21 Kasım 2022, 12:49
Donatello
Yönetici

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları 163-164-165-166. Sayfa


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları 163-164-165-166. Sayfalar

Özgür Düşünce Cevapları


5. Sınıf Sosyal Bilgiler E Kare Yayınları Ders Kitabı Sayfa 163 Cevapları

BAŞLARKEN

Okulunuzda veya sınıfınızda yapılan herhangi bir seçimde (Görsel: 6.17) siz veya aday olan kişiler, seçilmek için kendilerini nasıl ifade ettiler? Açıklayınız.

Cevap: Adaylar sırayla konuşma yaptılar. Her aday seçimi kazandığında yapacağı işleri, sorunları nasıl çözeceğini belirtti. Öğrenciler için önemli olan meselelerden bahsettiler.


Çocuk Vakfının düzenlediği etkinlik hakkında neler düşünüyorsunuz? Siz bu etkinliğe katılmış olsaydınız hangi konuları belirtirdiniz? Neden?Cevap: Bu etkinlik çocuk haklarının bilinmesi ve gelişmesi adına önemlidir. Böyle etkinlikler insanların farkındalığını ve bilgisini arttırır. Ben bu etkinliğe katılmış olsaydım her çocuğun çalışma alanı olma zorunluluğu olmasını isterdim. Çünkü pek çok çocuk ders çalışma ortamı bulamıyor. Bunun en büyük nedeni ailelerin bilinçsiz olması. Çocuklar kendi alanları olmadığı için kendini geliştirmekte zorlanıyor.

Sizce katılım ve ifade özgürlüğünü kullanmak niçin önemlidir? Düşüncelerini özgürce ifade eden çocuklar, bu etkinlikle neler kazanmış olabilirler?

Cevap: Katılım ve ifade özgürlü düşüncelerin gelişmesine ve zenginleşmesine katkıda bulunur. Toplumda dayanışma ve fikir alışverişi artar. Düşüncelerini ifade eden çocuklar kendini anlatmayı sever, öz güvenli olur ve sosyalleşmekte zorlanmaz.
5. Sınıf Sosyal Bilgiler E Kare Yayınları Ders Kitabı Sayfa 164 Cevapları

Çocuklar haklarını kullanmadığı zaman hangi durumlarla karşılaşabilirler? Örneklerle açıklayınız.

Cevap: Çocuklar haklarını kullanmadığında başkaları tarafından istismar edilebilir. Örneğin; her çocuğun eğitim görme hakkı vardır. Bu hakkı kullanmayan çocuklar mesleki anlamda yetersiz kalır. Öğrenme ortamından uzak kalan herkes maddi ve ruhsal anlamda zorluklar çeker. Bu nedenle çocuklar haklarını kullanmalıdır.

Bir derneğe üye olan çocukların, sosyal bir katılım gerçekleştirdiğini söyleyebilir miyiz? Neden?

Cevap: Söyleyebiliriz. Çünkü, dernekte çocuklar bir araya gelerek fikir alışverişi yaparlar. Derneğe bağlı etkinlikler ile hem kültürel hem sosyal becerileri gelişir.
Sizce, öğrencilerin bir derneğe üye olma haklarını kullanmalarının önemi nedir?

Cevap: Öğrenciler derneğe üye olma haklarını kullanarak toplumsal sorunlar, kültürel varlıklar veya aile hayatı ile ilgili söz sahibi olmuş olur. Çeşitli konular ile ilgili çalışmalara katılır. Böylece ruhsal, bedensel ve zihinsel becerileri gelişir. Aynı zamanda toplum için faydalı işler yapar.

Öğrencilerin belirledikleri çalışmaları yapmalarını, katılım ve düşünce özgürlüğü açısından değerlendiriniz.

Cevap: Öğrenciler bir çalışmada bulunurken hem kendilerini ifade etmiş olurlar, hem de o çalışmada aktif olarak rol oynamış olurlar. Böylece fikirlerini yaşatır, başka fikirlere saygı duyar ve harekete geçerler. Bu durum sorumluluk duygusunu da geliştirir.
5. Sınıf Sosyal Bilgiler E Kare Yayınları Ders Kitabı Sayfa 165 Cevapları

SIRA SİZDE

Tablodan da anlaşılacağı gibi düşünce özgürlüğü konusuna gerek ülkemizde gerekse dünyada büyük önem verilmektedir. Bu haklar, yasalarla ve sözleşmelerle güvence altına alınmaya çalışılmıştır.

