29 Kasım 2022, 13:17
Donatello
Yönetici

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları 176-177-178-179. Sayfa


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları 176-177-178-179. Sayfalar

Uluslararası Ekonomik İlişkiler ve Yaşadığımız İl Cevapları


5. Sınıf Sosyal Bilgiler E Kare Yayınları Ders Kitabı Sayfa 176 Cevapları

BAŞLARKEN 

Görsel: 7.1’de belirtilen ögeler İstanbul’un ekonomik faaliyetlerini niçin etkiler?

Cevap: İstanbul’un en önemli özelliklerinden biri tarihi yapılar barındırmasıdır. Pek çok medeniyeti barındırmış ve vaktiyle başkent de olmuştur. Bu nedenle farklı zamanlara ve kültürlere ait eserler vardır. Her yıl çok sayıda turist bu eserleri görmek için ülkemize gelmektedir. Bu durum ekonominin hareketli olmasını sağlamaktadır.

SIRA SİZDEAşağıdaki tabloda 2021 yılı TÜİK verilerine göre ihracat rakamları yer alıyor. Sizce tablonun alt veya üst sıralarında olunmasında belirleyici olan nedir? Bunda illerin tarım, turizm, sanayi, ulaşım gibi alanlarda yaptığı ekonomik faaliyetlerin etkisini değerlendiriniz. Sizce bu iller arasında hangi farklılıklar vardır?

Cevap: Bu tablodaki illere bakıldığında ihracatta ilk sırada İstanbul yer almaktadır. Bunun en büyük nedeni sanayi ve ulaşımdır. İstanbul’da sanayi faaliyetleri gelişmiştir. Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan boğazlara sahiptir. Farklı alandaki ekonomik faaliyetler ve ulaşım bir arada ihracat için önemli unsurlardır.


Yayınları Ders Kitabı Sayfa 177 CevaplarıAşağıdaki tablodan İstanbul, Mardin ve Muğla illerinin sıralarını belirleyiniz. Bu iller arasındaki hangi farklılıklar, ihracat sıralamalarını etkilemiş olabilir?

Cevap: İlk sırada İstanbul, ikinci sırada Mardin ve üçüncü sırada Muğla yer almaktadır. İstanbul diğer illere göre daha gelişmiş bir ulaşım ağına ve sanayi faaliyetlerine sahiptir. Mardin un ihracatı ile ikinci sıradadır. Muğla’da ise kültür balıkçılığı yapılmaktadır ve üçüncü sıradadır.


Yayınları Ders Kitabı Sayfa 178 Cevapları

SIRA SİZDEAşağıdaki genel ağ haberini okuyunuz ve soruları cevaplayınız.

Kuru kayısı üretiminde zirvede olan illerimizin bu başarısının sırrı sizce nedir?

Cevap: Kayısı için gereken iklim karasal iklimdir ve bu illerde bu iklim görülmektedir. Ayrıca kayısı üretiminde yerli tohum kullanılmaktadır. Bunun yanında ülkemizdeki dikili alanlar kayısı üretimi için yeterlidir. Tüm bu unsurlar ve özverili çalışma kuru kayısı üretiminde başarılı olmamızı sağlamaktadır.

Malatya kayısısı tarımdan başka hangi alanlarda ülke ekonomisine katkı sağlayabilir?Cevap: Malatya tarım, hayvancılık ve sanayi alanlarında ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır.

SIRA SİZDE

Harita: 7.1’i inceleyiniz. Bir yerde çeşitli ulaşım imkânlarının olması o yerin ekonomisine ve ülke ekonomisine nasıl katkı yapabilir? Havaalanlarının, limanların ve sınır kapılarının açılması ekonomik gelişmelerle mi ilişkilidir yoksa farklı etkenler de var mıdır? Açıklayınız.

Cevap: Ekonomik faaliyetler ile ulaşım arasında sıkı bir ilişki vardır. Bir bölgede ulaşım ne kadar çeşitliyse ekonomi o kadar canlıdır. Farklı ulaşım yolları ile ürün ihracatı yapılabilir. Duruma göre daha ekonomik veya daha kısa süren ulaşım seçilebilir.
Yayınları Ders Kitabı Sayfa 179 Cevapları

SIRA SİZDE

Aşağıdaki soruları kutucuklarda verilen kavramlarla sayıları kullanarak cevaplayınız. Her ifadeyi birden fazla soru ile ilişkilendirebilirsiniz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler 179. Sayfa CevaplarıGÖZDEN GEÇİRME

Yaşadığınız ilin ülke ekonomisine katkısını artırabilmek için neler yapılmalıdır? Örnekler veriniz.

Cevap: Yaşadığım ilde iklime uygun tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin arttırılması, tarihi ve doğal güzelliklerin yurt içinde ve yurt dışında tanıtımının yapılması, ulaşımın çeşitlenmesi ve genişlemesi, eğitim ve kültür ekonomisi için çalışmalar başlatılması ekonomiye katkısı arttırabilir.

DİĞER KONUYA HAZIRLIKİletişim ve ulaşım araçlarının listesini yapınız. 2. konunun “Başlarken” bölümü için hazırlık yapınız.

İletişim Araçları

 • Telefon
 • Televizyon
 • Radyo
 • E-posta
 • Gazete
 • Dergi
 • İnternet

Ulaşım Araçları

 • Bisiklet
 • Otomobil
 • Kamyon
 • Minibüs
 • Otobüs
 • Metrobüs
 • Metro
 • Tramvay
 • Vapur

Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları E Kare Yayınları 172-173. Sayfa başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
31 Aralık 2022, 00:04

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3645

Konularınız çok özenli bu yüzden size teşekkür ederim ödevlerimi yaparken arada bir bakıyorum buraya herkese öneririm.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.