19 Kasım 2022, 19:08
Donatello
Yönetici

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları 158-159-160-161-162. Sayfa


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları 154-155 156-157. Sayfalar

Yönetim Birimleri Cevapları


5. Sınıf Sosyal Bilgiler E Kare Yayınları Ders Kitabı Sayfa 158 Cevapları

BAŞLARKEN

Valinin yaptığı konuşmayı, kendisinin görev ve sorumlulukları açısından değerlendiriniz.

Cevap: Valinin görevlerinden biri de törenlere başkanlık etmesidir. Vali yukarıdaki konuşmada halkın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutlamış ve görevini yerine getirmiştir.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler E Kare Yayınları Ders Kitabı Sayfa 159 Cevapları

SIRA SİZDEAşağıdaki gazete haberini okuyunuz ve soruları cevaplayınız.

Valiliğin meteorolojik tahminlere göre eğitim ve öğretime bir günlük ara verilmesi kararını doğru buluyor musunuz? Neden?

Cevap: Doğru buluyorum. Hava şartları özellikle ulaşımı doğrudan etkilemektedir. Valilik, insanların zor durumda kalmaması için böyle kararlar alır.Valiliğin okulları tatil etme yetkisi ve kamu, kurum ve kuruluşlarında görevli personelin bazılarına izin verme yetkisi hakkındaki düşüncelerinizi belirtiniz.

Cevap: Valiliğin bu yetkileri doğru zamanda kullanması insanlar için çok önemlidir. Kurum ve kuruluşlarda çalışan insanların ve öğrencilerin güvenliği için bu yetkilere sahip olmalıdır.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler E Kare Yayınları Ders Kitabı Sayfa 160 Cevapları

Kaymakamın, asker aileleri ve ev ziyaretleri konusunda yaptığı uygulamalar hakkında neler düşünüyorsunuz?

Cevap: Bu uygulamalar insanların aileleriyle bir arada olmasına, vatan görevini yapan askerlerin kendisini iyi hissetmesine neden olmaktadır. Kaymakamlığın bu yardımları ile dayanışma artmaktadır.Sizce ilçedeki kamu görevlilerinin uyum ve iş birliği içinde çalışmasının önemi nedir?

Cevap: Kamu görevlilerinin birlikte çalışması görev ve sorumlulukların daha hızlı yerine getirilmesini ve her alanda insanların ihtiyacını karşılamayı sağlar. İşler daha kolay yürür.

Kaymakamlık tarafından gerçekleştirilen faaliyetlere baktığımızda devlet ile halk arasında yapıcı bir rol oynadığını söyleyebiliriz. Siz, bu ifadeye katılıyor musunuz? Neden?

Cevap: Katılıyorum. Kaymakamlık insanların sorunlarını çözmekte, insanların iyi ve kötü günlerini paylaşmakta önemli rol oynamaktadır. Devlet ile halk arasındaki bağın güçlenmesinde önemlidir.5. Sınıf Sosyal Bilimler 160. Sayfa Cevapları


5. Sınıf Sosyal Bilgiler E Kare Yayınları Ders Kitabı Sayfa 161 Cevapları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler 161. Sayfa Cevapları

Muhtarlık görevinin toplum için önemi hakkındaki düşüncelerinizi belirtiniz.

Cevap: Muhtar, gerek mahalle halkı, gerekse mahalle ile ilgili tüm sorunlarda yasal olarak tam yetkili bir konuma sahiptir. Buna ek olarak, hatta yasa ile belirlenen yetki, görev ve sorumlulukların ötesinde, halkın onayıyla oluşmuş olan tarihi bir demokratik temsilci, yerel kamu denetçisidir.
5. Sınıf Sosyal Bilgiler E Kare Yayınları Ders Kitabı Sayfa 162 Cevapları

SIRA SİZDE

Belediyelerin görev alanlarıyla ilgili faaliyetleri gösteren gazete haberlerini okuyunuz. Haberlerin konusunu belirleyerek aşağıya yazınız.

1. haberin konusu: Zabıta ekiplerinin ekmek denetimi
2. haberin konusu: Kadın ve çocuklara ulaşımda sağlanan kolaylık

Sizce belediyeler bu görevleri yapmasalar hangi problemler ortaya çıkabilir? Tartışınız.Cevap: Belediyelerin bu görevleri yapmaması öncelikle kural tanımazlığa yol açar. İnsanlar bir denetim mekanizması olmadığı zaman başka insanların hayatını tehdit eden davranışlarda bulunabilir. Hijyenik gıdaya ulaşabilmek ve ulaşımda kolaylık sağlamak gibi meseleler çözümsüz kalıp insanları zor durumda bırakabilir.

2. haberde belediye meclisinin aldığı kararın niçin “doğru karar verme” becerisine bir örnek olarak gösterilebileceğini açıklayınız.

Cevap: Şartları ve insanların bakış açılarını düşünerek günümüz problemlerinden birisi üzerine karar verilmiştir. Bu nedenle doğru karar verme becerisine örnektir.

GÖZDEN GEÇİRMEYönetim birimlerinin yetkilerinin açık bir şekilde belirlenmesinin faydaları nelerdir?

Cevap: Yönetim birimlerinin yetkileri açık olduğunda her birim ne yapması ve yapmaması gerektiğini bilir. İnsanlar istek ve şikayetlerini doğru kurumdan bekler. Bir konu ile ilgili başvurulması gereken birim belli olur. Her yönetim biriminin bir planı ve bütçesi vardır. Bunu belirlemede yetkiler etkilidir.

DİĞER KONUYA HAZIRLIK

Sınıfa, temel hak, katılım ve düşünce özgürlüğü ile ilgili dergi, broşür veya görsel malzeme getiriniz.5. Sınıf Sosyal Bilgiler 162. Sayfa Cevapları


Ders Ve Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı E Kare Yayınları 158-159-160-161-162. Sayfa Cevapları ile ilgili fikir, düşünce ve önerilerinizi aşağıda bulunan yorum kısmından yazabilirsiniz. Dilerseniz sosyal medyada paylaşım yapıp bize katkı verebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları 154-155-156-157. Sayfa başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
30 Aralık 2022, 23:58

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2770

Öğrenciler için faydalı işler yapıyorsunuz ben bu siteye her gün bakıyorum derslerim daha iyi oldu size teşekkür ederim.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.