Tablonun “Anayasa” bölümünde yer almasını istediğiniz konuları yazınız?

Cevap: Herkesin bir başkasının fikrini desteklemek zorunda olmaması ile ilgili bir yasa isterdim.“Çocuk Haklarına Dair Sözleşme” bölümünde sorumlulukla ilgili açıklamalar vardır. Sizce, bunun sebebi ne olabilir?

Cevap: Bunun sebebi çocukların belirli konularda ayırt etme becerisine sahip olmamasıdır. Çocukların fikirlerine her zaman saygı duyulmalıdır. Ancak yine de çocuklara karşı onları yetiştirenlerin sorumluluğu vardır. Çünkü, her insanın zihinsel becerileri edindiği dönemler vardır ve çocuklar da gelişmeye devam etmektedir.

Dünya devletlerinin çocuklarla ilgili sözleşme yapmalarının sebebi ne olabilir?

Cevap: Dünyanın her yerinde çocuklar zaman zaman haklarından mahrum edilmiştir. Bu nedenle dünya devletleri sözleşmeler yaparak bu duruma uluslararası düzeyde çözüm bulmuştur. Böylece haklar konusunda gelişmiş ülkeler gelişmemiş ülkelere örnek olabilir.
5. Sınıf Sosyal Bilgiler E Kare Yayınları Ders Kitabı Sayfa 166 Cevapları

SIRA SİZDE

Aşağıdaki sorulara göre bulmacayı doldurunuz.

1. Belirli ve ortak bir amacı gerçekleştirmek için kurulan yasal topluluk, cemiyet
2. Bir devletin yönetim biçimini belirten, yasama, yürütme, yargılama güçlerinin nasıl kullanılacağını gösteren, yurttaşların kamu haklarını bildiren temel yasa.
3. Düşüncenin dış baskı ve yasaklarla sınırlandırılmaması, fikir hürriyeti.
4. Kanunlar, yönetmelikler uyarınca adaylar arasından belli birini veya birkaçını seçme.
5. Adaletin, hukukun gerektirdiği veya birine ayırdığı şey, kazanç.
6. Bir kararın hazırlanması, olgunlaştırılması, alınması, uygulanması ve son olarak denetlenmesi aşamalarından birine veya birkaçına katkıda bulunma işi.

Cevap:
1. Dernek
2. Anayasa
3. Düşünce Özgürlüğü
4. Seçim
5. Halk
6. KatılımGÖZDEN GEÇİRME

Haklarınızı kullanmak veya korumak için hangi sosyal ortamlara katıldınız? Örnek veriniz.

Cevap: TEMA Vakfı’nın bir ağaçlandırma etkinliğine katılmıştım. Bir çok çocuk bu etkinlikte yer almıştı. Beraber fidan dikmiştik ve güzel bir gün geçirmiştik.

DİĞER KONUYA HAZIRLIKSınıfa, bayrak, Anayasa kitapçığı, kâğıt ve madenî para, Mehmet Âkif Ersoy ve Atatürk ile ilgili fotoğraflar, kitaplar getiriniz.

Mehmet Akif Ersoy Mustafa Kemal Atatürk

Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Kitapçığı


Ders Ve Çalışma Kitabı Cevapları5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı E Kare Yayınları 163-164-165-166. Sayfa Cevapları ile ilgili fikir, düşünce ve önerilerinizi aşağıda bulunan yorum kısmından yazabilirsiniz. Dilerseniz sosyal medyada paylaşım yapıp bize katkı verebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları 158-159-160-161-162. Sayfa başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


30 Aralık 2022, 23:59

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2776

Düşüncelerimizi ifade edebilmek çok güzel bir hak bu hakkı kullanalım ve insanları dinlemeyi unutmayalım arkadaşlar 🙂

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.