora çalışmasına başlar.

Ne istediğini bilmesi ve amacına ulaşabileceği ortamı seçmesi genç Sancar’ın bugünlere gelmesinde büyük etkiye sahiptir.

Bir öğrencisi onu anlatırken şöyle diyor: “Laboratuvarda çalışırken, her yaptığımız deneyin asıl projenin hedefine hizmet edecek nitelikte olmasına özen gösterirdi. Bu özeniyle bize, bilinmeyeni bulmanın ve anlamanın ancak disiplin, sabır ve vizyon gerektiren uzun soluklu bir yaklaşımla mümkün olduğunu söylerdi.”

Yaptığı çalışmalar sonucunda hücrelerin DNA hasarının yapacağı tahribatı önlemek için geliştirdikleri kontrol mekanizmalarını keşfetti. Unvanın ne olduğuna bakmadan, muhtemelen iyi olmayan mali koşullarda çalışmaya devam etti.Bir arkadaşı Aziz Sancar’a, “Aziz, senin deneysel araştırmaya kabiliyetin yok, sen en iyisi doktorluğa geri dön.” der. Ama o yılmaz, deneylere devam edip sonuca ulaşır ve onu bugünlere getiren yoluna devam eder. Yılmama, özgüven ve en karanlık günde bile tünelin ucundaki ışığı görebilme Sancar’ı başarıya götüren örnek alınacak karakter özelliklerinden bazılarıdır.

Yukarıdaki haberde, Prof. Dr. Aziz Sancar’ın hangi özelliklerine yer verilmiştir?

Cevap: Çok çalışması, araştırmacı olması, olumsuzluklardan yılmaması, kararlı olması, sabırlı olması.


Bu özelliklerden hangileri bilim insanlarının özellikleri arasındadır?Cevap: Sabır, kararlı olma, araştırmacı olma, disiplinli olma, çalışkan olması, ileri görüşlü olması, vazgeçmemesi, tekrar tekrar denemesi.


Bilimsel düşünmenin başarı üzerindeki etkisi nasıl açıklanabilir?

Cevap: Bilimsel düşünme insanların daha doğru sonuçlar elde etmesini sağlar. Yaptığı çalışmaları da bilimsel olarak yapar ve bu da varacağı sonucun bilimsel bir sonuç olmasını sağlar.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler E Kare Yayınları Ders Kitabı Sayfa 113 Cevapları

SIRA SİZDEAşağıdaki tabloyu inceleyiniz. Tabloda boş bırakılan yerlere buluş yapanların ve bilim insanlarının söylediği sözlerden hareket ederek onların özelliklerini yazınız.

Bilim İnsanı, Mucit: Cahit Arf

Yaptığı Çalışma veya İcat: Arf değişmezi ve Arf halkaları gibi kendi adıyla bilinen matematik terimlerini bilim dünyasına kazandırdı.

Konuyla İlgili Sözü: Matematik, esas olarak sabır olayıdır. Belleyerek değil, keşfederek anlamak gerekir.Cevap: Tespit Ettiğim Özellikleri: Sabırlı ve karalı oluşu


Bilim İnsanı, Mucit: Isaac Newton

Yaptığı Çalışma veya İcat: Yerçekimi kanununu ortaya attı.

Konuyla İlgili Sözü: Sağlam bir tahmin olmadan hiçbir büyük buluş yapılamamıştır. Eğer daha uzağı görebiliyorsam bu, benden önceki devlerin omuzlarında durduğum içindir.Cevap: Tespit Ettiğim Özellikleri: Hayal gücü olması.


Bilim İnsanı, Mucit: Gazi Yaşargil

Yaptığı Çalışma veya İcat: Mikrocerrahiyi beyinle ilgili hastalıklara uyguladı.

Konuyla İlgili Sözü: Ben, 10 yaşındayken bilimin tadını aldım ve bırakamıyorum. Yurt dışındayken hem duygusal hem de fikrî anlamda memleketim bir an olsun zihnimden çıkmadı. Bir şeyler yapayım, katkıda bulunayım diye devamlı çalıştım.

