22 Kasım 2022, 19:26
Donatello
Yönetici

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları 167-168-169-170. Sayfa


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları 167-168-169-170. Sayfalar

Millî Değerlerimiz Cevapları


5. Sınıf Sosyal Bilgiler E Kare Yayınları Ders Kitabı Sayfa 167 Cevapları

BAŞLARKEN

Anayasa’nın 3. maddesinde;
“Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir. Bayrağı, şekli kanunda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Millî marşı İstiklâl Marşı’dır. Başkenti Ankara’dır.” ifadeleri yer almaktadır.

Siz, millî egemenliğimizi ve bağımsızlığımızı belirten bu semboller hakkında neler düşünüyorsunuz?

Cevap: Bu semboller bağımsızlığımızın ve milli benliğimizin sembolleridir. Bayrak, marş, dil gibi unsurlar bir vatanın hem özgür olduğunu hem de bu vatan üzerinde yaşayanların ortak milli duyguları paylaştığının göstergesidir. Farklı konularda farklı duygu ve düşüncelerimiz olsa da milli sembollerimiz konusunda ortak düşüncelere sahibiz.
“Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır.” sözü sizin için ne anlam ifade ediyor?

Cevap: Her toprak parçası insanların gözünde değerli değildir. Değerli olan bir millete ait olan topraktır. Bu toprağa da vatan denir. Vatanı savunmak için savaşlar yapılır, canlar verilir. Bağımsızlığı kaybetmemek için her türlü fedakarlık yapılır. Çünkü bilinir ki bağımsızlığı kaybetmek milli benliği kaybetmek demektir. Biz de milli benliğimizi kaybetmemek için vatanımızı koruruz.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler E Kare Yayınları Ders Kitabı Sayfa 168 Cevapları

SIRA SİZDEMustafa Kemal Atatürk’ün İstikâl Marşı hakkında söylediklerini okuyunuz (Görsel: 6.23, 6.24). Düşüncelerinizi belirtiniz.

Cevap: Atatürk İstiklal Marşı’nın ülkemizin kurtuluşunu anlattığını ve bağımsızlığın bizler için önemini vurgulamıştır. Bu marş büyük bir mücadelenin sembolüdür. Tarihte pek çok millet bağımsızlık mücadelesi vermiştir. Türkler de mu mücadeleyi veren milletler arasına girmiştir. Türkler her zaman hür yaşamak isteyen bir millet olmuştur. Milli marşımız da milletimizin mücadelesini ve vatan sevgisini en iyi biçimde anlatmaktadır.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler E Kare Yayınları Ders Kitabı Sayfa 169 Cevapları

SIRA SİZDE

Aşağıda, ülkemizde daha önce yürürlükte olan kâğıt paralar görülmektedir (Görsel: 6.25, 6.26). Bu paralarda, millî egemenlik ve bağımsızlık sembollerimizden hangilerinin yer aldığını boş bırakılan yerlere yazınız. Paralar üzerinde bu sembollere niçin yer verildiğini belirtiniz.Cevap: İlk parada Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşı; ikinci parada Türkiye Büyük Millet Meclisi yer almaktadır. Bu semboller ülkemizin bağımsızlık sembolleridir. Mehmet Akif ve yazdığı marş Türk milletinin bağımsızlık mücadelesini simgelemektedir. Meclis binası ise Türkiye’nin hür ve demokratik bir ülke olduğunu vurgulamaktadır.

SIRA SİZDE

Aşağıdaki haberi okuyunuz ve soruları cevaplandırınız.

Bayramlarda, iş yerlerine bayrak asılması, toplumumuzda hangi bilincin olduğunu gösteriyor?Cevap: Bu durum toplumun bağımsızlık sembolümüz olarak bayrağımıza büyük bir saygı duyduğunu ve bayrağımızın nasıl kazanıldığını hatırlamak istediğini gösteriyor.

Siz de bayrağa saygı ve değer verme konusunda benzer bir olayla karşılaştıysanız gördüklerinizi veya yaşadıklarınızı yazınız.

Cevap: Biz de her zaman yere yanlışlıkla bir bayrak düşse bile kaldırırız. Her zaman dalgalanmasını isteriz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler E Kare Yayınları Ders Kitabı Sayfa 170 Cevapları

SIRA SİZDEAşağıdaki haberi okuyunuz ve soruyu cevaplayınız.

Sizce madalya törenlerinde bayrakların göndere çekilmesinin ve millî marşların okunmasının anlamı nedir? Görüşlerinizi belirtiniz.

Cevap: Sporcuların başarısı aslında ülkemizin başarısı demektir. Çünkü tüm milli sporcularımız ülkemizi temsil eder. Madalya törenlerinde milli marşların okunması ve bayrakların göndere çekilmesi bu milli duygunun bir yansımasıdır. Böyle zamanlarda birlik ve beraberliğimizi hatırlarız. Hepimiz sporcularımızın başarılı olmasını dileriz.

GÖZDEN GEÇİRMEHangi davranışları sergilemeniz millî değerlere saygı gösterdiğiniz anlamına gelir? Örnekler veriniz.

Cevap: İstiklal Marşı’nı okurken hazır olda beklemek; bayrağımızı olması gerektiği yere asmak; milli paralarımızı yırtmamak, atmamak, özenle kullanmak; Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nı bilmeye ve uygulamaya özen göstermek; Türkçemizi doğru kullanmak; milletimiz için çalışmış insanlar hakkında güzel konuşmak bu davranışlardan bazılarıdır.

DİĞER KONUYA HAZIRLIK

Yaşadığınız yerin ülke ekonomisine katkısı konusunda aile büyüklerinizle kısa bir konuşma yapınız.Cevap: Yaşadığım yer İstanbul. İstanbul’da sanayi, turizm, ulaşım gibi ekonomik faaliyetler yapılmaktadır. Burada sanayi faaliyetleri yoğundur. Bu nedenle üretim de yoğundur. Avrupa ve Asya kıtasını birbirine bağlayan boğaza sahiptir. Bu durum ulaşımın gelişmesine neden olmaktadır. Ayrıca pek çok medeniyete başkentlik etmiştir. Bu durum çok sayıda tarihi yapının barınmasına neden olmuştur. Her yıl çok sayıda turist bu tarihi yapıları görmeye gelmektedir. Tüm bu unsurlar ülke ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır.


Ders Ve Çalışma Kitabı Cevapları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı E Kare Yayınları 167-168-169-170. Sayfa Cevapları ile ilgili fikir, düşünce ve önerilerinizi aşağıda bulunan yorum kısmından yazabilirsiniz. Dilerseniz sosyal medyada paylaşım yapıp bize katkı verebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları 163-164-165-166. Sayfa başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
31 Aralık 2022, 00:00

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2770

Milli değerlerimize saygı göstermeyi her sene öğrenmeliyiz kesinlikle bu güzel konu için site sahibine teşekkür ederim

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.