Cevap: Tespit Ettiğim Özellikleri: Azimli ve çalışkan olması.


Bilim İnsanı, Mucit: Thomas Alva Edison (Tamıs Alva Edison)

Yaptığı Çalışma veya İcat: Ampulü buldu.

Konuyla İlgili Sözü: Hiç yanılmadım. Yaklaşık 10 bin işe yaramayan yol buldum. Cesaretimi kaybetmedim. Çünkü vazgeçilen her yanlış girişim, doğru atılmış bir adımdır.

Cevap: Tespit Ettiğim Özellikleri: Sabırlı, kararlı, becerikli biri.


Bilim İnsanı, Mucit: Louis Pasteur (Luiz Pastör)

Yaptığı Çalışma veya İcat: Kuduz aşısını buldu.

Konuyla İlgili Sözü: Beni amacıma ulaştıran sırrı söyleyeyim mi size? Gücümün tek kaynağı olan azmim. Daima yukarıya bak, bilmediğin şeyleri öğren ve her gün yükselmeye çalış.

Cevap: Tespit Ettiğim Özellikleri: Azimli, çalışkan, hayal gücü yüksek biri.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler E Kare Yayınları Ders Kitabı Sayfa 114 Cevapları

SIRA SİZDE

Bilim insanları hakkında verilenleri okuyunuz, soruyu cevaplayınız.

Charles Messier (Çarls Mesyer), sabır ve dikkat gerektiren çalışmasıyla gök bilimcilerin doğru gözlem yapmasını kolaylaştırdı. Günümüzde amatör gök bilimciler, her yıl Messier Maratonu adlı gökyüzü etkinliği düzenliyorlar. Onun listesindeki bulutsuları ve yıldız kümelerini tek bir gecede gözlemlemeye çalışıyorlar.

İstanbul Üniversitesi’nde Astronomi bölümünü bitirdi. Yurt içinde ve yurt dışında pek çok üniversitede bilimsel araştırmalar yaptı. 1959’da araştırmalarını hızlandırmak için kısa zamanda bilgisayar programı yazmayı öğrendi. 1969’da Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) Ay’a yolculuk projesine katkı yaptı. Ülkemizde gözlemevlerinin kurulması ve gökbilim eğitimi veren okulların açılması için çaba sarf etti (Görsel: 4.23)

Bilim insanının özelliklerini aşağıya yazınız.

Cevap:

Yeni fikirler üretir. Meraklıdır. Gözlemcidir. Güvenilir ve dürüsttür. Planlıdır. Sabırlıdır. Çalışkandır. İş birliğine açıktır. Eleştiriye açıktır. Kararlıdır. Şüphecidir. Hata yapmaktan korkmaz. Objektiftir. Azimlidir. Araştırmacıdır. Hayal gücü geniştir. Sorgulayıcıdır.Kendine güvenir. Beceriklidir. Bilimsel yöntemleri kullanır.


NELER ÖĞRENDİK?

GÖZDEN GEÇİRME

Bilim insanlarının ve mucitlerin ortak özelliklerini açıklayınız.

Cevap:

Çalışkan olmaları sabırlı olmaları, azimli olmaları, yılmamaları, meraklı olmaları, hayal gücünün geniş olması.


ÖZ DEĞERLENDİRME

1. Bilim insanları ve mucitlerin ortak özelliklerinin neler olduğunu bilirim.  X
2. Bilimsel düşünmenin, bilimsel çalışmaların başarıya ulaşmasında önemli olduğunu bilirim. X
3. Bilim insanları ile mucitlerin arasındaki farkı söyleyebilirim. X


Ders Ve Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı E Kare Yayınları 111-112-113-114. Sayfa Cevapları ile ilgili fikir, düşünce ve önerilerinizi aşağıda bulunan yorum kısmından yazabilirsiniz. Dilerseniz sosyal medyada paylaşım yapıp bize katkı verebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları 108-109-110. Sayfa başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


30 Aralık 2022, 23:49

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

Güzel ve faydalı bir site olmuş öğrencilere destek olmanız çok güzel hepinize teşekkür ederim elinize sağlık

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.